REKLAMA

Wawer

historia »

 

Wawer, Wilanów - dwa bratanki

  27 marca 2018

alt='Wawer, Wilanów - dwa bratanki'
Zielone Świątki na Urzeczu to jedna z imprez przypominających o historii regionu. źródło: Wikimedia Commons / Tadeusz Rudzki

Gdyby historia potoczyła się tylko trochę inaczej, mieszkańcy osiedli Las czy Zerzeń jeździliby do ratusza na drugim brzegu Wisły.

REKLAMA

Należą do największych dzielnic Warszawy, mają taki sam krajobraz, a do niedawna - także podobną zabudowę. Wawer i Wilanów są bliźniaczymi częściami tzw. Urzecza - rozpościerającej się od Warszawy do ujścia Pilicy części Mazowsza, wyróżniającej się m. Urzecze: mała Holandia nad Wisłą Urzecze: mała Holandia nad Wisłą
Wawer i Wilanów łączy znacznie więcej, niż projekty dwóch mostów. Nadwiślańskie części obu dzielnic mają kilkaset lat wspólnej historii.
in. strojami ludowymi mieszkańców czy podstawą rozwoju, którą przez wieki było flisactwo. Z powodu braku stałego mostu drogi przyszłych dzielnic stopniowo się rozchodziły. Ostatecznie o przyszłości Wawra zadecydowało powstanie linii kolejowych (normalnej i wąskotorowej), zaś Wilanów - swego czasu też mający kolejkę - poszedł własną drogą dopiero w XXI wieku, gdy tamtejsze pola wykupili deweloperzy.

Zastów to klucz

Drogę do ścisłego związania dzisiejszego Wawra z Wilanowem otwarto w wieku XVIII, trzydzieści lat po śmierci króla Jana III. Jak wszyscy wiedzą, to właśnie Sobieski był pierwszym właścicielem i twórcą wilanowskiej rezydencji. Gdy zmarł, pałac przeszedł w ręce słynących z rozrzutności królewiczów. Ostatecznie sprzedali oni Wilanów wraz z okolicznymi ziemiami.

W 1720 roku nową właścicielką została Elżbieta Sieniawska, jedna z najciekawszych postaci w ówczesnej Rzeczypospolitej, uchodząca za najbogatszą kobietę Europy. Nie tylko rozbudowała pałac w Wilanowie, ale też powiększyła tzw. dobra wilanowskie o 20 wsi oraz okoliczne łąki i lasy. Tereny zajmowane wówczas przez ten majątek były nieporównywalnie większe od Warszawy. W roku 1727 Sieniawska odkupiła od Urszuli Czerniewskiej także ziemie na prawym brzegu Wisły. W dokumencie, który dziś nazwalibyśmy umową sprzedaży, zapisano nazwy znane wawerczykom: "Zastów, Zbytki, Las, Olendry, Koło, łąki i część w Zyrzynie, część miasta Pragi pod Warszawą nad Wisłą będącego, tudzież karczmę Wawer". W ten sposób powstał tzw. klucz zastowski, zajmujący pod koniec istnienia ponad 1500 hektarów.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Czartoryscy i Potoccy

Te dwie rodziny były właścicielami Zastowa i okolicznych ziem aż do XX wieku. Po śmierci Sieniawskiej majątek był dziedziczony - razem z Wilanowem - przez kolejne pokolenia jej potomków, począwszy od córki Zoffi Denhoff-Czartoryskiej. Jeszcze po I wojnie światowej hrabia Ksawery Branicki miał w Zastowie 1200 hektarów ziemi rolnej. Co by było, gdyby nie wybuchła kolejna i gdyby w Polsce nie było komunizmu?

Znaczne tereny Wilanowa i Wawra pozostałyby w rękach prywatnych. Mogłyby nie zostać włączone do Warszawy, ale utworzyć osobną gminę, której siedziba znajdowałaby się w pobliżu pałacu króla Jana III. Później ziemie albo zostałyby podzielone na działki budowlane i posprzedawane inwestorom, albo właściciele sami zajęliby się deweloperką. Można też zakładać, że już dawno powstałby most drogowy łączący rejon Zastowa z centrum Wilanowa.

(dg)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy