REKLAMA

Puls Warszawy

absurdy »

 

Hurtowo przynoszą awizo. Listonosze polecone "doręczają" po swojemu

  25 listopada 2020

alt='Hurtowo przynoszą awizo. Listonosze polecone "doręczają" po swojemu'

- Czy ktoś z Was otrzymuje przesyłki polecone do drzwi? Czy jedynie awizo w skrzynce - pyta na Facebooku jedna z mieszkanek. - Ponoć listonosze mają jasne zalecenie, by unikać bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami - dodaje inny internauta.

REKLAMA

- To norma. Listonosz wrzuca awizo z automatu do każdej skrzynki. Zapytany, dlaczego nie dzwoni domofonem, odpowiedział mi, że nie chce mu się łazić na górę, bo go kolana bolą - opisuje pan Konrad. Jak się okazuje, to masowy problem. Komentujący wysnuli nawet teorię, że w czasie pandemii mają przykaz, żeby nie dostarczać korespondencji poleconej bezpośrednio, tylko w skrzynkach pozostawiać awizo. - Wystarczy zadzwonić na pocztę i człowiek dowie się od razu, że w okresie pandemii listonosze mają taki nakaz odgórny, by przed wyjściem w teren przygotować awiza. Unikają osobistych doręczeń - komentuje pani Katarzyna.

Poczta Polska: "Awizo pozostawiamy, gdy nie możemy doręczyć przesyłki"

- Nasi listonosze i kurierzy mają za zadanie doręczanie przesyłek, a awizo pozostawiają tylko wtedy, gdy nie mogą doręczyć przesyłki. Są jednak wyjątki, w których awizo pozostawiane jest automatycznie, a listonosz nie podejmuje nawet próby doręczenia przesyłek - informuje rzeczniczka Poczty Polskiej Justyna Siwek. Podkreśla, że jedynie osobom z niepełnosprawnością ruchową, po złożeniu odpowiedniego oświadczenia w placówce lub u listonosza, wszystkie przesyłki będą doręczane do rąk własnych, bez awizowania.

Zgodnie z regulaminem, bez próby doręczenia pocztowcy pozostawiają awizo w przypadku: przesyłki krajowej gabarytowej (która na pewno nie mieści się w skrzynkach), usługi Prime Expres (międzynarodowe) oraz gdy awizowanie jest powtórne. W praktyce wygląda to tak, że jeśli wielkość listu nierejestrowanego (zwykłego) uniemożliwia zmieszczenie go w skrzynce oddawczej (może ważyć według przepisów do 2 kg, więc często zawiera towary), listonosze nie zabierają go do doręczenia, tylko od razu zostawiają awizo - co jest zgodne z regulaminem tej usługi.

Wstąp do księgarni

Wyjaśnienia rozmijają się z rzeczywistością

- Klientów, którzy mają zastrzeżenia do obsługi, prosimy o ich przekazywanie w dowolnej placówce pocztowej lub przez formularz reklamacji na stronie. Każdą sprawę wyjaśniamy indywidualnie - przekonuje Justyna Siwek.

Nie po raz pierwszy wyjaśnienia Poczty całkowicie rozmijają się z rzeczywistością. Wygląda bowiem na to, że listonosze masowo lekceważą wytyczne zarządu firmy i polecone dostarczają tak, jak im się podoba.

Poczta Polska: "Wykorzystujemy uproszczony sposób doręczania"

W związku z trwaniem pandemii, możemy dodatkowo korzystać ze zmian prawa pocztowego. - Listy polecone, nie wymagające potwierdzenia, mogą być doręczane bezpośrednio do oddawczej skrzynki pocztowej adresata. Jeżeli przesyłkę nadano z potwierdzeniem odbioru lub jest ona gabarytowa, dokonujemy próby doręczenia wykorzystując uproszczony sposób. Wystarczy okazanie pracownikowi Poczty z bezpiecznej odległości dokumentu tożsamości np. dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy. Pracownik Poczty Polskiej sam spisze 4 ostatnie cyfry numeru weryfikowanego dokumentu. W przypadku paczek i przesyłek kurierskich tradycyjny podpis zastąpił kod PIN wysyłany w SMS - informuje rzeczniczka.

