REKLAMA

Targówek

historia »

 

Bródno rogami stoi. Odkrycie na budowie metra

  9 grudnia 2020

alt='Bródno rogami stoi. Odkrycie na budowie metra'
źródło: UM Warszawa

Podczas prac na budowie podziemnej kolei regularnie odkrywane są pamiątki z dalekiej przeszłości.

REKLAMA

Szczątkami jakiego zwierzęcia są rogi, znalezione 8 grudnia na budowie metra na Bródnie? Warszawski ratusz postanowił "zażartować", że robotnicy znaleźli "zgubione rogi renifera Świętego Mikołaja". Specjaliści na razie nie zabrali głosu, ale na podstawie poprzednich znalezisk możemy stwierdzić, że rogi należały do tura lub - co bardziej prawdopodobne - żubra pierwotnego. Nie jest to zatem żadna sensacja - szczątki zwierząt tego gatunku są znajdowane w Polsce regularnie.

"Prażubr" z Bródna

Gdy wiosną na budowie stacji Bródno znaleziono dwa fragmenty czaszki, początkowo informowano o odkryciu pozostałości tura. Później dr hab. Rafał Kowalczyk z Instytutu Biologii Ssaków PAN stwierdził, że mamy do czynienia z żubrem pierwotnym.

- Wystarczy porównać kształt i wielkość rogów, kształt czaszki tuż za linią rogów oraz kształt oczodołów - powiedział Polskiej Agencji Prasowej. - Rogi tura są zazwyczaj o wiele dłuższe i lekko skręcone spiralnie, a czaszka węższa.

Kup bilet

Czym był żubr pierwotny?

Żubry pierwotne były - obok mamutów, nosorożców włochatych i jeleni olbrzymich - jednymi z ostatnich dużych gatunków ssaków, które przeżyły w Eurazji do końca epoki lodowcowej. Ich pozostałości znajdowane są od Hiszpanii przez Syberię po Alaskę, która była wówczas połączona z Azją. Żubr pierwotny był gatunkiem siostrzanym znanego nam świetnie z Białowieży żubra europejskiego - miał z nim wspólnego przodka.

Najmłodszy znany naukowcom okaz żubra pierwotnego, znaleziony w Rosji, zginął ok. 7900 lat p.n.e. W polskich kolekcjach, muzeach i instytucjach badawczych znajduje się ponad 70 fragmentów kości czaszek lub szkieletów tego gatunku.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni