REKLAMA

Żoliborz

środowisko »

 

Rusza druga edycja ratowania żoliborskich drzew

  7 marca 2024

alt='Rusza druga edycja ratowania żoliborskich drzew'
źródło: Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy

W 2023 roku we współpracy z mieszkańcami żoliborski ratusz przeprowadził ekspertyzy 35 drzew rosnących na terenie administrowanym przez dzielnicę. Mieszkańcy zaangażowali się w typowanie drzew, które w ich ocenie powinny zostać przebadane. W tym roku urzędnicy chcą taką akcję przeprowadzić po raz drugi. Ile tym razem drzew zostanie przebadanych?

REKLAMA

- Mieszkańcy zgłaszają drzewa, które w ich ocenie wymagają działań pielęgnacyjnych. W 2023 roku zbadaliśmy dendrologicznie 21 topoli, 13 klonów srebrzystych i jeden kasztanowiec zwyczajny. Przeznaczyliśmy na ten cel ponad 51 tys. Starym drzewom zagraża jemioła. Wkrótce nie będzie cienia w parkach? Starym drzewom zagraża jemioła. Wkrótce nie będzie cienia w parkach?
Jemioła - zwłaszcza w okresie świąt - kojarzy się raczej dobrze. Jest elementem dekoracyjnym niemalże każdego świątecznie przystrojonego domu. Niestety, roślina atakuje stare, dorodne drzewa, których na Żoliborzu nie brakuje. Od kilku lat w Warszawie mamy inwazję jemioły. Jak radzi sobie żoliborski ratusz w walce z pasożytem?
zł - podsumowuje wiceburmistrz Renata Kozłowska.

W ubiegłym roku z 35 zgłoszonych przez mieszkańców i przebadanych drzew do usunięcia zakwalifikowano cztery (dwa klony srebrzyste i dwie topole kanadyjskie), 31 drzew wymagało przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych.

Czym jest ekspertyza dendrologiczna?

Ekspertyza dendrologiczna to zaawansowane badania przeprowadzane w celu oceny kondycji drzew - ich chorób, ubytków, pęknięć wewnętrznych czy innych uszkodzeń. Dokumentacja tworzona jest przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia. Pozwala ona zdecydować, czy należy drzewo wyciąć czy podjąć działania pielęgnacyjne. Słaba kondycja drzewostanu wpływa na jego wytrzymałość i stabilność, dlatego często może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa osób znajdujących się w pobliżu. Takie badania pozwalają też oszacować stopień zagrożenia złamaniem konarów i pnia.

Wstąp do księgarni

Gdzie zgłaszać żoliborskie drzewa?

Do ekspertyzy mogą być zgłaszane tylko drzewa rosnące na terenach administrowanych przez dzielnicę, tj. w parkach, skwerach, zieleńcach oraz pasach drogowych. Zgłoszenia przyjmowane będą do końca kwietnia na adres e-mail: zoliborz.wos@um.warszawa.pl i powinny zawierać: zdjęcie drzewa oraz mapę z zaznaczoną lokalizacją jego pnia.

W kolejnym etapie wskazane przez mieszkańców drzewa zostaną zweryfikowane przez pracowników wydziału ochrony środowiska. Ekspertyzy dendrologiczne żoliborski ratusz chce zrealizować do końca 2024 roku. Póki co nie wiadomo, ile drzew zostanie przebadanych.

MB

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuŻoliborz

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuŻoliborz

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025