REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Huta hałasuje nocą. Mieszkańcy: śmierdzi chemią

Fot. Agnieszka Gola


REKLAMA

Huta hałasuje nocą. Mieszkańcy: śmierdzi chemią

Mieszkańcy Młocin od lat skarżą się na hałas i smród nieznanych im substancji chemicznych wydobywający się rzekomo z pobliskiej huty.

REKLAMA

Co słychać w bielańskiej hucie? "Produkujemy w normalnym rytmie"
Co słychać w bielańskiej hucie? "Produkujemy w normalnym rytmie" Rozmowa z Markiem Kempą, prezesem zarządu Huty ArcelorMittal Warszawa
czytaj
Huta, od lat nieodłącznie związana z Bielanami, jest zakładem produkującym stal szlachetną. W latach 2008-2014 przeszła gruntowną modernizację, która pozwoliła radykalnie zmniejszyć negatywne oddziaływanie na środowisko. Władze zakładu starają się o dobre kontakty z mieszkańcami - w minionym roku przekazały miastu 9 ha terenu zielonego (Dęby Młocińskie), które powiększyły zasoby Lasów Miejskich. Mimo to mieszkańcy od lat mówią o uciążliwościach związanych z prowadzoną przez hutę działalnością.


Po pierwsze: hałas

- Zgłoszenia dotyczące hałasu z huty od kilku lat pojawiają się regularnie. Hutę słychać nie tylko na Młocinach. Zgłoszenia są z końcówki Kasprowicza, Rokokowej. Na Młocinach charakterystyczny dźwięk stale męczy mieszkańców domów zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu, a więc na Książąt Mazowieckich, na Encyklopedycznej, Michaliny i Wazów. Czasami jednak fala dociera do dalej położonych ulic, z których mieszkańcy natychmiast alarmują: "coś włączyli w hucie". Hałas słychać na Pasterskiej a nawet na Farysa - opowiada radna Agnieszka Gola. Mieszkańcy zgodnie porównują dźwięk wydobywający się z huty do odgłosu samolotu stojącego na pasie startowym. Zaalarmowali Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska "Wielki zakład na Młocinach". Tak budowano hutę
"Wielki zakład na Młocinach". Tak budowano hutę Praktycznie zawsze, gdy piszemy o młocińskiej stacji metra, ktoś komentuje, że "Młociny są gdzie indziej". W latach 50. sprawa była mniej sporna.
czytaj
(WIOŚ). Przeprowadzono badania, a raport ostatecznie potwierdził zgłoszenia mieszkańców. Stwierdzono, że hałas w nocy nieznacznie przekracza dopuszczalne normy. WIOŚ zobowiązał hutę, by rozwiązała problem.


Śmierdzi chemią

- O ile hałas jest po prostu uciążliwy, o tyle prawdziwy niepokój mieszkańców budzą zapachy dobiegające z terenu zakładu. W tej sprawie zgłoszeń jest jeszcze więcej. Są tygodnie, gdy pojawia się po kilka e-maili dziennie. Mieszkańcy piszą, że czują zapachy żużlu, ebonitu, lizolu itp., zgłaszają pojawianie się ciemnego dymu czy zmniejszonej przejrzystości powietrza - informuje radna Gola.

Badania przeprowadzone przez WIOŚ nie potwierdziły występowania w czasie ich trwania odczuwanych aromatów ani chmur pyłu zawieszonego nad hutą. Przedstawiciele huty na spotkaniu z samorządem Młocin przekonywali, iż stale monitorują przetwarzane na swoim terenie produkty a proces technologiczny wytarzanej stali jest jednym z najnowocześniejszych. Również w wyjaśnieniach dla WIOŚ zapewniają: - Ewentualne zapachy "pochodzenia chemicznego" nie mogą być kojarzone z hutą. Podobne skargi miały już miejsce w przeszłości i zawsze identyfikowaliśmy źródło poza zakładem (kompostownia i raz PGNiG). Z kolei "siwe obłoki" pyłu to często para wodna, która faktycznie unosi się nad hutą i może być mylona z pyłem.

Śmierdzi jednak z huty?

W sprawę uciążliwości zaangażował się wydział ochrony środowiska bielańskiego ratusza, który w styczniu przeprowadził wizję lokalną przed ogrodzeniem huty. Stwierdzono wyraźny, uciążliwy, gryzący zapach spalenizny, który docierał zza ogrodzenia huty, a oprócz zapachu spalenizny dało się wyczuć również inne nieokreślone substancje chemiczne. Na początku lutego obecny na posiedzeniu samorządu Młocin pracownik huty wyjaśnił, że huta przerabia złom różnych klas zależnie od zamówień. Prawdopodobnie najniższe klasy stali są zanieczyszczone, a przy ich topieniu dochodzi do uwalniania zapachów, których filtry nie są w stanie zatrzymać.

- Mieszkańcy obawiają się, że zapachy mogą wiązać się z zagrożeniem zdrowia. Prywatnym staraniem zostały przeprowadzone badania laboratoryjne filtrów z rekuperatorów domowych z osiedla i okazało się, że występują na nich substancje, których nie powinno być, m.in. bardzo duże ilości aluminium - alarmują przedstawiciele samorządu Młocin. Samorząd chce, by dzielnica przeprowadziła analizy jakości powietrza we wskazanych miejscach, który byłby podstawą do umieszczenia stałych urządzeń monitorujących jakość powietrza.

(DB)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Bielany

Huta hałasuje nocą. Mieszkańcy: śmierdzi chemią

Fot. Agnieszka Gola

02.03.2020 19:39 #Szivy dym
A ktoś im nakazał wybudować się przy hucie? Ten zakład istnieje tam od początku lat pięćdziesiątych.
03.03.2020 00:34 #Kolo
Najśmieszniejsze jest to że ludzie pokupowali tanie mieszkania w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu o którym nawet przedszkolak wie że wiąże się to z uciążliwościa. Zatem widziały galy co braly. Co najważniejsze, ostatnio jak tamtędy przechodziłem to widziałem jak kolejne osiedla się budują niemalże PR y samym płocie z widokiem na kominy. I za moment dołącza kolejni "ekolodzy" z pretensjami że mają głośno i czuć zapachy i żeby najlepiej to zlikwidować zakład bo nie można okna otworzyć. A przecież to nie huta została wybudowana przy osiedlu ale osiedle przy hucie. Wcześniej osiedla były budowane w latach 60 i 70 w bezpiecznej odległości z zachowaniem pasa ochronnego. A teraz po sąsiedzku. Ale to efekt albo braku planów zagospodarowania przestrzennego albo złego planu. Tam nie powinno być mieszkaniowki.
03.03.2020 09:41 #Tadzio
#Kolo napisał(a) 03.03.2020 00:34

Najśmieszniejsze jest to że ludzie pokupowali tanie mieszkania w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu o którym nawet przedszkolak wie że wiąże się to z uciążliwościa. Zatem widziały galy co braly. (...)
Mnie to wcale nie bawi, bo potem za pieniądze z naszych podatków ci ludzie walczą o poprawienie swojej sytuacji, wmawiając wszystkim dookoła że to nie chodzi o ich prywatny interes tylko o środowisko. Stąd obok tematu hałasu, który nikogo innego nie dotyczy i nikogo innego nie interesuje pojawić się musiał także temat zanieczyszczeń. Zero odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Badania filtrów z inst. wentylacyjnych zlokalizowanych wzdłuż Prymasa Tysiąclecia też wykazują niedozwolone substancje i co z tego? Zasypać tę ulicę? Widziały gały co brały.
03.03.2020 10:33 #Michał31
Właśnie rusza budowa nowego bloku tuż przy Lidlu na Kasprowicza. Ceny 14500zł/m2.
Wszystko sprzedane. Smród nie przeszkadza.
26.03.2020 02:59 #czytelnik
Nie wszyscy kupowali mieszkania, osiedle Młociny i mam tu na myśli prawdziwe Młociny a nie te z nazwy przy metrze (Wrzeciono) czyli domy jednorodzinne i bloki na Heroldów). Fakt część jest nowa ale sporo domów i mieszkańców mieszka tam od lat 30 XXw. a nawet lata wcześniejsze oczywiście mało ich przetrwało do tego czasu a jeszcze więcej rodzin się wyniosło więc powiedzenie widziały gały co brały nie bardzo tu obowiązuje i nie wrzucajmy wszystkich do tego worka. Huta hałasuje ale problem jest znacznie głębszy wycinka drzew przerabianie lasu na działki biznes Developerów ich kontakty w urzędzie Bielany itp. Huta stanowi problem ale w okolicy jest ich jeszcze kilka żeby coś zmienić trzeba pozbyć się BYŚ, górki śmieciowej, cmentarza Północnego i innych zakładów serio ktoś myśli że wszystkiego pozbędziemy się z okolicy? Obawiam się że to układ sięgający znacznie za daleko i wykraczający poza nasze możliwości. Mówienie o tym fakt jest ważne ale mówmy o tym problemie rzetelnie a nie obwiniajmy tylko Huty i ludzi co kupują mieszkania.
REKLAMA

18.05.2020 17:35 #April666
#Szivy dym napisał(a) 02.03.2020 19:39

A ktoś im nakazał wybudować się przy hucie? Ten zakład istnieje tam od początku lat pięćdziesiątych.
To już chyba czas żeby ten relikt PRLu przestał zatruwać Warszawiaków i nie ograniczał rozwoju miasta. 140 hektarów terenu, 3/4 niewykorzystane, i pracuje tam 500 ludzi! Zielona Warszawa 2030 zobowiązuje.
07.07.2020 08:12 #Poliak
Lokalizację huty zawdzięczamy ekspertom od planowania z okresu socjalizmu. Zaraz obok wybudowano centrum produkcji półprzewodników CEMAT, przy produkcji których wymagana jest wysoka czystość powietrza. Co prawda są filtry, ale i tak wygląda to śmiesznie. Problem z hutą polega na tym, że pracownicy uruchamiają hałaśliwe urządzenia w porze nocnej- widać pracują na 3 zmiany. To są po prostu kpiny! Niech sobie hałasują w dzień gdy większość mieszkańców okolicznych osiedli jest w pracy. A w nocy mogą prowadzić mniej hałaśliwe prace. Ale kogo to obchodzi, potem klepią frazesy o przyjazności dla mieszkańców. Ten nocny hałas słyszę na drugim końcu Chomiczówki!

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

więcejREKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA


więcej


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
Nowości do -45%
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Otwarcie granic
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!

Najnowsze wydanie

REKLAMA

 
 
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA