Jak szukasz pracy?
22 kwietnia 2005
Poszukiwanie pracy jest stałym tematem rozmów. W każdej księgarni można znaleźć setki poradników dotyczących efektywnych sposobów szukania pracy. Każdy kolorowy magazyn, każda gazeta codzienna od czasu do czasu zajmuje się tematem efektywnej autoprezentacji, radzi jak napisać CV i jak zachowywać się w tym trudnym okresie bez pracy. Jak w rzeczywistości poszukujemy zatrudnienia?
Tydzień temu w Białołęckim Ośrodku Sportu przy ul. Strumykowej 21 ponad 2000 osób poszukujących pracy miało okazję spotkać się z 80 pracodawcami. Uczestnicy targów mogli zapoznać się z różnorodnymi ofertami zatrudnienia (w tym także za granicą), jak również z propozycją warszawskich klubów pracy, a także wziąć udział w warsztatach aktywnego poszukiwania pracy prowadzonych przez doradców zawodowych. Przygotowano ponad 5000 ofert pracy dotyczących praktycznie wszystkich branż.
Stosunkowo niewiele osób korzysta z pomocy specjalistów oferowanej przez kluby pracy lub gminne centra informacji, chociaż oferują bardzo praktyczną. Osoby odwiedzające kluby pracy mają możliwość wzięcia udziału w warsztatach aktywnego poszukiwania pracy, których celem jest nabycie umiejętności efektywnego poruszania się po rynku pracy, a także skorzystania z konsultacji służących korekcie dotychczasowego sposobu poszukiwania i pomocy pracowników klubu w określeniu indywidualnego planu działania.
Aktywne warsztaty poszukiwania pracy to zajęcia prowadzone w formie grupowej z wykorzystaniem aktywnych metod dydaktycznych (indywidualne prezentacje, dyskusja, "burza mózgów", granie ról, ćwiczenia w parach, metody symulacyjne, wykłady) odbywające się w niewielkich (10-12 osobowych) grupach. Tematyka zajęć, to analiza predyspozycji zawodowych i bilans umiejętności, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej i techniki autoprezentacji oraz zasady przygotowywania dokumentów aplikacyjnych. Warsztaty pomagają zbudować indywidualny plan działania w poszukiwaniu pracy.
Białołęcki klub pracy organizuje warsztaty aktywnego poszukiwania pracy od 19 kwietnia. Można jeszcze zapisać się osobiście w siedzibie klubu przy ul. Milenijnej 2a lub pod numerem telefonu: 811-62-64. Następny termin od 6 do 24 maja, zajęcia we wtorki i piątki. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Stale można także skorzystać z komputerów, telefonu, porad prawnych (w piątki) i doradztwa w zakresie przygotowania dokumentów aplikacyjnych.
Aktywne uczestnictwo w podobnych warsztatach daje często okazję poznania własnych błędów jakie popełniamy podczas rozmowy z potencjalnym pracodawcą i pozwala nam uniknąć tych błędów w przyszłości.
KCH