Światłowód na Przylesiu? Orange: "Czekamy na zgodę wspólnot mieszkaniowych"
18 maja 2021
Już od dawna wielu mieszkańców Przylesia zastanawia się, dlaczego ich osiedle to nadal biała plama na światłowodowej mapie Jabłonny. Już wkrótce może się to zmienić, a wszystko zależy od SMLW i... wspólnot mieszkaniowych.
- Już od dawna zastanawiam się, dlaczego dość duże osiedle Przylesie, liczące kilka tysięcy mieszkańców nie może być podłączone do światłowodu, podczas gdy konsekwentnie podłączane są okoliczne małe miejscowości. Co konkretnie stoi na przeszkodzie? Wiem, że obok bloków przy ul. Akademijnej światłowód przechodzi. Jednak dziwnym trafem omija nasze osiedle. Sytuacja jest tym bardziej niezrozumiała, gdyż do naszych mieszkań jest już rozprowadzone okablowanie światłowodowe, brakuje samego podłączenia światłowodu do bloków - napisał do nas pan Dariusz.
Konkurencja dla spółdzielczej kablówki
Temat światłowodu, co jakiś czas przewija się w facebookowych dyskusjach mieszkańców. Osiedle popularnie nazywane "za obwodnicą Jabłonny" - choć ładne i nowoczesne - to jednak z infrastrukturą światłowodową jest daleko w tyle w porównaniu choćby ze starymi i wysłużonymi blokowiskami w sąsiednim Legionowie. Jak uważa wielu mieszkańców - wszystkiemu winna jest legionowska Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa, która boi się konkurencji dla swojej telewizji kablowej posiadającej w ofercie również internet. Mieszkańcy kilku bloków korzystają co prawda ze światłowodu prywatnych firm, jednak większość bloków jest nadal odciętych od ofert dostawców. Dlaczego?
- SMLW ma monopol na studzienki podziemne na osiedlu, którymi prowadzone są kable m.in. ich kablówki. Wspólnota Akademijna 15 trzy lata temu chciała wpuścić firmę JMDI, która miała o niebo lepszą ofertę, niż spółdzielcza kablówka. Co się okazało? SMLW tak robiła pod górkę, aby nie wpuścić konkurencji. Zażądali kosmicznych stawek za udostępnienie studzienek. Dla nowego operatora było to nieopłacalne - komentuje pan Bartłomiej.
Spory prawne z dostawcami prywatnymi
Jakiś czas temu wiceprezes SMLW potwierdził, że jest "coś" na rzeczy i z prywatnymi dostawcami światłowodu toczą się spory prawne. - Kanalizacja teletechniczna na terenie osiedla Przylesie jest własnością SMLW i została wykonana w ramach spółdzielczej kablówki. Część tej infrastruktury została udostępniona innym operatorom, w tym: JMDI i GVT. Problem z udostępnieniem dalszej części kanalizacji jest związany z faktem, że zarówno jeden, jak i drugi operator notorycznie nie płaci za dzierżawę dotychczas zajmowanych odcinków - przyznał wiceprezes Marek Petrykowski, który dodał, że SMLW odmawia z tego powodu udostępniania pozostałych odcinków kanalizacji teletechnicznej.
Orange daje nadzieję
Jak się okazuje, jest jednak "światełko w tunelu" dla światłowodu w blokach na Przylesiu. - Planujemy podłączenie całego osiedla Przylesie obejmującego ul. Akademijną i Przylesie. W tej chwili realizowana jest część osiedla przy ul. Przylesie, gdzie zostały ustalone warunki dzierżawy kanalizacji teletechnicznej od SMLW oraz zatwierdzone projekty. Poza tym do wspólnot mieszkaniowych budynków przy ulicy Akademijnej wystąpiliśmy za pośrednictwem zarządcy - SMLW w Legionowie, z wnioskiem o udostępnienie nieruchomości w celu realizacji inwestycji światłowodowych. Zgodnie z wewnętrznymi procedurami spółdzielni, zanim zarządca podpisze umowę wspólnota mieszkaniowa podejmuje w tej sprawie uchwałę. Z uwagi na covid-19 uchwały nie zostały podjęte, bo nie były zwoływane zebrania wspólnot. Ponieważ jednak sytuacja epidemiologiczna w kraju znacznie się przedłuża, spółdzielnia podjęła działania w kierunku korespondencyjnego przegłosowania uchwały - zapewniają przedstawiciele Orange.
Jak dodają, problem z udostępnianiem infrastruktury SMLW - studni i kanalizacji teletechnicznej - nie istnieje. - W miarę projektowania kolejnych lokalizacji, SMLW udostępnia też następne odcinki kanalizacji teletechnicznej - zdradza Orange. Zatem termin podłączenia światłowodu w budynkach przy Akademijnej jest uzależniony od wyniku i terminu finalizacji zbierania głosów pod uchwałą wspólnot w trybie korespondencyjnym.
(DB)