(DB)

 

Komentarze (11)

# Nur

25.11.2020 18:28

Tak, to prawda kurierzy z Pocztezu też zostawiają na poczcie przesyłki!

# PKKP

25.11.2020 18:35

Niestety to prawda. Nawet pisałem skargę ale spłynęło jak po kaczce

# ddd

25.11.2020 19:24

Nawet przed pandemią listonosze nie dostarczali listów poleconych, tylko zostawiali awizo. Po kilkukrotnej pisemnej interwencji była poprawa, ale chwilowa. I co dziwne, niekiedy to było awizo powtórne.

# Rafał

26.11.2020 03:51

Wynika to też ze słabo opłacanej pracy listonosza (zarabia najniższą krajową) i nadmiaru pracy - dostarczenie kilkuset listów poleconych i przesyłek zwykłych wymaga czasu a na to listonosz ma za mało czasu w ciągu dnia. Czasami musi pracować kilkanaście godzin w ciągu doby.

# rafl

26.11.2020 05:45

Niestety reklamacje nic nie dają bo jak poczta odpisuje - nie ma obowiązku monitorowania listonoszy co powoduje brak możliwości ustalenia synu faktycznego - i po sprawie. Poczta robi co chce a jest jedynym operatorem który może obsługiwać na przykład Sąd!

# epidemiolog domorosły

26.11.2020 11:13

Przestańcie narzekać - jest pandemia , jak się listonosz zarazi to Wam nawet awiza nie przyniesie...

# Beti

28.11.2020 18:55

U mnie bez problemu przesyłki polecone zawsze dostarczane są do rąk własnych. Od lat ten sam listonosz. Może w innych miejscach Brodna to kwestia leniwego listonosza, któremu nie chce się chodzić.

# Renata

09.12.2020 22:40

Czy pndemia jest czy jej nie bylo listonosz za kazdym razem awizo wrzuca a ja latam na poczte kawal drogi zeby awizo odebrac. Za kazdym razem tlumacza ze pewnie mnie nie bylo w domu... raz bylam nawet przed domem z dziecmi i co ? Wrzucil awizo i dowidzenia .. zlozylam skarge a poczta ma to gdzies napisali ze listonosz byl i podjol probe doreczenia.. A jak wyslalm paczke i byl zwrot paczki za ktory zwrot trzeba bylo zaplacic to poszedl po sasiadke a ona mnie wolala bo akurat zamknieta furtka byla..jak po kase to bez problemu dali rade..

# iiiii

13.02.2021 09:06

dlaczego ja płacę tyle samo za doręczenie mi listu do samych drzwi co wrzucenie awizo do skrzynki gdzie muszę fatygować się osobiście na pocztę? to są dwie różne usługi, za które pownna być inna opłata

 Callas

15.02.2021 16:13

Ostatnio się ktoś naśmiewał, że listonosze poczty do swoich paczkomatów też będą awizo nosić zamiast przesyłek. Ponoć gdzieś już ktoś w paczkomacie awizo znalazł.
____________________
https://www.baszkowski.pl/pl/obszary_praktyki

# zet

21.02.2021 14:54

#Rafał napisał(a) 26.11.2020 03:51
Wynika to też ze słabo opłacanej pracy listonosza (zarabia najniższą krajową) i nadmiaru pracy - dostarczenie kilkuset listów poleconych i przesyłek zwykłych wymaga czasu a na to listonosz ma za mało czasu w ciągu dnia. Czasami musi pracować kilkanaście godzin w ciągu doby.

To niech zmieni pracę na taką za biurkiem. Przecież Poczta pobiera opłatę za list polecony a listonosz za swoją pracę pieniądze. Nie od nas zależy jego wynagrodzenie!!!
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024