REKLAMA

Białołęka

samorząd »

 

Dwanaście lat minęło

  7 lipca 2006

19 czerwca minęło 12 lat istnienia osobnej jednostki samorządowej na terenie obecnej dzielnicy Białołęka. Myślę, że moim obowiązkiem a zarazem wielką przyjemnością jest podzielenie się z Państwem spostrzeżeniami z 12 lat naszej współpracy.

REKLAMA

  Jerzy Smoczyński jest od 1994 roku burmistrzem Białołęki
Od 2 lipca 1994 roku jestem burmistrzem, najpierw gminy Warszawa-Białołęka, a obecnie dzielnicy Biało-łęka m.st. Warszawy. Wcześniej przez cztery lata re-prezentowałem Państwa w radzie dzielnicy-gminy Pra-ga Północ. Przypominam trochę historii z kilku powo-dów:

Po pierwsze jest to kolejna rocznica, ale taka, któ-ra kończy trzecią kadencję samorządową Białołęki.

Po drugie w 1994 roku było nas 32 tysiące, a dzi-siaj oficjalnie jest ponad 67 tysięcy mieszkańców, a przebywa tu na pewno ponad 75 tysięcy, więc nie wszyscy znają miejsce, z którego wyszliśmy.

Przed 12 laty marzyło się nam, że grupie zapaleń-ców, z tej zaniedbanej części miasta, gdzie brakowało wszystkiego: dróg, wodociągów, kanalizacji, szkół, przedszkoli, a nawet telefonów, uda się zbudować no-woczesną dzielnicę Warszawy.

Wtedy to powstała "Gospodarność" organizacja samorządowa, nie związana z żadną partią polityczną. Oparta była i jest na lokalnych działaniach rad osiedlowych i wspólnot mieszkaniowych. Przez ostatnie trzy kadencje ugrupowanie to ponosiło współodpowiedzialność za rozwój, wcześniej gminy a obecnie dzielnicy Białołęka.

Potrafiliśmy porozumieć się z każdą partią czy ugrupowaniem, która chciała wspólnie z nami dbać o rozwój gminy (lokalnej społeczności). Okazało się po raz kolejny, że "zgoda buduje" - nasze marzenia spełniły się.

Białołęka kojarzona była wcześniej tylko z aresztem śledczym i miejscem internowania ludzi "Solidarności". Przez 5 kolejnych lat, na osiem swojego samo-dzielnego istnienia, gmina Warszawa-Białołęka była w pierwszej setce najlepiej rozwijających się gmin w Polsce.

W roku 2002 została uznana za mistrza zrównoważonego rozwoju, najlepszą gminę na Mazowszu oraz najlepszą gminę metropolitalną Polski. Budżet naszej gminy wzrósł z 28 mln w 1994 r. do 145 mln w 2002 r.

Do dzisiaj swoje życie z naszą dzielnicą związało 35 tysięcy nowych miesz-kańców. Wybór musiał być czymś podyktowany - złośliwi mówią, że stosunkowo niskimi cenami mieszkań i działek. Ja mówię: tak, macie rację, ale było to wsparte nowoczesnymi szkołami, przedszkolami, ośrodkami sportu, kultury, przychodniami zdrowia, poprawą bezpieczeństwa. Do tego dodamy jeszcze wodociągi, gazociągi, kanalizację oraz lepsze ulice, parki i sieć telekomunikacji. To wszystko, co przez 12 lat konsekwentnie budowaliśmy.

Jeśli uda nam się przekonać władze miasta, aby rozwiązać nasz obecnie pod-stawowy problem, czyli komunikację (budowę mostu Północnego, remont mostu Grota i trasy Toruńskiej), to może przekonamy również nowe władze miasta do uruchomienia szybkiej kolei miejskiej do Legionowa.

Podstawowe przeszkody, takie jak wiadukty nad torami przy ul. Klasyków i Mehoffera będą realizowane w roku 2007. Możemy mieć nasze metro szybciej niż inne dzielnice. Wtedy niech wszyscy mówią, że wybierają naszą dzielnicę tylko ze względu na cenę mieszkań.

Jeśli zainteresowaliście się Państwo tym, o czym piszę, proszę czytać kolejne artykuły, w których będę starał się przedstawiać naszą wizję rozwoju Białołęki i to czego dokonaliśmy w poszczególnych dziedzinach naszego wspólnego życia, czy i w jakim stopniu wywiązaliśmy się z naszych przedwyborczych obietnic. Zapraszam również do współpracy przy budowaniu naszej małej ojczyzny i przy tworzeniu programu jej rozwoju.

Jerzy Smoczyński

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni