REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bielany

przestrzeń miejska

 

Hiperstruktura w miejscu huty? Wizja przyszłości z przeszłości

  26 maja 2022

Hiperstruktura w miejscu huty? Wizja przyszłości z przeszłości
źródło: futuwawa.pl

Wizje przyszłych architektów z Politechniki Warszawskiej idą czasem tak daleko, że trudno uwierzyć w możliwość ich realizacji.

REKLAMA

"Zielona produkcja - hiperstruktura dla 15 tys. mieszkańców na terenie Huty Warszawa" - pod takim tytułem kryje się zadziwiająca wizja zabudowy terenu obok stacji metra Młociny, na którym znajduje się zakład z 65-letnią historią. Architekt Maja Wrońska przygotowała ją podczas studiów na Politechnice Warszawskiej.

W 2012 roku projekt został opublikowany na stronie Futuwawa prowadzonej przez fundację Puszka.

REKLAMA

Przemysł tkacki na Młocinach?

- Idea opiera się na utworzeniu nowych miejsc pracy poprzez zaprojektowanie na tym terenie ośrodka przemysłu tkackiego, co spowoduje migrację ludzi w ten rejon miasta - pisała pomysłodawczyni. - Wzrost intensywności zabudowy oraz nowe zakłady przemysłowe wiążą się ze wzrostem zapotrzebowania na energię. Problem rozwiązano poprzez uprawę alg i roślin energetycznych, które zaspokoją te wymagania.

Wizualizacje przedstawiają miasto przyszłości rodem z serialu "Star Trek". "Hiperstruktura" składałaby się z siedmiu ogromnych budynków zgromadzonych wokół centrum. W skład kompleksu wchodziłyby futurystyczne budynki mieszkalne, szkoły, przedszkola, uczelnia, tereny rekreacyjne a nawet... przetwórnia lnu, kościół i cmentarz. W odróżnieniu od większości współczesnych architektów Maja Wrońska nie przewidywała rezygnacji z samochodów, ale ukrycie jezdni w tunelach. Na terenie hiperstruktury mieszkałoby 15 tysięcy osób.

REKLAMA

"Dolina krzemowa" przy Nocznickiego

Studencki projekt pozostanie tylko oryginalną wizją, ale przy tej okazji nie sposób nie wspomnieć o trwającej już na Młocinach inwestycji. Na powierzchni 5 hektarów w pobliżu stacji metra powstają dwa centra danych firmy Vantage Data Centers, mające obsługiwać światowych gigantów technologicznych. Kompleks powstanie za parkingiem P+R Młociny, na terenie wykorzystywanym do niedawna przez hutę. Ośrodki przetwarzania będą wykorzystywać odnawialne źródła energii i efektywne systemy chłodzenia. Również bielańscy samorządowcy dostrzegają potrzebę inwestowania na Młocinach w nowoczesne rozwiązania i tworzenie miejsc pracy.

- Jako dzielnica potrzebujemy dziś mniej mieszkaniówki, a więcej impulsów do rozwoju gospodarczego - komentował wiceburmistrz Włodzimierz Piątkowski przy okazji startu inwestycji. - Okolica huty to miejsce do tworzenia nowoczesnych technologii i usług. Ma on potencjał do przekształcenia w bielańską "dolinę krzemową". Chciałbym, żebyśmy mówiąc o zrównoważonym rozwoju zadbali też o warstwę gospodarczą i rozwój dzielnicy w tym kierunku.

(dg)

Z pewnością taka struktura potrzebowałaby bardzo szczegółowego i funkcjonalnego projektu wnętrza, wykonanego przez doświadczonego architekta wnętrz. Takiemu zadaniu może sprostać jedynie bardzo profesjonalna firma wykonująca takie projekty wnętrz z Warszawy, czyli QDesign.

 

Komentarze (2)

# Tomasz12

28.05.2022 08:22

Proszę nie usuwać komentarzy. Wolne media. Oszuści. Ludzi oszukują.

# qvertz

05.06.2022 11:02

I dojazd do tej warszawskiej Doliny Krzemowej byłby następujący: przedłużoną linią metra M1 oraz zmodyfikowaną tzw. Warszawską Magistralą Hutniczą, która biegnie przez lasy, Bemowo, Jelonki aż do Dworca Zachodniego. Ale to oczywiście fantazje, bo za mojego życia nie spodziewam się tutaj żadnych rozwiązań.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA