Następna stacja: Ulrychów. Nazwa trafiona w dziesiątkę
15 stycznia 2021
Miłośnicy historii Woli powinni trzymać kciuki, by warszawskim radnym nie przyszło do głowy powtórne głosowanie nad nazwą nowej stacji metra.
Powstająca przed Wola Parkiem stacja metra będzie nosić nazwę Ulrychów, nawiązującą do XIX-wiecznej historii okolicy. Warszawscy radni przyjęli propozycję jednomyślnie.
Czym był Ulrychów?
Historia Ulrychowa rozpoczyna się w roku 1876 roku, kiedy Jan Krystian Ulrich (1809-1881) zdecydował się przenieść w rejon dzisiejszego Wola Parku gospodarstwo, działające wcześniej przy Pereca (d.
Stacja metra zmienia nazwę. Decyzja radnych nie spodoba się rdzennym mieszkańcom
Powstająca przy bemowskim ratuszu stacja nie będzie nazywać się ani Górce, ani Powstańców Śląskich. Warszawscy radni poszli zupełnie innym tropem.
Ceglanej). Na terenie wsi Górce wybudowano zakład ogrodniczy, szklarnie, szkółki ogrodnicze i ogród pokazowy, w którym hodowano rozmaite gatunki drzew i roślin, często egzotycznych i nieznanych w Warszawie.
Ulrychów przetrwał II wojnę światową, ale po śmierci ostatniej właścicielki komunistyczne władze przejęły gospodarstwo i z czasem doprowadziły je do ruiny. W 2002 roku na części terenu powstała galeria handlowa Wola Park, której właściciel wyremontował park i willę Ulrichów. W tym roku powinna rozpocząć się ponowna rewitalizacja parku, a także przebudowa XIX-wiecznych szklarni na kompleks restauracji.
Stacje metra zmieniają nazwy
Ulrychów będzie przykładem nazwy, która jednocześnie jest krótka, łatwa do zapamiętania, nawiązuje do historii miejsca i nie budzi kontrowersji. Tego samego dnia Rada Warszawy zatwierdziła nazwę Bemowo dla sąsiedniej stacji metra, znajdującej się na rogu Górczewskiej i Powstańców Śląskich, na Górcach.
Warszawski samorząd ma na koncie także nagłe zmiany nazw stacji metra. W 2006 roku Ratusz przemianowano na niejasny i zapisany z błędem (bez łącznika) Ratusz Arsenał, siedem lat później powstającą stację Nowy Świat przechrzczono na Nowy Świat - Uniwersytet a Targówek stał się Targówkiem Mieszkaniowym w momencie, gdy na peronach wisiały już tabliczki z oryginalną nazwą.
(dg)
.