REKLAMA

Białołęka

różne »

 

Dlaczego "zamiast"?

  22 czerwca 2007

Z dużym zainteresowaniem przeczytałem ostatni numer "Echa", prezentujący to, czego w ostatnich latach bardzo Białołęce brakowało - dyskusji nad kierunkami jej rozwoju.

REKLAMA


Autor jest historykiem, sekretarzem rady osiedla Białołęka Dworska.
Trochę szkoda, że dyskutanci zastanawiają się nad tym, co powinno być zamiast czego. A przecież można te wszystkie plany i zamierzenia połączyć, bo są potrzeb-ne. I dopiero wspólnie tworzą jakąś nową jakość.

Miłośnik turystyki rowerowej pisze, że zamiast ba-dań nad Białołęką i prac na białołęckim muzeum należy oznakować trasy rowerowe i budować ścieżki. Co do oznakowania pełna zgoda, to naprawdę niewiele kosz-tuje, a jest potrzebne i uczyni Białołękę bardziej atrak-cyjną turystyczne (pozwoli też dorównać sąsiednim gmi-nom, które już to zrobiły). Od siebie dodam, że wzorem np. Jabłonny warto wprowadzić na szeroką skalę tab-liczki informujące o dziedzictwie przyrodniczym i histo-rycznym Białołęki. Wbrew temu co autor napisał, jest o czym informować (aż głupio mi w tym miejscu odsyłać go do "Historii Białołęki", aczkolwiek być może warto już poczynione ustalenia ba-dawcze bardziej popularyzować). Cieszę się zresztą, że autor przypomniał pio-nierskie działania Pawła Dotrywa. Byłoby fajnie, gdyby Paweł zechciał (do czego go gorąco namawiam) opisać swoje trasy wycieczkowe po ziemi białołęckiej, a insty-tucje kultury wsparły taką publikacje.

Nie widzę opozycji między pomysłem na muzeum, a ww. działaniami. One się wręcz dopełniają. Zgadzam się, że muzeum nie uratuje materialnej substancji co-raz bardziej (niestety!) niszczejących cmentarzy ewangelickich czy odchodzących w niebyt ongiś pięknych białołęckich "drewniaków". Może je jednak przynajmniej udo-kumentować, opisać, a następnie poprzez działalność wystawienniczą czy wydawni-czą przekazywać o nich pamięć. Problem Białołęki polegał dotąd (z różnych zresztą powodów - zdaje się, że jednym z wyróżników "białołęckiego charakteru" jest silny indywidualizm) na tym, że mimo naprawdę wielkiego potencjału i zaangażowania, działania na rzecz białołęckiego dziedzictwa były bardzo rozproszone i często mało skuteczne. Pewna instytucjonalizacja wyszłaby im tylko na dobre.

Nie wydaje mi się też trafna opozycja między imprezami plenerowymi, takimi jak białołęcki sylwester a projektem muzeum. Obie mają wspólny cel - integrację mieszkańców i budowę wspólnoty. Pozostaje oczywiście kwestia podziału środków. Jednak naprawdę nie warto tego ujmować konfrontacyjnie. Źle jest też, jeśli ofiarą filozofii "zamiast" mogą paść tak ważne i potrzebne społeczności lokalnej insty-tucje, jak czytelnia w Białołęce Dworskiej. Czytelnia, która mimo ciężkich warun-ków lokalowych, zapewniała i zapewnia od ponad 50 lat wiedzę (internet wszyst-kiego nie załatwi!) kilkuset mieszkańcom Białołęki. Byłoby wielką stratą nie tylko dla czytelnictwa, gdyby któregoś dnia ze względu na złą sytuację lokalową (a ter-min ten pewnie nie jest tak odległy) mieszkańcy Białołołęki Dworskiej i okolic do-wiedzieli się, że odtąd "po książkę tylko na Tarchomin". Dla podkreślenia jak bar-dzo ważna jest to placówka w życiu społecznym osiedla, warto podać, że często w ramach ostatniej woli mieszkańcy decydowali o przekazaniu swojego księgozbioru właśnie jej.

Białołęka, by poczuć się czymś więcej niż "zakorkowaną sypialnią" potrzebuje szeregu różnych inicjatyw, bynajmniej się nie wykluczających. Potrzebuje też jed-nak szacunku i ochrony dla tego wszystkiego, co przez ostatnie ponad 70 lat stwo-rzono i co się sprawdziło.

Krzysztof Madej

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni