REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Samorząd

Czy warszawscy radni znają Warszawę? Stację na Górcach nazwali "Bemowo"
REKLAMA

źródło: Metro Warszawskie


Czy warszawscy radni znają Warszawę? Stację na Górcach nazwali "Bemowo"

Gdy pod głosowanie trafiła propozycja nadania stacji na rogu Górczewskiej i Powstańców Śląskich prawidłowej nazwy topograficznej, poparł ją tylko radny Andrzej Kropiwnicki. Pomysł przepadł stosunkiem głosów 55:1.

REKLAMA

Stacja metra zmienia nazwę. Decyzja radnych nie spodoba się rdzennym mieszkańcom
Stacja metra zmienia nazwę. Decyzja radnych nie spodoba się rdzennym mieszkańcom Powstająca przy bemowskim ratuszu stacja nie będzie nazywać się ani Górce, ani Powstańców Śląskich. Warszawscy radni poszli zupełnie innym tropem.
czytaj
Nazwy stacji metra to temat wtórny wobec ich lokalizacji, ale również bardzo istotny. Krótkie, łatwe do zapamiętania oraz nawiązujące do miejscowej historii i geografii nazwy potrafią zdecydowanie ułatwić poruszanie się po Warszawie, również osobom znającym miasto jak własną kieszeń. Każda taka dyskusja to też okazja do wymiany zdań między hobbystami i lokalnymi patriotami, bez pudła odróżniającymi Koło od Ulrychowa a Grochów od Kamionka.REKLAMA

Metrem na Bemowo

Stacja budowana obok urzędu dzielnicy była określana roboczo jako Powstańców Śląskich, ale od dawna było oczywiste, że zostanie zmieniona. Często padająca propozycja pozostawienia nazwy przystanku "Bemowo-Ratusz" była nierealna, bo niezgodna z przyjętymi w Warszawie zasadami, nakazującymi - w miarę możliwości - korzystać z nazw osiedli (mamy np. stację Imielin, a nie "Ursynów-Ratusz").

Znalezienie nazwy krótkiej, łatwej do zapamiętania i jednocześnie nawiązującej do historii okolicy wydawało się banalne: Górce. Mimo to w styczniu warszawscy radni jednomyślnie zdecydowali, że stacja będzie nosić nazwę... Bemowo. Nie spodobało się to wielu osobom, którym nazwa osiedla (i zarazem dzielnicy) kojarzy się z północnym odcinkiem Powstańców Śląskich, Radiową czy Wrocławską. 18 listopada Rada Warszawy miała kolejną szansę nadania nazwy Górce za sprawą petycji mieszkańców. Aż 55 radnych zagłosowało za nazwą Bemowo, a tylko Andrzej Kropiwnicki był za wzięciem propozycji pod uwagę.REKLAMA

Absurdalne argumenty

Z uzasadnienia uchwały rady miasta wynika, że według samorządowców wyraz Bemowo jest... krótszy, niż wyraz Górce. Czytamy w nim, że nazwy powinny mieć charakter "krótkich jednoczłonowych nazw, łatwych do zapamiętania oraz stosowania w systemie pasażerskiej informacji wizualnej". Jak łatwo policzyć, wyraz Bemowo liczy sześć liter i trzy sylaby, a wyraz Górce - odpowiednio pięć i dwie. Przytoczony argument jest więc kompletnie absurdalny.

Rada Warszawy twierdzi również, że nazwy stacji metra zostają nadane we wczesnym etapie realizacji inwestycji a wykonawcy muszą je znać z dużym wyprzedzeniem, by - przykładowo - dopasować długość do zamówionych tablic i wyświetlaczy. A jak jest naprawdę? W grudniu 2018 roku warszawscy radni nie mieli żadnego problemu z przemianowaniem niemal gotowej stacji Targówek na Targówek Mieszkaniowy. Konieczne było zdejmowanie gotowych tablic a jedna z nich trafiła później na aukcję WOŚP jako atrakcja dla fanów komunikacji miejskiej. Warto też przypomnieć, że w 2006 roku doszło do zmiany nazwy istniejącej stacji Ratusz, na niezgodną z zasadami polskiej pisowni (powinno być Ratusz-Arsenał, a nie Ratusz Arsenał).

Dominik Gadomski


REKLAMA
  • Poleć
  • Polub Tu Bemowo
  • Udostępnij30.11.2021 14:41 #Jelonkowy
Warszawscy radni najwidoczniej gardzą Warszawą i je historią, ale że i Bemowscy radni jeszcze sami nie wpadli na to aby to uporządkować, to ja nie wiem, co oni tam robią, skoro taką na taką formalność nie mają czasu.
30.11.2021 18:52 #Brunon
Może radny Oborski zaapeluje. Czytamy często na portalu - "radny Oborski apeluje..." Może zobaczymy co "wyapeluje"?
30.11.2021 20:15 #nnn
Tylko nazwa Jelonki może ich pogodzić.
30.11.2021 23:12 #Elomelo
Nie ma nic złego w nazwie Bemowo a najlepiej byłoby bemowo ratusz bo nikogo nie obchodza historyczne nazwy. Trzeba być totalnym krtynem zeby się tym sugerować. Jak bym się przeprowadził na ursynow to chciałbym stacje ursynow ratusz bo wiedziałbym ze tam jest ratusz a co mnie obchodzi jakas nazwa imielin, spoko jak wyjde z metra to może być napisane że to imielin ale tyle. Nazwa ulrychow też bez sensu bo ani nikt tych Ulrychow na oczy nie widział ani nic tam już do nich nie należy. Nazwa wola park byłaby zdecydowanie lepsza dla ludzi niz nikomu nie mówiąca nazwa ulrychow....
01.12.2021 08:49 #Ktoś
Górce to ul. Konarskiego, Budy, a tam gdzie będzie stacja metra to Bemowo
01.12.2021 13:30 #lideksynubeka
Potomstwo małorolnych niczego nie wie o Warszawie,ale i wiedzieć nie chce. Domczego im ta wiedza?
01.12.2021 16:02 #Warszawiak od x pokoleń
Nie dość że ćwoki to jeszcze leniwe i zarozumiałe.
01.12.2021 17:55 #upsy
nazwijmy imieniem "warszawskich radnych" powinno zaspokoić gusta decydentów
01.12.2021 21:05 #jkk
Proponuję nazwać przyszłą stację metra przy skrzyżowaniu Lazurowej (dawniej Bielańskiej) z Górczewską mianem Warszawa Groty. Kolejna stacja to Chrzanów, następna może zwać się Mory. Takie są historyczne uwarunkowania.
01.12.2021 21:17 #Kot
W ogóle mało szczęśliwa okazała się zasada nazywania stacji metra wg. nazwy osiedla. Bywają osiedla których nazwa nie jest powszechnie znana nawet mieszkańcom Warszawy, nie mówiąc już o przyjezdnych. Lepsze byłoby używanie nazw ulic lub szczególnych, wyróżniających się budynków lub/i centrów handlowych.
REKLAMA
02.12.2021 15:48 #USA
DZIŚ OTRZYMAŁEM SWOJĄ POŻĄDANĄ KWOTĘ POŻYCZKI ŚWIĄTECZNEJ 520 000 USD OD NIEZAWODNEJ I ZAUFANEJ FIRMY POŻYCZKOWEJ. JEŚLI POTRZEBUJESZ POŻYCZKI TERAZ E-MAIL KONTAKT drbenjaminfinance@gmail.com

Witam, jestem tutaj, aby zeznać, w jaki sposób dostałem pożyczkę od BENJAMIN LOAN FINANCE (drbenjaminfinance@gmail.com) Nie wiem, czy potrzebujesz pilnej pożyczki na opłacenie rachunków, rozpoczęcie działalności lub budowę domu, oferują wszelkiego rodzaju pożyczki. Więc nie wahaj się skontaktować z dr Benjaminem Owenem, który posiada wszystkie informacje o tym, jak szybko i bezboleśnie uzyskać pieniądze bez kosztów/stresu za pośrednictwem poczty e-mail: drbenjaminfinance@gmail.com

Rozważ wszystkie swoje problemy finansowe rozwiązane i rozwiązane JAK NAJSZYBCIEJ. Udostępnij to, aby pomóc duszy już teraz DZIĘKI.
02.12.2021 22:05 #ZSRR
#USA napisał(a) 02.12.2021 15:48

DZIŚ OTRZYMAŁEM SWOJĄ POŻĄDANĄ KWOTĘ POŻYCZKI ŚWIĄTECZNEJ 520 000 USD
A starczy Ci życia, żeby zdążyć tę pożyczkę spłacić, czy też Twoje długi odziedziczą spadkobiercy?
03.12.2021 18:38 #dddd
Nie mam nic przeciwko nazwie BEMOWO czy Bemowo Ratusz. Jak jest Ratusz - Arsenał to czemu nie może być Bemowo - Ratusz? Sądzę, że Górce się większości z niczym nie kojarzą.
03.12.2021 18:57 #jkk
Nazwa Górce, Groty, Chrzanów czy Mory lub Odolany rzeczywiście niewielu ludziom się kojarzy. Tylko dawni mieszkańcy, a jest ich niewielu, kojarzą te nazwy dawnych wsi w tych lokalizacjach. Znakomita większość nowych mieszkańców tych okolic to przyjezdni, często z różnych stron naszego kraju i im żadne nazwy nic nie przypominają. Czy to znaczy, że z beztroską mamy nie zachować części naszej historii?
03.12.2021 20:16 #Tubylec
#jkk napisał(a) 03.12.2021 18:57

Nazwa Górce, Groty, Chrzanów czy Mory lub Odolany rzeczywiście niewielu ludziom się kojarzy.
Więc niech będą konsekwentni. Jak nie mogą być Górce, to na pewno nie może być Chrzanków, tylko Kapustowo, albo Słoikowo. Tak się teraz kojarzy Chrzanów.
05.12.2021 10:23 #Nika
Nie widzę nic złego w nazwie Bemowo Ratusz. Połączy wszystkich którzy z niego korzystają. Czy nazwaloby się Groty, czy Bemowo czy Jelonki, to zawsze ktoś byłby niezadowolony. A jeśli chodzi o ścisłość, to wpisując dzielnicę zamieszkania każdy z nich i tak pisze Bemowo. Kłótnia o nazwę stacji metra i tak niczego nie zmieni, bo nasi szanowni radni już za nas zdecydowali.
05.12.2021 16:04 #BeMózg
#jkk napisał(a) 03.12.2021 18:57

Nazwa Górce, Groty, Chrzanów czy Mory lub Odolany rzeczywiście niewielu ludziom się kojarzy.
Po pierwsze: nazwy Ursynów, Stokłosy czy Imielin też kiedyś mało komu się kojarzyły i też rosła w ich miejscu cebula i kapusta.
Po drugie: Jeżeli po którejś reformie administracyjnej obecny budynek ratusza pozostanie pełnić swoją funkcję, to co wtedy? Bemowo zostanie z tą nazwą jak Himilsbach z angielskim czy nazwa będzie zmieniona?
05.12.2021 23:15 #jkk
BeMózg. Dlatego proponuję nazwy stacji nawiązujące do ich historycznych poprzedników. Swoją drogą, miejsce gdzie znajduje się siedziba władz Bemowa i gdzie zbudowano stację nazwaną Bemowem, prześladuje pewnego rodzaju pech. Przed laty stał tam dom, podarowany ponad 70 lat temu przez rodziców 96 letniemu obecnie synowi. Ten nigdy w tym domu nie mieszkał, władze miasta dobudowały piętro i zasiedliły dom lokatorami. Żadnych korzyści właściciel z domu nie miał, kiedy w końcu dom rozebrano właściciel dostał odszkodowanie pomniejszone o wartość piętra. Przy okazji wyparowało blisko 1000 m kw. działki za którą miał otrzymać odszkodowanie.
To tylko taka ciekawostka z życia rodem.
07.12.2021 07:53 #RobeRtR
Najlepszym rozwiązaniem byłoby nazywanie stacji metra nazwami ulic prostopadłych do linii metra, przy których stacje się znajdują. Taka nazwa najwięcej mówi o tym, w którym miejscu znajduje się stacja
07.12.2021 09:56 #jkk
Ulice też mają zwyczaj zmieniać swoje nazwy...
REKLAMA

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA

więcejREKLAMA
REKLAMA


więcej


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Według władz Warszawy metrem na Bemowo
dojedziemy najpóźniej za:
 
dni

godzin

minut

sekund
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA