REKLAMA

Białołęka

różne »

 

Decydujące starcie

  9 października 2009

Cmentarze ewangelickie na Białołęce.

REKLAMA


Autorka jest prezesem Part-nerstwa Ulic Zielonej Białołę-ki, obecnie stowarzyszenie Moja Białołęka
Jeśli można było poruszyć niebo i ziemię - zostało to zrobione. Jeśli nie odniesie to rezultatu - znaczy, że niebo jest nie na swoim miejscu, a ziemia do góry nogami.

Już od trzech lat Partnerstwo Ulic Zielonej Biało-łęki "Moja Białołęka" prowadzi działania mające na celu uchronienie przed zagładą cmentarzy ewange-lickich, a jednocześnie przeciwdziałanie niebezpie-czeństwom czyhającym na mieszkańców z powodu niewybuchów znajdujących się na jednym z nich. Na-szym celem jest uporządkowanie terenów i oczysz-czenie z niewybuchów cmentarza przy Ruskowym Brodzie, ogrodzenie cmentarzy i umieszczenie tablic informujących o ich historii, uratowanie zabytkowych epitafiów oraz postawienie lapidarium.

W 2007 roku odbyło się robocze spotkanie w urzędzie Białołęki z udziałem przedstawicieli Kościoła Ewangelickiego, na którym postanowiono przystąpić do uregulowania praw własności oraz uporządkowa-nia terenu.

W międzyczasie zwiększało się też zainteresowanie białołęckimi zabytkowymi cmentarzami, co potwierdziło tylko wagę i potrzebę przedsięwzięcia. Pojawiły się szkoły chcące w ramach zajęć historycznych zwiedzać miejsca pierwszych osadni-ków Białołęki, a działania "Mojej Białołęki" zostały zaprezentowane na polsko-nie-mieckim spotkaniu w Berlinie organizowanym przy współudziale Muzeum Powstania Warszawskiego, jako przykład unikatowej na forum międzynarodowym lokalnej inicjatywy przełamującej bariery międzynarodowe i kulturowe.

Niestety w ciągu trzech lat prowadzenia rozmów z rozmaitymi urzędami, wyko-nywania prywatnych ekspertyz, zamieszczania artykułów prasowych i materiałów telewizyjnych Partnerstwo Ulic Zielonej Białołęki nie otrzymało informacji o podję-ciu przez zobligowane do tego instytucje skutecznych działań w sprawie uporządko-wania terenów. Władze miasta i dzielnicy także nie mogły wypracować wspólnego stanowiska. Biuro zarządzania kryzysowego oznajmiło w skierowanym do Partner-stwa piśmie, że "Kwestia hipotetycznego zagrożenia w obszarze cmentarza leży w gestii władz dzielnicy Białołęka, lokalnej policji i straży miejskiej".

Zaskakujące jest, że szerokie gremium podmiotów zainteresowało się tym problemem (m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich) lub wręcz popiera starania (jak rada dzielnicy Białołęka), a zarząd dzielnicy nie podejmuje żadnych kroków. Ocze-kujemy, że apel w sprawie cmentarzy ewangelickich na Białołęce skierowany do zarządu dzielnicy, wyrażony ponownie na ostatniej sesji rady spowoduje skuteczne działania.

Ponad dwadzieścia organizacji działających w Komisji Dialogu Społecznego ds. Ochrony Dziedzictwa Kulturowego utworzonej przy Biurze Stołecznego Konserwa-tora Zabytków pochyliło się nad problemem i podjęto w ramach działań komisji uchwałę o skierowaniu do prezydent Warszawy wniosku obligującego do pilnej interwencji w opisanym temacie. Członkowie KDS wskazali potrzebę oczyszczenia terenu z niewybuchów w jak najkrótszym czasie, bowiem już w październiku nastę-puje wzmożony ruch mieszkańców, podejmujących inicjatywy uporządkowania te-renu (usuwania krzaków, sprzątania śmieci), aby móc zapalić 1 listopada znicz na cmentarzu w Dniu Wszystkich Świętych. Wnioskowali również o przyznanie dzielni-cy Białołęka pieniędzy na remont niszczejących tablic nagrobnych, ogrodzenie i za-gospodarowanie tych terenów.

Czy dobiegająca kresu wytrzymałości trzyletnia wiara mieszkańców Białołęki w skuteczne działania włodarzy dzielnicy, miasta i wyspecjalizowanych służb doczeka się wreszcie stosownego zadośćuczynienia?

Agnieszka Borowska

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA