REKLAMA

Targówek

zabytki »

 

Grodzą hektar przy cmentarzu żydowskim. Odkryto liczne groby

  4 grudnia 2020

alt='Grodzą hektar przy cmentarzu żydowskim. Odkryto liczne groby'
źródło: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Pusty teren przy Wincentego służył mieszkańcom za miejsce do spacerów z psami i parkowania aut. Teraz to już przeszłość.

REKLAMA

Znajdujący się między jezdnią Wincentego, ogrodzeniem cmentarza żydowskiego a drewnianym domem przy Biruty teren znika właśnie za siatką. Dlaczego? Jak wyjaśnia stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki, działki wykorzystywane od lat do spacerów i parkowania samochodów były dawniej częścią cmentarza.

Grodzą teren przy cmentarzu

- Istnienie na nich grobów potwierdzały roboty drogowe prowadzone w tym rejonie, badania georadarowe czy wreszcie przypadkowe odkrycia ludzkich szczątków - informuje biuro konserwatora. Najbardziej niezwykłe miejsce na Targówku Najbardziej niezwykłe miejsce na Targówku
Warszawiacy wykorzystali długi weekend nie tylko na odwiedzenie grobów bliskich, ale też zwiedzanie zabytkowych cmentarzy. Jeden z nich wciąż czeka na odkrycie.
- W odpowiedzi na liczne, alarmujące głosy i działania służb konserwatorskich pod koniec listopada władze dzielnicy Targówek w porozumieniu z Gminą Wyznaniową Żydowską przystąpiły do zabezpieczenia historycznego cmentarza. Nie będzie on dłużej powszechnie dostępny.

Hektarowy teren, znajdujący się poza ogrodzeniem cmentarza, zostanie wygrodzony zasadzonym żywopłotem i siatką ochronną, która docelowo ma być zdemontowana. Konserwator zabytków chce, by "naturalna przegroda" z zieleni stała się stałym elementem krajobrazu tej części Targówka.

Kup bilet

Cmentarz żydowski na Bródnie - historia

Żydowska nekropolia została założona w XVIII wieku, za panowania króla Stanisława Augusta przez bogatego przedsiębiorcę Szmula Zbytkowera. Cmentarz, zajmujący pierwotnie zaledwie 0,8 hektara, znacznie rozrósł się w czasach zaboru rosyjskiego, stając się miejscem pochówku przede wszystkim biedniejszych spośród warszawskich Żydów. Do 1940 roku pochowano tam około ćwierć miliona osób.

Podczas II wojny światowej cmentarz został w ogromnym stopniu zdewastowany przez Niemców, którzy zburzyli dom pogrzebowy i zniszczyli tysiące nagrobków. W epoce komunizmu nekropolia została dosłownie wymazana z map Warszawy. Planowano urządzenie w jej miejscu ogólnodostępnego parku a wiele macew zostało wykorzystanych jako materiał budowlany. Wykonano z nich m.in. krawężniki w ZOO na Pradze i pergole w parku "Leśnika" na Gocławku.

W latach 80. nekropolia została częściowo odrestaurowana przez Fundację Rodziny Nissenbaumów. Cmentarz ogrodzono żelaznym parkanem, a od strony Wincentego wzniesiono monumentalną bramę z płaskorzeźbami. W 2012 roku Gmina Wyznaniowa Żydowska zbudowała pawilon wystawowy, uporządkowała teren i otworzyła go dla odwiedzających.

(dg)

.
 

REKLAMA

Komentarze (2)

# targowek_35

07.12.2020 08:50

Wydaje mi się, że celowym byłoby ustawienie w kilku miejscach tablic informacyjnych nowym faktach rozszerzonego terenu cmentarza, bo póki co wielu ludzi "pokonuje" żywopłot i traktuje teren jak poprzednio.
Przydałoby się również co nie co, zniwelować i uporządkować wyodrębniony nowy teren.

# Żymianie

07.12.2020 18:47

Wasze ulice, nasze kamienice...
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025