Dokończą budowę Tarchomina. Nawet 50 metrów wysokości
19 października 2018
"Tu powstanie Biały Dom". Billboard z taką treścią stanął na jednym z najważniejszych skrzyżowań w naszej dzielnicy. Wkrótce ruszy budowa najwyższego budynku Białołęki.
Jeszcze kilka lat temu pas ziemi wzdłuż Światowida, będący m.in. rezerwą terenu pod drugą jezdnię, zajmowały prowizoryczne parkingi, pozostałością po których są stojące gdzieniegdzie samotne latarnie i inne słupy.
Park z tężnią i pomnikiem Bułgara? Konsultacje ruszają
W pierwszej kolejności urządzony zostanie teren o powierzchni 1,1 ha. W budżecie dzielnicy jest już 3,47 mln zł.
- Przed rozpoczęciem budowy linii tramwajowej przez Tarchomin wzdłuż ul. Światowida ciągnął się pas przybytków kojarzących się z przedmieściami miasta w Trzecim Świecie - przypominaliśmy w styczniu 2015 roku. - Najładniejsza była myjnia samochodowa, bo o parkingach otoczonych obwieszonymi reklamami siatkami ciężko pisać w kategoriach estetyki.
Deweloperzy ruszają
Zgodnie z aktualnymi planami obok torów ma powstać jezdnia z dwoma pasami ruchu, droga rowerowa i chodnik. Ponieważ formalnie to jedna inwestycja z linią tramwajową, za budowę ma odpowiadać Zarząd Transportu Miejskiego, ale póki co nie wiadomo, kiedy dokładnie mogłaby zostać wbita pierwsza łopata. Tymczasem deweloperzy przymierzają się do zabudowy działek sąsiadujących z "wirtualną" drugą jezdnią Światowida.
Najbardziej interesującą z punktu widzenia dewelopera działkę upatrzyła sobie warszawska Kompania Domowa. Zgodnie z obowiązującym od 2012 roku planem zagospodarowania w pobliżu skrzyżowania Światowida z Myśliborską mogą powstać bloki mieszkalne o wysokości do sześciu pięter. Na samym rogu plan dopuszcza jednak dominantę wysokościową, czyli górujący nad okolicą blok (lub skrzydło bloku) mający do 50 metrów wysokości. Na przygotowanej przez Kompanię Domową wizualizacji widać budynek 15-piętrowy, a więc o trzy kondygnacje wyższy od stojącego w pobliżu bloku przy Śreniawitów.
Plan mówi: budować
Biały Dom to nie pierwsza inwestycja, którą przyciągnęła nowa linia tramwajowa na Światowida. Na rogu z Mehoffera Ama-Bud postawił cztery bloki o nazwie Park Światowida, w których bezpośrednio przy ulicy otwarto m.in. kawiarnię i pocztę. Na drugim końcu Tarchomina, między Milenijną a Kościeszów, Warbud pracuje nad osiedlem Przy Ratuszu. W dwóch blokach, które mają zostać ukończone w 2020 roku, znajdzie się 290 mieszkań i 21 lokali usługowych.
Wszystkie te inwestycje można uznać za dokańczanie budowy Tarchomina. Powstałe w latach 80. osiedle składało się z porozrzucanych przypadkowo bloków o różnej wysokości z nielicznymi pawilonami usługowymi. Gdy okazało się, że sklepów czy barów jest zdecydowanie za mało, powstały liczne blaszaki i budki. Próbą uporządkowania tego bałaganu był przyjęty w 2012 roku plan miejscowy, zakładający zabudowę terenu po wschodniej stronie Światowida w taki sposób, by wzdłuż ulicy powstał ciąg sklepów, lokali usługowych i restauracji. Biały Dom będzie pierwszym, najwyższym i nie ostatnim elementem docelowej zabudowy.
(dg)
.