Więcej defibrylatorów na Żoliborzu i Bielanach?
28 października 2024
O więcej automatycznych defibrylatorów zewnętrznych AED w publicznych placówkach na Żoliborzu i Bielanach zawnioskowała jedna z warszawskich radnych. Urządzeń ratujących życie jest - póki co - jak na lekarstwo.
- Zwracam się z wnioskiem o objęcie Żoliborza i Bielan programem "Warszawa chroni" w zakresie umieszczenia automatycznych defibrylatorów zewnętrznych AED we wszystkich placówkach podległych miastu, takich jak placówki edukacyjne i opiekuńcze, biblioteki, domy kultury, ośrodki opieki społecznej, urzędy. Umieszczeniu AED powinno towarzyszyć przeszkolenie personelu wskazanych placówek, na wypadek konieczności użycia automatycznych defibrylatorów - napisała w interpelacji do władz Warszawy miejska radna Marta Szczepańska.
- Na Żoliborzu, zgodnie z inwentaryzacją przedstawioną na stronie warszawa19115.pl, do dyspozycji mieszkańców udostępniono jedynie 17 takich urządzeń, a na sąsiednich Bielanach - 36 - dodaje radna, która przekonuje jak ważną rolę w momencie ratowania ludzkiego życia odgrywają te urządzenia.
Do czego służy program "Warszawa chroni"?
Jest to program przygotowania Warszawy do działania w warunkach kryzysu. To pakiet działań i inwestycji w ochronę ludności cywilnej w sytuacjach kryzysowych, edukację mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa oraz przystosowanie miasta do występujących zagrożeń. W ramach tego programu nie jest możliwe dofinansowanie dodatkowych defibrylatorów na Żoliborzu i Bielanach.
- W pierwszej kolejności pieniądze z programu będą przeznaczone m.in. na budowę i organizację miejsc schronienia, zabezpieczenie dostępu do wody, czy zakup specjalistycznego sprzętu. Zakład Obsługi Systemu Monitoringu zmodernizuje i rozbuduje system monitoringu wizyjnego na terenie miasta. Z kolei Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji m.in. modernizuje Pompownię Wysokiego Ciśnienia oraz realizuje zadania Pionu Bezpieczeństwa i Ochrony wykonywane na obiektach infrastruktury krytycznej - wyjaśnia wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska.
Budżet obywatelski Warszawy szansą na więcej AED
- Zdajemy sobie sprawę, że zwiększenie liczby defibrylatorów AED w miejscach publicznych jest kluczowe dla zapewnienia szybkiej i skutecznej pomocy w nagłych przypadkach - kontynuuje Renata Kaznowska, która jednocześnie zachęca mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w procesie decyzyjnym poprzez głosowanie na projekty znajdujące się w budżecie obywatelskim. W ten właśnie sposób, w 2025 roku będą realizowane dwa projekty związane z automatycznymi defibrylatorami zewnętrznymi. Pierwszy z nich pn. "Nowe defibrylatory AED z trybem pediatrycznym dla Bielan" zakłada umieszczenie urządzeń w kluczowych miejscach użyteczności publicznej na terenie dzielnicy. Drugi, ogólnomiejski pn. "AED-y dla Warszawy", ma na celu zakup oraz montaż defibrylatorów w 100 autobusach Miejskich Zakładów Autobusowych, w 17 budynkach ekspedycji na pętlach tramwajowych oraz w 100 samochodach straży miejskiej. Oprócz tego, w urządzenia AED w 2025 roku zostaną wyposażone wybrane obiekty użyteczności publicznej w dzielnicach: Mokotów, Ursus, Wilanów i Wesoła.
DB