REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bemowo

drogi

 

Jak zlikwidować zator Połczyńska - Powstańców?

  5 lipca 2013

Jak zlikwidować zator Połczyńska - Powstańców?

Artykuł na temat zatoru przy skrzyżowaniu Połczyńskiej i Powstańców Śląskich wywołał burzę na forum internetowym. Jeden z internautów ma pomysł, jak rozwiązać problem.

REKLAMA

- Najlepiej to w ogóle się tam nie pakować - mówią mieszkańcy. - W jaki sposób kierowcy mają przestrzegać przepisów i nie wjeżdżać na skrzyżowanie, kiedy nie ma możliwości zjazdu? Przecież nigdy go nie ma! - dodają. Inni szukają rozwiązania. Skąd wieczny zator na Połczyńskiej? Skąd wieczny zator na Połczyńskiej?
- Mieszkam przy Lazurowej. Codziennie jadę Połczyńską do pracy i stoję w gigantycznym korku - opowiada pani Kinga. - Mam ochotę otworzyć okno i zacząć wygrażać kierowcom jadącym Powstańców...
Aby zniknął zator na Połczyńskiej, trzeba ich zdaniem zlikwidować ten na Powstańców Śląskich i Dźwigowej. Jeden z forumowiczów zastanawia się nad możliwością zmiany organizacji ruchu w tym miejscu. - A co z planem pasa 2+1? Zamiast tego zrobiono ścieżkę rowerowa - zbędną. Wystarczyło zrobić system dwóch pasów i jednego czasowego: rano na Włochy a wieczorem na Bemowo - pisze internauta.

Przebudowa Powstańców nic nie da

Powstańców Śląskich w okolicach Połczyńskiej ma i tak po trzy pasy ruchu dla każdego kierunku. Środkiem ulicy biegną tory tramwajowe, więc utworzenie środkowego pasa o zmiennym kierunku ruchu jest tutaj niemożliwe. Czy zamiana ścieżki rowerowej na czwarty pas poprawiłaby sytuację?

- Analiza problemu powinna przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, co jest zasadniczą przyczyną problemów komunikacyjnych - niedostateczny przekrój jezdni czy też niedostateczna przepustowość skrzyżowań. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest przedłużenie budowanej ulicy Nowolazurowej przynajmniej do ulicy Połczyńskiej - konkluduje miejski inżynier ruchu. W tym drugim przypadku poszerzanie jezdni nie przyniesie poprawy sytuacji - zauważa Janusz Galas, miejski inżynier ruchu.

Zapraszamy na zakupy

Zbyt wąski tunel

Zator tworzy się za skrzyżowaniem (jadąc od strony Bemowa w kierunku Włoch), więc to raczej zmiany na ulicy Dźwigowej a nie Powstańców Śląskich mogłyby teoretycznie przynieść poprawę. Tam jednak jest tunel, więc o poszerzeniu nie ma mowy. Był też pomysł na utworzenie w tym miejscu jezdni trzypasmowej - ze środkowym pasem o zmiennym kierunku ruchu. Taka możliwość była rozważana przy okazji prac remontowych w tunelach. Niestety, tunel jest zbyt wąski.

- Obecnie jedynym skutecznym rozwiązaniem jest przedłużenie budowanej ulicy Nowolazurowej przynajmniej do ulicy Połczyńskiej - konkluduje Janusz Galas.

Kiedy nowe drogi? Jak wezmą się w garść...

Na planowaną od dawna Nowolazurową przyjdzie jednak mieszkańcom Bemowa poczekać przynajmniej dwa lata. - W najbliższym czasie planujemy ogłosić przetarg na budowę ul. Nowolazurowej na odcinku od Chrościckiego do Połczyńskiej. Budowa potrwa około dwóch lat od dnia podpisania umowy z wybranym z tym przetargu wykonawcą - informuje Małgorzata Gajewska z Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.

Szybciej miała być oddana do użytku przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad ulica Gierdziejewskiego, która także ma łączyć Bemowo z Włochami i może stanowić alternatywę dla Nowolazurowej czy Dźwigowej. Gierdziejewskiego ciągle jest jednak w trakcie budowy. - Zaawansowanie prac wynosi prawie 92% - określa precyzyjnie Małgorzata Tarnowska z GDDiKA. - Wykonawca ma duże problemy finansowe, dlatego też postęp jest na tak niskim poziomie. Planowany termin zakończenia robót (kolejny - przyp. red.) to trzeci kwartał 2013 r., pod warunkiem, że wykonawca wykaże pełną mobilizację i zwiększy zaangażowanie pracowników na budowie - kwituje.

kz

.
 

