REKLAMA

Wawer

różne

 

Jak mogłyby wyglądać przystanki linii otwockiej?

  29 września 2014

Jak mogłyby wyglądać przystanki linii otwockiej?
źródło: futuwawa.pl

Kolejarze zamierzają wykorzystać pieniądze unijne do modernizacji linii otwockiej. Jak będzie wyglądać po remoncie?

REKLAMA

PKP Polskie Linie Kolejowe najwyraźniej już przyjęły do wiadomości, że stacje linii otwockiej są modernistycznymi zabytkami i nie zamierzają wracać do koncepcji ich burzenia. Obecnie wszystkie stacje w dzielnicy - z wyjątkiem Falenicy, w której działa klubokawiarnia - są w kiepskim stanie. W najgorszym jest Międzylesie, w bezpośrednim sąsiedztwie której znajdują się dzielnicowy ratusz i Wawerskie Centrum Kultury. Jak stacje mogłyby wyglądać, gdyby poddano je rewitalizacji?

Mateusz Morski, Małgorzata Niedzielska i Jolanta Szybiak z pracowni architektonicznej TAKTO przedstawili w ramach festiwalu Futuwawa koncepcję rewitalizacji wszystkich modernistycznych stacji w Warszawie i okolicach. Bardzo ciekawym pomysłem jest uzupełnienie brakujących nazw stacji z wykorzystaniem przedwojennej typografii, znanej z Międzylesia i Falenicy. Na tych w naszej dzielnicy zidentyfikowali długą listę problemów: brak systemu informacji pasażerskiej, brak miejsc siedzących pod wiatami, przejścia podziemne o ograniczonej dostępności w Wawrze i Falenicy, strome lub zbyt wąskie podjazdy na perony, brak stojaków rowerowych.

- Przy opracowywaniu każdego typu peronu przyjęliśmy te same zasady: zachowanie historycznych elementów, wzbogacenie funkcji poczekalni o kawiarnię i toaletę, wyposażenie peronów w elementy małej architektury (siedziska, kosze na śmieci, świetliki, tablice informacyjne, biletomaty, bankomaty) z czarnego betonu i stali, przystosowanie peronu dla osób niepełnosprawnych, użycie monochromatycznej kolorystyki oraz ocieplenie wizerunku elementami drewnianymi oraz zielenią - piszą architekci w opisie koncepcji.

Bardzo ciekawym pomysłem jest uzupełnienie brakujących nazw stacji z wykorzystaniem przedwojennej typografii, znanej z Międzylesia i Falenicy. Czy kolejarze wezmą sobie do serca propozycje architektów?

- Linia nr 7 z przystankami Międzylesie, Radość, Miedzeszyn, Falenica, planowana jest do modernizacji z rozpoczynającej się perspektywy finansowej UE 2014-2020 - mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP Polskich Linii Kolejowych. - Pierwsze projekty zostały już zgłoszone. Na etapie projektowania zostanie podjęta decyzja o wyposażeniu przystanków.

DG

 

Komentarze (11)

# Sąsiad z okolicy

30.09.2014 08:21

Będzie miłe i przyjemne podróżowanie do Otwocka, kiedy zmodernizują tory kolejowe i perony na trasie od stacji Warszawa Gocławek. Komfort jazdy powinnen być lepszy i szybszy.
Uruchomić lokalną linię autobusową tzw. "elkę" od stacji kolejowej Józefów przez Emów do Wiązownej albo żeby start trasy był gdzieś z osiedla w Józefowie, dalej po uliczach osiedlowych Józefowa, do stacji Józefów i dalej do Wiązownej.

# Czeźwy

30.09.2014 20:20

I co z tego, skoro miejscowa żulia graficiarska i tak wszystko zniszczy?

# Jacek

08.10.2014 13:00

Komunikacja czyli odwieczny problem podwarszawskich miejscowości . odnośnie zmian i tego jak jeszcze można ją ulepszyć polecam http://www.mariuszambroziak.pl/ ma fajne pomysły na to jak można jeszcze poprawić dojazd ale przede wszystkim jak nie wyrzucać naszych podatków w błoto

REKLAMA

# Piotr0009

10.10.2014 21:56

Facet wydaje się konkretny, ale startuje do Sejmiku Wojewódzkiego , czy z ich Wspólnoty startuje ktoś jeszcze oprócz Ambroziaka na niższe "szczeble" ?

# piyrwsy

11.10.2014 12:16

"Jak mogłyby wyglądać przystanki linii otwockiej?" brzmi pytanie tytułowe.
Odpowiedź jest prosta:
Mogłyby wyglądac ładnie, schludnie i estetycznie.

# PPPPP

14.10.2014 20:45

No cóz , przystanki same się nie niszczą . MWS ? Komuniakcja ale oni bardziej stawiają na SKM chyba ...

# Komentator

15.10.2014 19:08

Ja uważam że powinniśmy stawiać na takich ludzi jak samorządowcy , oni coś robia nie tylko obiecują. Przynajmniej tak mi się wydaje . Co do Ambroziaka on chyba startuje wyżej więc myślę że konumikacja to moższy szczebel w tych wyborach

# Werka

17.10.2014 18:23

Może i startuje w wyborach ale co proponuje w związku z komunikacją , Ambroziak kojarzy mi sie tylko z Mazowiecką Wspólnotą Samorządową ale głównie dlatego że jest jej wiceprezesem , jakieś konkrety ?

# Nella

20.10.2014 18:50

Panie Ambroziak to ja poproszę więcej pociągów , szczególnie po godzinie 20 jak już się pan wziął za komunikację ...

# Konrad

27.10.2014 21:13

Ambroziak ma konkrety. Wiele osób zapomina o tym, że w gestii sejmiku wojewódzkiego jest zarządzanie WKD i SKM, czyli kolejami lokalnymi. Chce zmodernizować też Koleje Mazowieckie, ułatwić komunikację podwarszawską - zintegrować przystanki kolejowe z tymi autobusowymi, poprzez parkingi park & ride pokazać, ze transportem publicznym docelowo jest łatwiej się przemieszczać. Co do tańszych biletów to mówi, że należy je tak skalkulować by się opłacało zostawić auto w garażu. MWS zdaje sobie sprawę, ze wymaga to lepszego zarządzania spółkami komunalnymi i stąd chcą się tego podjąć.

# nick

06.12.2014 22:39

a co z PKP Wawer?
więcej na forum

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe