Dorbud: Opóźnienia? Przez czterech wiceburmistrzów i trzech naczelników
18 lipca 2017
W odpowiedzi na artykuł w sprawie opóźnień na budowach szkół i przedszkoli, firma Dorbud S.A. przesłała swoje oświadczenie.
Jesteśmy firmą budowlaną z 25-letnim stażem na rynku i w tym czasie realizowaliśmy setki zamówień, w tym również dla m.st. Warszawy i dzielnicy Białołęka.
Szkoły dopiero za rok. Z jakim opóźnieniem przedszkola?
Wszystko wskazuje na to, że obie budowane przez firmę Dorbud szkoły przyjmą uczniów z rocznym opóźnieniem - 1 września 2018 r. Kiedy zostaną otwarte przedszkola? Na to pytanie nikt nie umie jednoznacznie odpowiedzieć. Urzędnicy w każdej chwili spodziewają się upadłości Dorbudu.
W połowie 2015 roku podpisaliśmy po wygranych postępowaniach przetargowych umowy na realizację dwóch szkół i czterech przedszkoli w trybie zaprojektuj i wybuduj. Ta formuła realizacji wymaga współpracy z obu stron z uwagi na konieczność uzgodnień formalnych i technicznych, zarówno na etapie projektu budowlanego, stanowiącego podstawę do uzgodnienia pozwolenia na budowę, jak i na etapie projektu wykonawczego, określającego szczegóły wykonywanych prac, a później w trakcie realizacji.
Realizacja naszych umów zbiegła się w czasie ze zmianami w dzielnicy Białołęka, które miały bezpośredni wpływ na bieżącą współpracę między zamawiającym i wykonawcą, co przy realizacji tak szerokiego zakresu inwestycyjnego doprowadziło do znaczącego zwolnienia tempa realizacji. Dla ułatwienia podaję, że od dnia podpisania umów do dziś trzykrotnie zmieniał się zarząd dzielnicy, a tym samym osoby odpowiedzialne za decyzje w tym zakresie. Współpracowaliśmy z czterema zastępcami burmistrza ds. inwestycji i z trzema naczelnikami wydziału inwestycji. Podejmowanie decyzji w stosunku do realizowanych zadań o tak szerokiej skali wymaga znajomości tematów, zaś takie zmiany nie służyły naszej współpracy i miały wpływ na tempo prac.
Na termin ukończenia robót ma wpływ bardzo wiele czynników, o których na bieżąco, z pełną skrupulatnością informowany jest w stosownej korespondencji zarząd dzielnicy. Takie przykłady jak całkowita wymiana gruntu pod infrastrukturą zewnętrzną przy budowie zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Myśliborskiej, zlecona nam po wykonaniu ekspertyzy zamawiającego w czerwcu 2017, brak możliwości wykonania docelowego układu komunikacyjnego związanego z przebudową ul. Myśliborskiej, niezapewnienie docelowych mediów (prąd, gaz) przez inwestora, powodują wydłużanie procesu realizacji. Nie bez znaczenia jest również fakt wprowadzenia reformy szkolnictwa, która likwiduje gimnazja, a tym samym wymusza potrzebę zmian w celu dostosowania obiektu przy ul. Warzelniczej do wymogów szkoły podstawowej.
Dodatkowe ekspertyzy, ustalenia z instytucjami publicznymi odpowiedzialnymi za decyzje w procesie budowlanym oraz dodatkowe pozwolenia w przypadku koniecznych zmian, to kolejne czynniki wpływające na termin realizacji. Wiele robót może być realizowanych dopiero po wykonaniu prac leżących po stronie zamawiającego. Wielokrotne zmiany zarządu dzielnicy niestety wydłużyły procesy realizacji robót wykraczających poza zakres generalnego wykonawcy.
Dorbud S.A. informuje, iż dołoży wszelkich starań, aby inwestycje były zrealizowane w najkrótszym możliwym terminie. Mamy nadzieję na konstruktywną współpracę wszystkich stron procesu budowlanego.
Waldemar Łucak
wiceprezes Dorbud S.A.