Komentarze (8)

# zjelonek

05.07.2013 12:47

Wyjątkowo zgodzę się z p. Galasem - 3 pas w tunelu nie by nie dał , bo problem jest z przapustwościa skrzyzowań po obydwu stronach tunelu. Natomiast doraźnie mozna:
- poprawić odpływ samochodów tunelem przez likwidację ( sam zakaz nic nie pomoże ) wyjazdu z Parowcowej w prawo do tunelu , bo tam wyjeżdżający blokują ruch w kierunku Włoch i budowe zatoki przytankowej za tym skrzyżowaniem.
- zmniejszyć napływ samochodów skręcających w lewo z Połczyńskiej i jadących prosto z Powstańców przez zmniejszenie ilości pasów wyznaczonych do jazdy w tych kierunkach z 2 do 1 , pozostawiając mozliwość uzywania dotychczasowych pasów tylko dla linii ZTM - Na powstańców byłby to pas środkowy do jazdy na prost a prawy pas tylko do skrętu w prawo , z możliwością jazdy autobusów na wprost , na Połczyńskiej byłby to lewy pas , a drugi z lewej byłby do jazdy na wprost z możliwością skrętu dla autobusów. Oczywiście korki wydłużyłby się , ale PRZEZ skrzyżowaniem , a nie NA skrzyżowaniu.

# qwerty

05.07.2013 17:08

Jak to, przecież to dom Gmurków był winien korków !

# zen32

05.07.2013 20:58

Wjeżdżają na skrzyżowanie, mimo że nie ma możliwości zjazdu - tłumaczy pani Kinga.
Tak o to właśnie chodzi. Apeluję do kierowców autobusowych nie wjeżdżać na skrzyżowanie póki nie będzie możliwości zjazdu. Apeluję do MZA, aby kierowcą to przypominali. Jeśli kierowcy poczekają przed skrzyżowaniem z pasażerami dwie albo więcej godzin to myślę, że wtedy odpowiednie władze zajmą się tym.

REKLAMA

# reb

06.07.2013 23:17

jak pisał zjelonek doraźnie powinno pomóc zlikwidowanie lewoskrętów w ulicę parowcową oraz z ulicy parowcowej. W dalszej kolejności budowa zatoki przystankowej w kierunku włoch. Oba te miejsca powodują zatory, które skutkują tym, że zapycha się skrzyżowanie z ulicą połczyńską.

# Bocian

07.07.2013 22:36

Wszystkie zatory pojawiają się przez źle ustawioną częstotliwość świateł idąc od końca, światła połczyńskiej z Powstańców mogą być, ale już jadąc dalej:
pod tunelem jedziemy w stronę Ursusa i za tunelem jest wyjazd z ulicy podporządkowanej, zrobić na tych ulicach nakaz prawoskrętu (są możliwości przejechania z tych ulic mniejszymi uliczkami w taki sposób, żeby 300 metrów dalej na światłach były lewoskręty). Ponieważ światła we Włochach o których mowa powinny być ustawione przez miesiąc na dwa razy dłuższy czas i potem na miesiąc na półtora razy dłuższy czas (w stosunku do obecnego czasu częstotliwości świateł) dla jadących dźwigową w stosunku do podporządkowanej.
Kwestia określenia, czy wystarczy zwiększyć czas zielonego światła o półtora czasu czy aż dwa razy. Temat był ciągnięty już 20 lat temu ale nikomu się nie chciało tego sprawdzić.
Natomiast ulica Połczyńska kierunek z Centrum na Poznań skręcając w lewo w Dźwigową jest w miarę ok, chociaż aż się prosi o specjalne światło do lewoskrętu w dźwigową.

# jokj

08.07.2013 11:17

Proponuję zlikwiodować lewoskręty zaraz za tunelem na Włochach i zrobić tam pasy do włączania się do ruchu dla pojazdów wjeżdżających z tych ulic. To dałoby bardzo dużo. Jeżeli ktoś musi skręcić w lewo, musiałby pojechać kawałek dalej (jakieś 200 m) i nawrócić
To udrożni Dźwigową i dzięki temu problem na Połczyńskiej sam się rozwiąże
A docelowo tylko Nowolazurowa! Dodatkowo zwrócę uwagę, że sytuację powinna mocno poprawić POW. Zyskamy dodatkowe trzy pasy, jeżeli ktoś jedzie przynajmniej do Krakowskiej to będzie wolał nadrobić te 5 km i jechać 100 km/h niż stać w korku na Dźwigowej. Jeżeli zmniejszymy tam ruch o jakieś 20% to skrzyżowanie powinno się odkorkować

REKLAMA

# Paw

22.07.2013 00:01

najlepiej zlikwidować wszystkie wjazdy we włochach nowych(w liczbie dwa)i pozostawić korytarz przez włochy dla mieszkańców bemowa aby mogli swobodnie przejeżdżać na mokotów.Wtedy dla mieszkańców włoch pozostana tylko helikoptery.

# zjelonek

02.08.2013 15:58

Jakby po otwarciu ogryzka obwodnicy korek od strony Powstańców zmalał , natomiast na Połczyńskiej stoi się na skrzyżowaniu z Tkaczy - genialne skrócenie fazy do jazdy na wprost po wprowadzeniu sygnalizatorów kierunkowych dla lewoskrętów przyblokowało takze wyjazd z Tkaczy.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA