"Fetor spalin niesie się nad Wolą". Co robić?
26 czerwca 2015
Po artykułach na temat zanieczyszczonego powietrza, którym oddychają mieszkańcy Woli, dostaliśmy sporo komentarzy od czytelników i najwyraźniej udało się zainteresować problemem radę dzielnicy. Co można zrobić, by poprawić komfort życia i zdrowie mieszkańców?
Według pomiarów powietrza Wola jest jedną z najbardziej zanieczyszczonych dzielnic Warszawy. Wiedzą o tym wszyscy, ale nie wszyscy mają taką umiejętność złośliwego komentowania głównej przyczyny tego zjawiska, jak nasz czytelnik:
- Bywa, że do wolskich parków dojeżdża się z innych dzielnic..
Wola oddycha fatalnym powietrzem
Gmach urzędu dzielnicy Wola ozdobił niedawno "oddychający" neon. A czym tak naprawdę oddychają mieszkańcy dzielnicy? Okazuje się, że najczystsze powietrze mamy... na cmentarzu Powązkowskim.
. samochodami. Witamy w krainie absurdu - pisze. - W parku Szymańskiego trawniki masowo atakowane autami przez klyentów basenów, rozjeżdżane przez buraczaną klyentelę Wola Tennis Club oraz (sic!) przez... Służbę Oczyszczania Miasta, która hula po parkach ciężkimi autami i już sobie wyjeździła własne koleiny. Przez lata obywało się bez atakowania parku Moczydło samochodami, ale jak widać "niepełnosprawność" w narodzie postępuje i bez auteczka na Olimpię "niedasię". Podwórka na Kole masowo zamienione w parkingi. Pasy zieleni oddzielające jezdnie od chodników i przestrzeni mieszkalnych masowo rozjeżdżane na klepiska. Mieszkańcy domków jednorodzinnych palą w piecach nie wiadomo czym. Wola nie jest miejscem do życia, jest zwykłym samochodowym ściekiem. Przelotówką dla mieszkańców Bemowa, przelotówką z północy na południe miasta, przelotówką do wylotówki, a w wietrzne dni fetor spalin niesie się nad jezdniami nawet gdy nie ma korków - podsumowuje czytelnik.
Można krytykować, można też działać. W trwającym głosowaniu do budżetu partycypacyjnego można jeszcze dziś (26.06) oddawać głosy na takie projekty, jak "Więcej tlenu!" (nasadzenie stu drzew i trzystu krzewów), rewitalizacja skweru Sybiraków, łąki kwietne, motyla łąka na Kole, skwery na rogu Jana Kazimierza i Ordona oraz Wolskiej i Płockiej i wiele innych. Ale nowe nasadzenia roślin to nie wszystko. Wola powinna stać się dzielnicą przyjazną autom elektrycznym, tak aby przyciągnąć nowych mieszkańców, dla których rozwinięta infrastruktura służąca ładowaniu samochodów stanowiłaby silny motyw do wybrania Woli - uważa Aneta Skubida.
- Warto zauważyć gwałtownie rosnącą w miastach Europy popularność aut elektrycznych, które w najbliższym czasie staną się konkurencyjne cenowo do samochodów z napędem spalinowym - pisze radna Aneta Skubida. - Wola powinna stać się dzielnicą przyjazną autom elektrycznym, tak aby przyciągnąć nowych mieszkańców, dla których rozwinięta infrastruktura służąca ładowaniu samochodów stanowiłaby silny motyw do wybrania Woli.
Skubida proponuje, by urząd dzielnicy zainwestował w punkty ładowania tego typu pojazdów i zachęcał deweloperów budujących nowe bloki, by umieszczali odpowiednie gniazdka w garażach. Sugeruje, że urząd dzielnicy mógłby nadawać specjalny certyfikat prowadzącym proekologiczną politykę osiedlom. Zyskaliby na tym i inwestorzy, i mieszkańcy. A jakie działania na rzecz poprawy jakości powietrza proponują nasi czytelnicy?
Dominik Gadomski
.