REKLAMA

Wola

historia »

 

Gdzie jest Koło? "Niech słoiki się nauczą"

  16 października 2017

alt='Gdzie jest Koło? "Niech słoiki się nauczą"'
W latach 30. na północnym Kole powstawały eleganckie szeregowce i bliźniaki.
źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-U-6605-4

Czas płynie i zaciera pamięć o lokalnych tradycjach. Dziś mieszkańcy bronią jak niepodległości nazw, których pokolenie wcześniej nawet nie chcieli słyszeć.

REKLAMA

"Jakie Koło, to Ulrychów!", "słoiki niech się nauczą, gdzie jest Koło", "słoiki nie muszą wiedzieć - są tymczasem". To tylko niektóre z komentarzy, zamieszczonych pod naszą informacją o pożarze budynku przy Jana Olbrachta, zatytułowaną "Stary dom na Kole w ogniu". Okazuje się, że używając zwyczajowych dla Woli nazw, które jeszcze 20-30 lat temu nie były kwestionowane, teraz zostaje się "słoikiem". Mirów to nie Wola Mirów to nie Wola
Urodziłem się na Mirowie. Gdyby ktoś powiedział mi wówczas, że mieszkam na Woli, stanowczo bym zaprzeczył.
Co najbardziej absurdalne: w swojej własnej, rodzinnej dzielnicy.

Koło w Warszawie

Kiedy w latach 90. warszawski samorząd postanowił ujednolicić oznakowanie i nazewnictwo w całym mieście, wśród miłośników lokalnej historii zawrzało. Obecność nazwy "Ulrychów" na tabliczkach przy Jana Olbrachta była powszechnie krytykowana, podobnie jak "Koła" w miejscu dawnych Ogrodów Ulrycha czy "Mirowa" przy Prostej. Minęło kilka dekad i wprowadzone przez urzędników, oderwane od historii miasta nazwy - jak widać - stały się dla wielu osób jedynymi słusznymi.

Ale zacznijmy od początku. Jak czytamy w wydawanym pod koniec XIX wieku "Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego" podwarszawskie Koło było osadą w gminie Czyste, w parafii Wola, leżącą wzdłuż traktu z Warszawy do Babic i Sochaczewa, a więc przy dzisiejszej Górczewskiej.

- Zaczyna się Koło przy wale miejskim od rogu Młynarskiej i cmentarza ewangelickiego, graniczy z przedmieściem Wolą i polami wojennymi pod Powązkami - głosi hasło. - Cały obszar zajmują ogrody i osady właścicieli licznych wiatraków. Trzecią część ludności stanowią Niemcy, młynarze i ogrodnicy. Przez środek wsi przechodzi kolej obwodowa.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Osiedle TOR na Kole

Pierwszymi dużymi inwestycjami na Kole, przyłączonym do Warszawy w 1916 roku, były budowy osiedli Towarzystwa Osiedli Robotniczych i Banku Gospodarstwa Krajowego w latach 30., których główną osią stała się Obozowa. Zaraz po II wojnie światowej zaczęło powstawać osiedle WSM Koło-Wschód, znajdujące się bliżej dzisiejszej trasy Prymasa Tysiąclecia, zaś w latach 50. w rejonie Deotymy, Brożka i Ciołka powstało Koło-Zachód. W tym czasie przy Górczewskiej nadal widoczne były zanikające ślady dawnej wsi.

Kiedy pod koniec lat 50. rozpoczynano budowę dwóch kolejnych osiedli, wybór nazwy mógł być tylko jeden. Między Górczewską a Brożka i Astronomów powstało "Koło-Górczewska", zaś na południe od Jana Olbrachta, w wielkim łuku od Górczewskiej i Elekcyjnej do Sowińskiego - "Koło Sowińskiego". Ostatnim dużym osiedlem w okolicy było "Koło-Mszczonowska", zbudowane w latach 70. między Jana Olbrachta i Księcia Janusza a Krępowieckiego.

REKLAMA

Gdzie leży Koło?

W latach 80. raczej nie było problemów z tym, że Koło zajmuje dużą część Woli. Problem pojawił się podczas prac nad MSI, gdy urzędnicy - nie wiedzieć czemu - przyjęli zasadę, że "rejony" powinny być zbliżonej wielkości. W toku prac nad "systemem informacji" zdecydowano, że cała południowa część Koła i wschodni fragment Jelonek zostaną oznakowane jako "Ulrychów". Z początku spotkało się z to z masowym sprzeciwem. Pamięć ludzka jest krótka.

Dominik Gadomski
historyk, redaktor portalu tustolica.pl

.
 

REKLAMA

Komentarze (5)

# Jelonek Górczewski

16.10.2017 21:48

Kilka dni temu zostałem uświadomiony w podobnej sprawie przez człowieka, mieszkającego w Warszawie od dwóch lat. Mówię mu "od czasu jak mieszkam na Jelonkach itd.", a on mnie poprawia "przecież ty mieszkasz na Górcach, a nie na Jelonkach!"...

# kibol

30.10.2017 23:50

Historyczny środek wsi Koło to mniej więcej skrzyżowanie ul. Górczewskiej z ul. Sokołowską, a właściwie z Gostyńską, która do wojny tam jeszcze biegła. Sama Gostyńska to dawna droga która łączyła Koło z wsią Wola i cmentarzem prawosławnym (resztka jej to ulica Moczydło biegnąca przez park Szymańskiego). Ja nie wiem czy nazywanie wymienionych przez Pana blokowisk Kołem jest do końca prawidłowe. Pytanie, czym nazewnictwo z lat 50,60 i 70 jest lepsze od obecnego? Moim zdaniem jest tak samo sztuczne.

# bryczes

31.10.2017 08:58

Słoiki zatrudnione w corp. dostają małpiego rozumu będąc w hotelu i widząc szwedzki stół. W szklanych biurach czują się jak w chmurach i odlatują. Pracuje od 10 lat w corpo z normalnymi ludźmi z miasta i nie ma takich ekscesów.

REKLAMA

# mandala

12.05.2019 11:54

..."niech sloiki sie nauczą " coż za intelekt i kultura pióra heh ...obciach dla piszacego . Jesli ktos nie wie jak sie zachowuje ktos zakompleksiony to wystarczy popatrzec na tytul ...tylko kilka razy zdarzylo mi sie czytac ze "sloik"chyba ...napisal cos o "stolcach " . Mnie osobiscie sie wydaje , ze wszyscy jestesmy ludzmi .., Polakami a jesli Polak tak probuje ponizyc Polaka to chyba nie jest sam Polakiem i niech nadal daje wiekszy szacunek dla Ukraincow, żydow i innych ...jestescie naprawde zenujecy

 Pani Wiosna

24.05.2019 23:37

Wiosna zapewni dobre wynagrodzenie i godne starzenie. Płaca minimalna powinna wynosić w Polsce 1000 euro.#wiosna @wiosnabiedronia @KGawkowski
https://imgbbb.com/image/emzjZ
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy