Mission impossible bemowskiej radnej. Jak pogodzić psiarzy z resztą mieszkańców?
przedwczoraj
Jedna z radnych zaproponowała, aby oficjalnie edukować mieszkańców w sprawie właściwego zachowania wobec psów i ich opiekunów. Akcja ma na celu zapobieganie niepotrzebnym konfliktom na linii psiarze - pozostali mieszkańcy. Czy nie jest to zbyt naiwne? I co w tej sprawie może zrobić bemowski ratusz?
Racje mieszkańców nieposiadających psów oraz tych, którzy je mają, są znane od lat. Ci pierwsi mają pretensje o usłane odchodami i cuchnące - zwłaszcza latem - trawniki, chodniki, a nawet klatki schodowe oraz o to, że psy zbyt głośno szczekają w przestrzeni publicznej albo zamknięte w mieszkaniach. Kłótnie są też o to, że czworonogi podbiegają a nawet skaczą na przypadkowych przechodniów, biegaczy czy rowerzystów.
Sąsiad nienawidzi psów i nie daje żyć ich właścicielom
- Jesteśmy stalkowani przez naszego sąsiada. Wzywa na nas policję i straż miejską, pozywa do sądów, a nawet nagrywa nas i nasze dzieci. Wszystko przez to, że mamy psy - mówią mieszkańcy osiedla Akropol przy ulicy Hery. - Co mamy robić? Jesteśmy non stop legitymowani przez policję, bo pies na spacerze szczeknął - dodają.
Psiarze zarzucają innym złośliwość i brak empatii wobec zwierząt. Zdarzają się też drastyczne przypadki, jak choćby pozostawione na trawnikach kiełbaski nadziane ostrymi przedmiotami czy trutkami.
Naiwny pomysł radnej?
- Coraz więcej mieszkańców korzysta z przestrzeni publicznej wraz ze swoimi czworonogami. Niestety, zarówno po stronie opiekunów, jak i osób postronnych, brakuje wiedzy i świadomości, jak odpowiednio reagować na psy. Wzbudza to niepotrzebne konflikty - przekonuje radna Monika Ślusarczyk i proponuje zwrócić się do opiekunów czworonogów ze skuteczną kampanią, aby sprzątali po swoich pupilach, dbali o regularne szczepienia oraz kontrolowali zachowania problematyczne zwierzęcia poprzez pracę z behawiorystą.
Bemowski ratusz edukuje
Jak odpowiada urząd dzielnicy, działania związane z edukacją dla opiekunów zwierząt prowadzone są od wielu lat, m.in. w ramach współpracy z Biurem Ochrony Środowiska m.st. Warszawy podczas pikników organizowanych dla mieszkańców oraz w trakcie bieżących działań bemowskich urzędników w terenie.
Materiały edukacyjne i przepisy publikowane są w biuletynie "Twoje Bemowo" oraz na stronie internetowej dzielnicy. W latach 2017-2019 na terenach parkowych oraz wzdłuż ulic ustawiono podajniki torebek do sprzątania po psach. Obecnie jest ich 41. Podajniki są uzupełniane trzy razy w miesiącu. Ustawienie podajników poprzedzono akcją nieodpłatnego odbioru torebek z ratusza - informuje wiceburmistrz Michał Przybylski.
Ulotki i artykuły mają pogodzić antagonistów?
Jak dodał wiceburmistrz, na wydarzeniach organizowanych przez ratusz, w ramach edukowania mieszkańców udostępniane są ulotki dotyczące zwierząt właścicielskich, wolno bytujących i dzikich. Przypominają one o obowiązkach ciążących na opiekunach zwierząt na terenach publicznych, mądrego dokarmiania ptaków zimą, pomocy kotom wolno żyjącym, postępowania w przypadku spotkania dzikich zwierząt (np. dzików) oraz ochrony jeży.
- Powyżej wymienione działania będą kontynuowane. Ponadto zostanie przygotowany cykl artykułów edukacyjnych dotyczących odpowiedniego zachowania opiekunów psów i osób postronnych w przestrzeni publicznej, które systematycznie będą zamieszczane w biuletynie "Twoje Bemowo" oraz na stronie internetowej dzielnicy - obiecuje Michał Przybylski.
DB
.