Dużo się działo w tym roku na Białołęce
29 grudnia 2014
Tradycyjnie już pod koniec roku przeglądamy nasze archiwa. Co było najważniejszym wydarzeniem na Białołęce w zeszłym roku? Zapraszamy do komentowania.
Budżet obywatelski
Po raz pierwszy w historii w Warszawie wdrożono budżet partycypacyjny. To mieszkańcy mieli decydować, na co zostanie przeznaczona pula pieniędzy w dzielnicowych budżetach. Na Białołęce frekwencja wielka nie była (głos zabrało nieco ponad 6% uprawnionych do głosowania), ale projekty wybrano konkretne: w parkach mają powstać punkty dostępowe darmowego internetu, na Nowodworach stanie Miasteczko Ruchu Drogowego a w całej dzielnicy - pojemniki na psie odchody. Przy Strumykowej powstanie mobilne planetarium a przy przepompowni - górka saneczkowa. Mieszkańcy Białołęki generalnie stawiają na czystość i przyrodę, domagając się większej liczby koszy na śmieci w miejscach publicznych oraz rewitalizacji miejskiej zieleni.
Budujemy tramwaj
W lutym wydano pozwolenie na budowę tarchomińskiego tramwaju. Prace trwały niemal cały rok. Przez Białołękę pojadą dwie linie: istniejąca już "dwójka" na Młociny oraz 17 - przez Bielany i centrum na Służewiec. Warszawa wpisała też do Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego, czyli najważniejszego dokumentu planistycznego miasta, budowę linii tramwajowej na wschodnią Białołękę.
Awantura o Światowida
Przy okazji tramwaju pojawiły się kolejne tematy - a to pod topór miał iść 200-letni dąb, a to ze Światowida miała się zrobić kilkupasmowa "Tarchostrada". Ostatecznie żaden z tych pomysłów nie doszedł do skutku. ZTM zapowiada zmiany w projekcie przebudowy ulicy, rezygnując z trzech pasów do ruchu samochodów, a istniejący układ chodników i sygnalizatorów na odcinku, gdzie biegnie linia tramwajowe pozwala się domyślać, że drugiej jezdni tutaj jeszcze długo nie będzie.
1 września otwarto nowe szkoły
Białołęka otworzyła trzy nowe szkoły: na Ceramicznej, Głębockiej i Topolowej. Kosztowały 83 mln zł i mieszczą ponad 2300 uczniów. A co z młodszymi białołęczanami? Cóż, znalazły się pieniądze na budowę czterech placówek: trzech całkiem nowych, przy szkołach na Ceramicznej i Głębockiej oraz na działce obok parku Magiczna. Czwarte przedszkole już istnieje, przy Hemara - ale zostanie powiększone. Prace budowlane mają się zakończyć w 2017 roku, Białołęka zyska łącznie 26 oddziałów przedszkolnych.
Nowy dyrektor BOK
Rok temu burmistrz Białołęki Piotr Jaworski zwolnił dyrektor BOK Annę Barańską-Wróblewską. Przypomnijmy, że w marcu 2013 opublikowaliśmy tekst, w którym zarzuciliśmy dyrektorce nepotyzm, niegospodarność i mobbing. W kwietniu tego roku ośrodek kultury przejął Krzysztof Mikołajewski, były wiceburmistrz Targówka. - Chciałbym, by Białołęcki Ośrodek Kultury stał się pierwszą warszawską placówką, w pełni spełniającą wymogi obowiązującego od tego roku programu "Miasto kultury i obywateli" - mówił tuż przed objęciem stanowiska. Jak oceniają jego pracę mieszkańcy?
Nowe miejsce kultury
We wrześniu na Głębockiej zaczęły działać "3 pokoje z kuchnią" - to miejsce spotkań kulturalnych i towarzyskich dla mieszkańców wschodniej Białołęki, działające pod kuratelą Białołęckiego Ośrodka Kultury. A skoro już mowa o BOK - dzielnica doczekała się własnego kina. Co prawda dość kameralnego, ale jest: Kino na boku.
Ksiądz pedofil
W połowie marca zatrzymano skazanego prawomocnym wyrokiem księdza-pedofila Grzegorza K., byłego proboszcza parafii Matki Pięknej Miłości z Myśliborskiej.
Pospolite ruszenie w sprawie 527
Późną jesienią miała ruszyć II linia metra. Jeszcze nie na Białołękę, ale dzielnica odczuje komunikacyjnie tę zmianę - ZTM szykuje roszadę linii autobusowych i tramwajowych w całej Warszawie. 527 miała dojeżdżać na Wileński, a nie jak obecnie - na plac Bankowy. Mieszkańcy się burzą, że zabiera im się jedyne połączenie z centrum Warszawy. I mogą odnotować sukces: ta linia dojedzie do pętli Esperanto, a w godzinach szczytu dostaną też dowozową linię E-7, kursującą między osiedlem Derby a Dworcem Wileńskim.
Metro na Białołękę
A dzielnica walczy o metro na wschodnią Białołękę ze stacją końcową za Trasą Toruńską, przy Głębockiej. Stołeczny ratusz zamówi kolejne analizy opłacalności przeciągnięcia metra na Grodzisk. A przecież gołym okiem widać, że to Białołęka potrzebuje komunikacji jak tlenu...
Śmieci odbiera MPO
Od maja w Warszawie nie obowiązuje już pomostowy system odbioru śmieci. Białołękę włączono do II obszaru, z którego śmieci odbiera MPO. Odpowiedzialne za wywóz odpadów z Białołęki Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania potrzebowało kilku miesięcy na ustabilizowanie organizacji wywozu odpadów - telefonując do redakcji ludzie prześcigali się w skargach: MPO nie wywiązuje się z terminów, pozostawia po sobie bałagan, jest głuche na monity. A jeszcze w listopadzie, że śmieciarki potrafią przyjeżdżać o szóstej rano, budząc przy okazji całe osiedle...
Białołęka ma plażę i pierwsze jerzyki
W wakacje Białołęka miała własną plażę. Otwarta w okolicach parku Picassa mieściła boisko do siatkówki, miejsce zabaw dla dzieci, przestrzeń do wspólnego grillowania. A w sierpniu była feta: po dwóch latach od zbudowania do wieży przy Odkrytej wprowadziły się jerzyki.
Zamknięta Głębocka
Budowa kanalizacji na Głębockiej spowodowała konieczność objazdów - ulica była zamknięta przez pół roku. Mocno w kość dało to kierowcom z Zielonej Białołęki, obnażając przy okazji fatalną infrastrukturę drogową w tej części dzielnicy. Głębocka będzie remontowana na dalszych odcinkach - nie wcześniej niż w przyszłym roku.
Park Magiczna
Skoro już jesteśmy przy Głębockiej - nieopodal otwarto park Magiczna - miejsce pełne atrakcji dla dzieci i młodzieży. Inauguracja była huczna, niemniej żywiołowe są imprezy poza harmonogramem. Sąsiedzi skarżą się na balujących w parku żuli, niszczących urządzenia i śmiecących - oraz na policję i straż miejską, która albo przyjeżdża post factum, albo "nie stwierdza naruszenia ciszy nocnej". Teoretycznie na terenie parku działa ochrona. Od września także monitoring.
Mamy nocną pomoc lekarską
Białołęka zyskała w tym roku punkt nocnej pomocy lekarskiej. Do tej pory białołęczanie nocą musieli szukać pomocy medycznej na Pradze, Bródnie albo w Szpitalu Bielańskim. W listopadzie wreszcie się udało: codziennie między 18.00 a 8.00, a w soboty, niedziele i święta przez całą dobę w przychodni na Milenijnej dyżurują lekarze.
Nowy, stary burmistrz
Listopad minął pod znakiem kampanii wyborczej, samorządowych debat i wyborów. Efekt? Wygrana Platformy Obywatelskiej. Jednym głosem. Dzięki jednej osobie PO zapewniło sobie większość w radzie dzielnicy. A Piotr Jaworski znów został burmistrzem dzielnicy.
Jak mawiał Jan Tadeusz Stanisławski - i to by było na tyle.
(wt)