Na ratunek kamienicom. Podpisz petycję
17 października 2017
Ponad pół tysiąca osób podpisało petycję o wpis do rejestru zabytków kamienic na rogu Żelaznej i Krochmalnej.
W chaotycznej zabudowie Mirowa XIX-wieczne kamienice przeplatają się z blokami osiedla Za Żelazną Bramą i współczesnymi biurowcami, ale wciąż można znaleźć miejsca, które przetrwały II wojnę światową w praktycznie niezmienionym stanie. Jedno z nich znajduje się na skrzyżowaniu Żelaznej z Krochmalną, gdzie stoją trzy zaniedbane kamienice. O ich wpis do rejestru zabytków stara się stowarzyszenie "Kamień i co?", które przygotowało w tej sprawie petycję.
Król detalu, czarodziej żelbetonu i "Zegar" z Chłodnej
Czerwiński i Heppen. Heppen i Czerwiński. W ostatnich latach istnienia "imperialnej rosyjskiej Warszawy" tych dwóch architektów budowało najpiękniejsze domy w Warszawie.
- Wszystkie trzy kamienice powstały przed I wojną światową, pomiędzy rokiem 1911 a 1913 - piszą aktywiści. - Stanowią jedyny ocalały fragment oryginalnego, przedwojennego układu obustronnej pierzei Krochmalnej.
Szczególnie atrakcyjna jest kamienica przy Żelaznej 66, zaprojektowana przez Henryka Spigelmana. Dziś jest pustostanem. Podczas wojny straciła ostatnie piętro, zachowała jednak secesyjne płytki ceramiczne i zdobienia w przejeździe bramnym, podłogi z charakterystycznymi dla Warszawy kafelkami typu "gorsecik", a w niektórych mieszkaniach do dziś można znaleźć piece kaflowe i rzeźbione drzwi wejściowe.
- Unikalny charakter zespołu kamienic, jego wartości edukacyjne i historyczne, wiążące się z wydarzeniami z czasów II wojny światowej, to dziedzictwo kulturowe o ogromnym znaczeniu - pisze stowarzyszenie "Kamień i co?". - Stale jest jednak zagrożone, m.in. przez termoizolację lub modernizację klatek schodowych.
Po ewentualnym wpisie do rejestru zabytków wszystkie prace wykonywane w kamienicach musiałyby odbywać się za zgodą konserwatora.
Petycję można podpisać na stronie www.petycjeonline.com. Do dziś poparło ją ponad pół tysiąca warszawiaków.
(dg)
.