Egzotyczne imiona małych warszawiaków
5 października 2017
W Polsce trwa baby boom. W samej tylko Warszawie w tym roku przyszło na świat ok. 24 tys. dzieci. To o niemal 1000 więcej niż w 2016 roku. Rośnie też liczba egzotycznych imion. Jakie są teraz "w modzie"?
Ogólnokrajowe statystyki Ministerstwa Cyfryzacji podają, że najczęściej wybieranymi imionami dla dziewczynek są: Julia, Zuzanna i Maja. Najpopularniejszymi imionami dla chłopców są natomiast: Antoni, Jakub i Jan. Jak podał ostatnio portal parenting.pl niektórzy rodzice są jednak bardziej kreatywni. W niedawno opublikowanym raporcie z imionami dzieci urodzonych w Warszawie można znaleźć prawdziwe perełki.
Imiona dla chłopców
Gedeon, Tolisław i Elvis - ci mali warszawiacy za kilka lat mogą mieć problem z podawaniem swojego imienia w żłobku, bądź przedszkolu. Skąd wzięły się takie imiona? Gedeon pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza "wojownika", "tego, który rozbija". Tolisław to imię staropolskie oznaczające "skromnego". Elvis, który najbardziej kojarzy nam się z królem rock and rolla - oznacza "osobę mądrą". Jak jeszcze nazywają się najmłodsi warszawiacy? Rodzice nadają też synom imię Brajan. W ogólnokrajowych statystykach Ministerstwa widzimy, że w tym roku nazwano tak 144 chłopców. A są jeszcze tak "egzotyczne" imiona jak Colin, Aksel, Cherubin, Jozue, Nathan, Gerald, Ludomir, Idzi i Xawery.
Imiona dla dziewczynek
W kwestii imion dla dziewczynek też nie brakuje fantazji. Na liście znajdziemy Pamelę (sześć dziewczynek w Polsce), Halszkę (siedem) i Karmen - jedno z najpopularniejszych imion nadawane dzieciom w krajach hiszpańskojęzycznych u nas noszą dwie dziewczynki. Kolejne trzy żeńskie imiona nadane młodym warszawiankom są bardzo rzadkie. Chodzi o Koralinę, Tymonę i Eufemię. Jak tłumaczy portal parenting.pl imię Koralina możemy kojarzyć z animowanego filmu fantasy o 11-letniej dziewczynce. Pochodzi z języka starogermańskiego i oznacza oddaną domowi i wierną małżonkowi. Tymona natomiast to męski odpowiednik imienia Tymon, pochodzenia greckiego i oznacza "tego, który czci". Już ok. 1493 roku imię to występowało w polskich źródłach jako Tymka. Jest też rzadko występująca Eufemia, również pochodzi z języka greckiego, oznacza osobę "dobrze wróżącą", "przychylną". W Polsce znano je już w XIII wieku, tak właśnie nazywały się np. księżniczki z rodu Piastów. Zdrobnieniem imienia jest Ofka. Na liście są jeszcze Marcjanna, Oriana, Wiwianna, Samanta, Tina, Wanessa, Miranda, Romana oraz Elwira.
(DB)