Euro nadeszło. Grecy trenują w Legionowie
7 czerwca 2012
Euro rozpoczyna się 8 czerwca, a w Legionowie trwa już od kilku dni - na początku tygodnia przybyli do miasta greccy piłkarze z ekipą. Euro ma swoje prawa - ale czy miasto oferuje też coś dla swoich mieszkańców-kibiców?
- Współpracując z przedsiębiorcą udało nam się stworzyć strefę wspólnego kibicowania małym kosztem. Oferty, jakie otrzymaliśmy, opiewały na kwoty od 40 tys. brutto za jeden dzień do 1,2 mln za miesiąc lub 1,8 mln z występami artystycznymi - mówi Tamara Mytkowska, rzeczniczka urzędu miasta.
Jak ocenia prezydent Roman Smogorzewski, miasto będzie miało z tego znaczne korzyści. - Udało nam się stać centrum treningowym dla Grecji, wokół tego jest ogromne zainteresowanie. Bezpłatnie przecież otrzymaliśmy kilka godzin emisji w telewizji publicznej, mediach i internecie - tłumaczy prezydent.
Teren rynku został oddany w bezpłatną dzierżawę lokalnemu przedsiębiorcy, który wziął na siebie m.in. organizację transmisji meczów.
Co w strefie kibicowania?
- Na rynku będą atrakcje nie tylko dla kibiców - zapowiada rzeczniczka. - Strefa rusza 8 czerwca, na telebimie 3x4 m wyświetlane będą wszystkie mecze Euro 2012, zasugerowaliśmy przedsiębiorcy, żeby w dni bezmeczowe wyświetlane były filmy fabularne - mówi Mytkowska. - Olimpia zatrudniła animatora, który będzie organizował czas przed meczami i konkursy dla kibiców.
A na placu znajdzie się miejsce dla około 150 osób. - To wyliczenia dotyczące miejsc siedzących, na pewno zmieści się więcej - zapewnia rzeczniczka. - Sam rynek może pomieścić blisko pół tysiąca osób.
Legionowo wypuściło też przed Euro kibicowskie gadżety, sygnowane promocyjnym hasłem miasta. Są wśród nich szaliki, piankowe "łapki" i inne akcesoria, bez których żywot kibica byłby zdecydowanie nudniejszy. Postawiło nawet grecką kolumnę koło liceum. Ile miasto wydało na produkcję rzeczy, które ucieszą miłośników futbolu? - Produkcja gadżetów na Euro jest częścią kampanii promocyjnej miasta - tłumaczy rzeczniczka. - To oznacza, że wszystkie działania propagujące Legionowo - w tym także wśród kibiców - mają jeden budżet i nie potrafię określić, ile kosztowały właśnie eurogadżety. UM przekazał ok. 300 gadżetów "kibicowskich" na nagrody w zabawach organizowanych na rynku.
Ciężko na drogach
Na stadionie Grecy, a w Centrum Szkolenia Policji policjanci z całej Polski i nie tylko - wszystko to oznacza, że trzeba się będzie liczyć z utrudnieniami na drogach, bo kolumna pojazdów uprzywilejowanych może skutecznie zakorkować Legionowo. Trzeba bowiem pamiętać, że szkoła policyjna stanowi główny sztab sił porządkowych na cały turniej - nie tylko w Polsce, ale też na Ukrainie.
Mogą więc powstawać korki na DK 61, którą będą poruszać się policjanci oraz ekipa z Hellady. Trzeba będzie być cierpliwym także 9 czerwca - wtedy odbędzie się drugi otwarty dla publiczności trening reprezentacji Grecji. Goście z Peloponezu będą trenować codziennie, więc na drodze z Jachranki może być ciasno, a na dodatek trzeba też będzie się liczyć z doraźnymi objazdami czy obostrzeniami w ruchu.
Na pewno w dniach otwartych treningów zakazy postoju i parkowania będą obejmowały ulice: Parkową, Chrobrego, Sobieskiego i Ostrobramską.
Parkingi i dojazdy?
Problemów w poruszaniu się pojazdami nie powinna sprawiać strefa wspólnego kibicowania, która będzie funkcjonowała na rynku, bo tu zakazów czy ograniczeń w okolicy nie będzie.
Dojazdu do rynku samochodem nie polecamy, choć zamkniętych ulic nie będzie - warto jednak zastanowić się nad dojściem piechotą od któregoś z przystanków autobusowych - korzystając z komunikacji miejskiej - przy strefie dla kibiców zatrzymują się w zasadzie tylko autobusy linii L-9 i L-10, kilkadziesiąt bądź kilkaset metrów od rynku są też przystanki linii 731 czy kolei.
W okolicach stadionu miejskiego wydzielone zostaną strefy do pozostawienia aut - do miejsca kibicowania pozostanie około 2 km piechotą.
Nie tylko Legionowo
Jeżeli komuś nie chce się kibicować w Legionowie i woli emocje w wielotysięcznym tłumie - pozostają strefy kibica w Warszawie. Kierowcy powinni wziąć pod uwagę pozostawienie samochodu na którymś z parkingów kibicowskich: przy Marywilskiej, w pobliżu Cmentarza Północnego czy przy Jagiellońskiej. Dalej pozostaje podróż komunikacją publiczną - z Legionowa autobusami 731, a później przesiadka w tramwaj jadący w stronę centrum. Linia 76, która powstanie specjalnie na Euro, jeździć będzie na trasie: pl. Narutowicza - Filtrowa - Krzywickiego - Nowowiejska - al. Niepodległości - Chałubińskiego - al. Jana Pawła II - Słomińskiego - most Gdański - Starzyńskiego - Odrowąża - Matki Teresy z Kalkuty - Rembielińska - Annopol - Annopol. Do obsługi strefy zostaną uruchomione linie oznaczone literą F, którymi kibice będą mogli wrócić do domu. Linie będą kursowały od godziny 22.00 do 1.30, a w dni meczowe od 22.00 do 2.00. Częstotliwość kursowania autobusów będzie dostosowana do zainteresowania ze strony kibiców. Warto też zwrócić uwagę na kursy autobusów nocnych. W kierunku Białołęki jeżdżą linie N11 i N61, do pętli przy Skarbka z Gór oraz N14 i N64 na Olesin i Choszczówkę. Do Legionowa jeździć będą autobusy N13 i N63, trzeba jedynie pamiętać, że na czas Euro pętla nocnych spod Dworca Centralnego przenosi się w rejon skrzyżowania Al. Jerozolimskich, al. Jana Pawła II i ul. Chałubińskiego. Autobusy nocne do godziny 2.00 będą kursowały ze zwiększoną częstotliwością, średnio co 15-20 minut.
W dni meczowe z parkingów P+R będą też kursować linie specjalne P - jednak ich trasy kierować się będą głównie pod stadion. Z kolei na te parkingi, gdzie nie docierają linie nocne, można dojechać autobusami linii SH - spod Dyrekcji FSO na parking przy Marywilskiej linią SH5, z metra Młociny pod Cmentarz Północny - linią SH6.
Jest jeszcze kolej - w dni, kiedy mecze będą rozgrywane w Warszawie ze stacji Warszawa Centralna do Legionowa będzie można dojechać specjalnym dodatkowym połączeniem o 1:29.
ek, (wt)