Dorożka Pana Wiecha stanie przy teatrze Rampa?
12 kwietnia 2023
Do budżetu obywatelskiego często trafiają mało oryginalne projekty, dotyczące np. instalacji neonu zawierającego nazwę dzielnicy z czerwonym sercem. Tym razem w parku Wiecha tuż przy teatrze Rampa miałaby stanąć... dorożka.
Maciej Gąsiorek zaproponował niedrogą - jak na standardy budżetu obywatelskiego - instalację artystyczną, której zadaniem byłoby uatrakcyjnienie parku Wiecha i przypomnienie postaci i twórczości sławiącego Targówek patrona: Stefana Wiecha-Wiecheckiego.
Chcą upamiętnić Wiecha
- Dorożka Pana Wiecha powinna stanąć w miejscu widocznym, prowadzącym alejkami parku do widzianego z dorożki teatru Rampa, tak aby umiejscowienie jej sugerowało niegdysiejszą podróż dorożką do teatru, a przede wszystkim także teatralną drogę artystyczną patrona parku, który był twórcą i dyrektorem Teatru Popularnego na Woli - pisze projektodawca.
Za niespełna 100 tys.
Absurd w parku Wiecha. Urzędnicy proszą psy o uszanowanie ciszy nocnej
Budżet obywatelski teoretycznie ma spełniać życzenia mieszkańców, jednak często to, co jest dobre dla jednych, niekoniecznie jest dobre dla drugich. Tak właśnie się stało z psim wybiegiem w parku Wiecha. Okoliczni mieszkańcy Targówka skarżą się na szczekanie psów wyprowadzanych nocą.
zł ustawiona zastałaby samotnie stojąca, artystyczna forma dorożki bez dyszla i koni, bez siedzących postaci, ale z kozłem woźnicy i miejscem dla pasażera. Elementami wystroju dorożki byłyby elementy stroju Wiecheckiego, takie jak kapelusz, płaszcz, parasol, pióro i okulary. Wizualny pomysł artystycznej dorożki inspirowany jest zdjęciami pisarza jadącego dorożką ulicami Targówka. W dorożce będzie można zająć miejsce i wysłuchać sławiącego Targówek felietonu Wiecheckiego "Pochodzenie stolicy", piosenki Kapeli z Targówka "Zabawa na Targówku" oraz informacji zawierających promocję spektakli teatru Rampa.
Stanisław Tym zasadzi dąb?
- Felietony Wiecha, dla literackiego urozmaicenia i atrakcji dla mieszkańców, będą czasowo wymieniane na kolejne. Podobne możliwości multimedialne, wraz z informacjami o życiorysie i twórczości patrona parku, będzie można odsłuchać i odczytać na stronie internetowej stowarzyszenia Gwara Warszawska za pomocą kodu QR. Ten system zabezpiecza także możliwość realizacji multimediów na wypadek, gdyby multimedia dorożki nie były możliwe do wykorzystania lub byłyby udostępniane czasowo, w ustalonych godzinach. Przyjemna i kameralna głośność dźwięku powinna być słyszalna tylko do kilku metrów, tak by nie zakłócać spokoju okolicznych mieszkańców - wyjaśnia autor projektu, któremu marzy się jeszcze zasadzenie Dębu Satyry Zwanego Prasłowiańską Gruszą przez Stanisława Tyma.
Gdzie kręcono "Misia"?
- Park Wiecha, z racji nazwy dedykowanej Stefanowi Wiecheckiemu, oprócz innych wydarzeń rekreacyjnych, stał się miejscem realizacji rodzinnego festynu dzielnicowego pod nazwą Wiechowisko oraz Turnieju Wypowiedzi Satyrycznej o Laur Wiecha, imprez odwołujących się do ogólnopolskiego humoru i współczesnej twórczości satyrycznej oraz rodzinnych zabaw w duchu warszawskiego folkloru. Idąc ścieżką związanej z Targówkiem polskiej twórczości satyrycznej powstał pomysł zasadzenia Dębu Satyry Zwanego Prasłowiańską Gruszą na pamiątkę jednej z najsłynniejszych scen polskiej kinematografii satyrycznej "Ostatnia paróweczka hrabiego Barry Kenta" z filmu "Miś" w reżyserii Stanisława Barei, nakręconej na polach PGR Bródno na Targówku - przypomina Maciej Gąsiorek.
W ramach projektu zorganizowany byłby jeszcze piknik sąsiedzki o nazwie Wiechowisko. Jeśli projekt dostanie zielone światło od urzędników i trafi pod głosowanie, jego los będzie zależał od mieszkańców. Ewentualna realizacja już w przyszłym roku.
(db)
.