Handel, zieleń, kawiarnie: plan na Broniewskiego
24 września 2020
Ponad rok temu ostatnie nieużytkowane pawilony bazaru przy Broniewskiego zostały wyburzone. Na części terenu miał powstać park linearny, reszta bazarku miała doczekać się ucywilizowania. Tymczasem nic się nie zmienia. Dlaczego?
Na miejscu rozebranych pawilonów planowany był park linearny. Ideałem byłby ciekawie urządzony deptak z ładną alejką, ławkami, poidełkami dla ludzi i zwierząt, nowymi latarniami oraz mnóstwem różnorodnej zieleni dookoła. - Miejmy nadzieję, że w niedługiej przyszłości Zarząd Zieleni przystąpi do realizacji zazielenienia Broniewskiego oraz modernizacji bazaru. Oczywiście kupcy przedstawili swoje propozycje możliwie większego areału, którym by dysponowali. Pod koniec roku będziemy w stanie uzyskać jakiś konsensus - mówił ponad rok temu wiceburmistrz Włodzimierz Piątkowski.
Dlaczego to tak długo trwa?
Zarząd Dróg Miejskich dzierżawi ten teren, a plan na modernizację ma Zarząd Zieleni. Do tego dochodzą trudne negocjacje z kupcami. - Zajmujemy się negocjacjami między kupcami a Zarządem Dróg Miejskich i Zarządem Zieleni, by w jakiś sposób zachować tam funkcje bazaru. Pierwotnie były takie plany, by powstał tam teren zielony dla całego osiedla Piaski - tłumaczy wiceburmistrz Włodzimierz Piątkowski.
Wszyscy są zgodni, że bazar powinien zostać zachowany. Problem w tym, że dzisiejsza forma najmu terenu nie odpowiada kupcom. - Nie mają trwałej podstawy do dysponowania nieruchomością. To się odbywa na bardzo krótkich umowach o zajęcie pasa drogowego, taka forma jest nieakceptowalna. Dostają decyzję na dwa miesiące, muszą zapłacić czynsz z góry, później, jak upływa termin, muszą złożyć kolejny wniosek, kolejny i kolejny. Jest to dla nich stresujące i żyją w ciągłej niepewności. Przedstawimy kupcom propozycje do konsultacji. Wcześniejsze koncepcje nie spotkały się z ich zgodą. Staramy się poruszać sprawę do przodu na zasadzie mediacji - tłumaczy Piątkowski, jednak póki co, efektów tych rozmów nie widać.
Handel, zieleń, kawiarnie
Ponieważ w sprawie tej inwestycji nic się nie dzieje, dzielnicowy radny zaproponował swoje rozwiązanie. - Warto rozważyć zmianę lokalizacji bazarku na okolicę skrzyżowania z ulicą Rudnickiego przy torach tramwajowych w połączeniu z modernizacją pawilonów. Zwracam się również z prośbą o doposażenie linii tramwajowej w dodatkowy przystanek na skrzyżowaniu ul. Broniewskiego/Rudnickiego oraz pozostawienie odcinka terenu między al. Reymonta a ul. Rudnickiego jako parkingi - czytamy w interpelacji radnego Piotra Walasa.
Jak przekonuje Zarząd Zieleni, fragment ul. Broniewskiego trzeba zaprojektować zarówno w funkcji wypoczynkowej, jak i handlowej. - Z kilku omawianych do tej pory możliwości aranżacji obszaru, obecnie planowany do rozwinięcia jest wariant mieszany. Pawilony handlowe byłyby zlokalizowane w otoczeniu zieleni, zaś część terenu zagospodarowana zostałaby w formie zieleńca linearnego. Dodatkowo wydzielona byłaby osobna strefa o profilu kawiarniano-usługowym - odpowiedział radnemu Zarząd Zieleni.
"Nie" dla nowego przystanku
- Dobudowywanie nowych przystanków tramwajowych spowodowałoby spowolnienie komunikacji szynowej, co byłoby sprzeczne z prowadzonymi działaniami na rzecz zwiększenia jej atrakcyjności dla pasażerów poprzez zapewnienie szybkiego przejazdu - twierdzi ZDM. Co ciekawe, Tramwaje Warszawskie są w trakcie przygotowywania modernizacji trasy wzdłuż Broniewskiego. Chodzi głównie o "optymalizację lokalizacji przystanków tramwajowych".
(DB)