Czynsze będą niższe. Koniec użytkowania wieczystego
29 października 2018
Kolejny duży krok na drodze do likwidacji prawnego reliktu komunizmu. Radni jednomyślnie poparli projekt PiS, który zainteresuje wszystkich mieszkańców spółdzielczych osiedli.
"Użytkowanie wieczyste" to jeden z wielu w polskim prawie reliktów komunizmu. W największym skrócie: teren objęty użytkowaniem wieczystym jest własnością państwa lub samorządu, wydzierżawionym (zazwyczaj na 99 lat) użytkownikowi, który zobowiązany jest corocznie płacić właścicielowi ułamek od aktualnej Według szacunków radnego Dariusza Figury na zmianie skorzysta kilkaset tysięcy warszawiaków. ceny działki. W praktyce takimi użytkownikami najczęściej są spółdzielnie mieszkaniowe a opłata za użytkowanie wieczyste jest dzielona wobec mieszkańców i doliczana do czynszu. Ponieważ ceny nieruchomości w Warszawie ciągle rosną, rosną również opłaty za użytkowanie wieczyste. Ich wysokość jest ustalana indywidualnie dla każdego osiedla, ale w skrajnych przypadkach potrafi dochodzić do 1000 zł rocznie za mieszkanie o powierzchni 44 m2.
Niższe czynsze
1 stycznia wejdzie w życie uchwała Rady Warszawy, zwiększająca bonifikatę obowiązującą przy zmianie użytkowania wieczystego we własność do 98% (lub 99% w razie ponad 50-letniego użytkowania). Według szacunków radnego Dariusza Figury skorzysta na tym kilkaset tysięcy warszawiaków. Otrzymanie przez spółdzielnię aktu własności ziemi, na której stoi osiedle, będzie bowiem oznaczać pozbycie się jednego z podatków i obniżkę czynszu.
(dg)