Inwestycja w kulturę
22 czerwca 2007
Polemizując z wypowiedziami radnego Bartłomieja Włodkowskiego na łamach "Echa", dotyczącymi koncertów muzyki poważnej organizowanych przez burmistrza Jacka Kaznowskiego, zapewne nie odkryję Ameryki pisząc, iż kultura na terenie Białołęki jest jedną z najbardziej zaniedbanych dziedzin życia.
Autor jest dyrektorem Białołęckiego Ośrodka Kultury |
Przed nowym zarządem wybranym pod koniec 2006 r. stanęły do wykonania działania naprawiające błędy poprzedników. Przede wszystkim należało w sposób istotny zwiększyć dotację dla instytucji kultury. Jedy-ne poważniejsze zwiększenie budżetu BOK nastąpiło w 2005 roku, kiedy to z uwagi na zwiększenie powierzchni użytkowej i eksploatacji sali widowiskowej zwiększono dotację o prawie 300 tys. zł. Kwota ta pokryła jedynie koszty zatrudnienia obsługi technicznej sali widowiskowej i wzrost kosztów utrzymania.
Dopiero inicjatywa obecnego zarządu dzielnicy w sposób istotny, bo aż o jedną trzecią (500 tys. zł) podniosła dotację na działalność merytoryczną Białołęckiego Ośrodka Kultury. W ciągu zaledwie pięciu miesięcy od powołania zarząd zrealizował coś, czego nie można było osiągnąć od kilku lat. Dzięki tej inicjatywie dorównaliś-my do poziomu dotacji innych instytucji kultury w mieście. Uważam to za duży suk-ces zarządu, a konkretnie burmistrza Jacka Kaznowskiego, dla którego promocja dzielnicy przez inwestowanie w kulturę ma szczególne znaczenie. Zwiększenie do-tacji nastąpiło również w wydziale kultury i bibliotekach. W dzielnicy, która niestety pełni rolę sypialni, organizowanie różnych imprez o charakterze kulturalnym ma ogromne znaczenie. Organizując imprezy plenerowe oraz koncerty muzyczne nie tylko zaspokaja się potrzeby odbiorców, dla których uczestnictwo w takiej formie jest jedynym kontaktem z kulturą, ale wzmacnia się tożsamość lokalną mieszkań-ców.
Wszystkie instytucje działające na rzecz kultury podzieliły się zadaniami, żeby zaspokoić różnorodne potrzeby mieszkańców Białołęki. BOK poza bieżącą działal-nością edukacyjno-artystyczną, sobotnio-niedzielnymi spotkaniami ze znanymi ar-tystami estrady i kabaretu oraz prezentacją bardzo bogatego programu teatralne-go, czyli typowych imprez organizowanych dla inteligencji, systematycznie współ-pracuje z lokalnymi stowarzyszeniami, szkołami, przedszkolami przy organizowaniu niezwykle cennych środowiskowych imprez. Zwiększenie dotacji umożliwi w nas-tępnym sezonie znaczne poszerzenie udziału BOK w tych przedsięwzięciach.
Poza tym w następnym sezonie BOK rozpocznie cykliczne przedpołudniówki teatralno-filmowe dla przedszkoli i uczniów wszystkich szkół. Systematyczny wzrost dotacji pozwoli w przyszłości otworzyć filie ośrodka kultury w Nowodworach i zielo-nej części Białołęki (druga połowa 2008).
Inwestycja w kulturę nie przynosi natychmiast widocznych efektów. Jest za to inwestycją dużo ważniejszą, bo jest to inwestycja w potencjał ludzki i jego rozwój.
Tomasz Służewski