REKLAMA

Bielany

Inwestycje

 

Milion pomysłów, zero postępu. Serek czeka na zabudowę

  2 stycznia 2017

alt='Milion pomysłów, zero postępu. Serek czeka na zabudowę'
źródło: futuwawa.pl

Trójkąt między Żeromskiego, Marymoncką i Sacharowa to najgorętsza działka na Bielanach. Co ją czeka?

REKLAMA

W przyszłym roku minie dziesięć lat od otwarcia bielańskiego odcinka linii metra. Podziemna kolej miała nie tylko ułatwić codzienne dojazdy do pracy, ale też ożywić dzielnicę, zachęcając inwestorów do budowania tu mieszkań, sklepów i biur. Udało się tylko częściowo. Co dalej z Serkiem? Co dalej z Serkiem?
Obok Serka Bielańskiego dobiega końca budowa olbrzymiego osiedla, ale sam teren nad stacją metra pozostaje niezagospodarowany.
Na Słodowcu, Wawrzyszewie i Wrzecionie powstało (i wciąż powstaje) sporo nowych bloków, w których otwarto wiele lokali handlowych i usługowych. Takie miejsca pracy to jednak za mało, by nadgonić wieloletnie zaniedbania i zmienić przedmieście w prawdziwe miasto, setki kolejnych mieszkań tylko utrwalają stereotyp sypialni. Właściwie ostatnią szansą do wykorzystania potencjału, jaki dała Bielanom linia metra, jest zabudowa Serka.

Kiedy trzy lata temu budowano ronda na skrzyżowaniach Sacharowa z Żeromskiego i Marymoncką, głośno mówiło się o "przygotowywaniu układu komunikacyjnego przed sprzedażą działek inwestorom".

- Zarząd Bielan zawsze uważał, że teren powinien być zagospodarowany w całości przez jednego inwestora, a jego wybór dokonany z uwzględnieniem proponowanego programu zabudowy, a nie jedynie według kryterium ceny oferowanej za grunt - mówił w grudniu 2013 roku ówczesny burmistrz Rafał Miastowski. - Inne zdanie na ten temat miało miejskie Biuro Gospodarowania Nieruchomościami i władze stolicy. BGN uważa, że łatwiej będzie sprzedać mniejsze działki kilku nabywcom i dlatego też w pierwszej kolejności miasto zainwestowało w zmianę przebiegu ulic.

Dziś wiadomo już, że Miastowski miał rację. Prace nad planem zagospodarowania Serka trwają od lipca 2014 roku i nic nie wskazuje na to, by miały się wkrótce zakończyć. Przesiadka z metra do tramwajów i autobusów to nadal "wędrówka ludów". Działające na skwerze lokale pod chmurką i organizowane tam festyny raczej podkreślają brzydotę Serka, niż zagospodarowują przestrzeń. Tymczasem trójkąt ulic Żeromskiego-Marymoncka-Sacharowa wciąż interesuje architektów i urbanistów. Także tych najmłodszych.

- Warszawa planowana była jako miasto policentryczne - uważa Monika Majewska, która poświęciła Serkowi swoją pracę dyplomową na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. - Każda dzielnica miała być autonomiczną jednostką z własnym centrum. Jednak do dzisiejszego dnia dzielnice takie jak Mokotów, Ochota, Praga Południe czy Bielany nie doczekały się tego typu ośrodków.

Zdaniem architektki Serek warto zagospodarować stosunkowo gęstą zabudową mieszkalno-handlowo-biurową, dzięki której miejsce byłoby uczęszczane przez cały tydzień i przyciągało osoby z całej dzielnicy. Historyczna oś ulicy Kasprowicza byłaby zwieńczona miejskim placem i stojącym w narożniku Serka wieżowcem, który przełamałby dominację bloku Słodowiec City. Wizualizacje kojarzą się z nową zabudową Muranowa, choć obiecują więcej "życia" na kilku nowocześnie urządzonych skwerach. To oczywiście tylko wizja, z którą zapewne wielu mieszkańców się nie zgodzi.

Gdy trzy lata temu odbyło się otwarte spotkanie w sprawie przyszłości Serka, zdominowali je seniorzy domagający się budowy parkingów. Nie zabrakło też słusznych, ale idealistycznych opinii, że warto zainwestować w budowę teatru albo galerii sztuki (kto by je finansował i odwiedzał?). Opublikowany projekt planu miejscowego przeniósłby dyskusję na inny poziom, zmuszając urzędników z pl. Bankowego do porozmawiania o konkretach. Stawiamy jednak dolary przeciwko orzechom, że w roku 2017 projektu nie zobaczymy.

Dominik Gadomski

.
 

REKLAMA

Komentarze (9)

# t_spoleczniak

04.01.2017 07:53

W moim odczuciu gęsta zabudowa i wieżowiec (sic!) nie zmienią okolicy na lepsze, wolałbym w tym miejscu park niż kolejne bloki i jeszcze większe korki i smog...

# wow wawa

06.01.2017 00:15

Ostatnie spojrzenie? Gdzieś to już widziałem!

# bielanka

11.01.2017 14:24

o rety! A po co kolejne blokowisko? Już i tak mamy wszystko zakorkowane. Jest ciasno i duszno. Dlaczego w tym miejscu nie może być trochę przestrzeni publicznej? Dobre miejsce na lodowisko - zimą i na koncerty i biesiadowanie - latem.

REKLAMA

# r17

11.01.2017 19:14

#bielanka napisał(a) 11.01.2017 14:24
o rety! A po co kolejne blokowisko? Już i tak mamy wszystko zakorkowane. Jest ciasno i duszno. Dlaczego w tym miejscu nie może być trochę przestrzeni publicznej? Dobre miejsce na lodowisko - zimą i na koncerty i biesiadowanie - latem.

Z jednej strony nie sposób się nie zgodzić, bo każdy chce mieć przestrzeń wokół i to jest normalne.
Ale z drugiej gdzieś trzeba budować. Bo skoro ludzie kupują to widać potrzebują. I pytanie gdzie? Albo na działkach w miastach jak najlepiej skomunikowanych a ta taką jest albo na działkach za miastem czym pogłębiamy problem rozlewania się miast.
Ta wizja z artykułu to tylko wizja jakiegoś studenta. Bo z racji na metro tam się podobno tak nie da budować więc takie zagęszczenie nam nie grozi.
Ale przy metrze Młociny całe kwartały koło Sokratesa zabudowane i sprzedane. Słodowiec City też 777 mieszkań a zostało naście. Pytanie czy lepiej te 2 tys osób przy trasie AK, tramwaju i metrze a i blisko na rowerze do centrum dla części. Czy za Hutą na jakiś wolnych terenach gdzie aby do metra się dostać potrzeba wsiadać w samochód.
Z jednej strony zabudowa to źle. Z drugiej rozlewanie się miasta to też źle. I gdzieś trzeba szukać kompromisów.

# slodowiec city jest brzydki

14.01.2017 20:11

Istniała nie tak dawno opinia że na serku nie można nic wybudować ponieważ grozi to zapadnieciu się tunelu metra..

# Słodowiec city - ohyda

16.01.2017 12:26

Oczywiście, że w ciągu przebiegu metra nie wolno nic budować, ale pozostaje teren poza obrysem metra ...

REKLAMA

 eRDe

18.01.2017 17:20

Z tego, co można było przeczytać jakiś czas temu, sprawa nie jest taka prosta. Nasza władza kochana zapomniała, że nad tunelem metra nie można nic zbudować z uwagi na kwestie własnościowe. Jakoś nie podejrzewam, że coś się w tej kwestii zmieniło.

# bielanin

25.01.2017 22:30

milion pomysłów? ja tam widzę dwa. Jeden promowany przez ratusz aby zarobić kasę czy galeria handlowa albo osiedle a druga, którą chcieliby mieszkańcy czy park. Oczywiście wygra to pierwsze.

 eRDe

26.01.2017 11:03

#bielanin napisał(a) 25.01.2017 22:30
milion pomysłów? ja tam widzę dwa. Jeden promowany przez ratusz aby zarobić kasę czy galeria handlowa albo osiedle a druga, którą chcieliby mieszkańcy czy park.

Generalnie ratusz ma mieszkańców Warszawy wiadomo gdzie:(

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni