REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wawer

bezpieczeństwo

 

Czy w Wawrze jest schron? Urzędnicy zapraszają do... metra

  20 maja 2022

Czy w Wawrze jest schron? Urzędnicy zapraszają do... metra
Fot. Wojciech Traczyk, materiały Urzędu Dzielnicy Bemowo

Radna Izabella Wolf-Jedynak postanowiła dowiedzieć się, czy na terenie dzielnicy Wawer znajduje się choć jeden schron przeciwlotniczy. Odpowiedź urzędników jest kuriozalna i szczera do bólu.

REKLAMA

Radna dzielnicy zapytała o liczbę schronów znajdujących się w dzielnicy, a także o ich stan. Wawerscy urzędnicy sami nie byli w stanie odpowiedzieć na pytania, dlatego odesłali ją na stronę urzędu miasta.

REKLAMA

Odsyłają do metra

Stamtąd dowiadujemy się, że w przypadku zagrożenia do zapewnienia bezpiecznego schronienia mieszkańcom Warszawy będzie wykorzystywana podziemna infrastruktura metra oraz parkingi podziemne, których lokalizacja będzie określona w stosownych komunikatach, gdyby pojawiła się taka konieczność.

Wygląda zatem na to, że w razie wojny stolica będzie szykowała obronę cywilną naprędce. Mieszkańcy Wawra do metra mają daleko, ale musimy dodać, że większość stacji i tak nie stanowi skutecznego schronienia.

Funkcję schronu może pełnić właściwie tylko ursynowski odcinek, projektowany jeszcze w czasach amerykańsko-sowieckiej zimnej wojny. W sprawie schronów w warszawskim ratuszu panuje pełna niewiedza.

REKLAMA

Zapomnieli o schronach

- Samorząd Warszawy nie dysponuje informacją o liczbie schronów budowanych w latach 50., 60. i 70. ubiegłego wieku oraz ich lokalizacji. Kwestia budowy i utrzymania schronów przestała istnieć w chwili wprowadzenia zmian w ustawie o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, uchylając z niej przepisy wykonawcze dotyczące Obrony Cywilnej. W związku z powyższym Urząd m.st. Warszawy nie prowadzi ewidencji schronów, nie gromadzi informacji o ich wyposażeniu i stanie technicznym - czytamy ze zdziwieniem.

(db)

.
 

Komentarze (16)

# HGW

20.05.2022 10:46

Z Wawra można komunikacją przejechać do metra na Ursynów - przecież to proste !

# Kondi

20.05.2022 16:40

Jest schron w szkole podstawowej nr138 w Międzylesiu. Chdziło się tam za młodego jak nikt nie wiedział.

# swojak

20.05.2022 21:54

Ale ten schron zmieści kadrę pedagogiczną i garstkę uczniów. Brakuje mu wentylacji, a uszczelki na drzwiach są do wymiany. Brak agregatu prądotwórczego, brak zapasów wody i żywności dyskwalifikuje ten obiekt. W tej chwili robi za składzie (magazyn).

REKLAMA

# Adfyj

21.05.2022 07:05

Jest pod podstawówka 86 , rodzice opowiadali.

# Yaro

21.05.2022 09:54

W szkole podst 109 Wawer tez jest schron

# Zhrą

21.05.2022 11:58

"Urząd m.st. Warszawy nie prowadzi ewidencji schronów, nie gromadzi informacji o ich wyposażeniu i stanie technicznym - czytamy ze zdziwieniem". - To kiedy się urodziliście, że dowiadujecie się o tym ZE ZDZIWIENIEM? A jak na przełomie lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych nagłaśniano problem faktycznej likwidacji obrony cywilnej, to gdzie byliście? Aha, w brzuszku u mamy...

REKLAMA

# MZ1

21.05.2022 15:05

Czy to jest problem doprowadzic te szkolne schrony do porządku i przygotowac do uzytku?

# Nina Ban

21.05.2022 16:50

Gdzie jest schron w Wawrze ?

# Zhrą

22.05.2022 12:59

#MZ1 napisał(a) 21.05.2022 15:05
Czy to jest problem doprowadzic te szkolne schrony do porządku i przygotowac do uzytku?
Jest problem. A nawet dwa problemy - niedostatek pieniędzy i niechęć społeczeństwa do sfinansowania budowy i utrzymania schronów.

# swojak

23.05.2022 10:21

#Zhrą - Jest problem. A nawet dwa problemy - niedostatek pieniędzy i niechęć społeczeństwa do sfinansowania budowy i utrzymania schronów.
To raczej niechęć włodarzy, a nie społeczeństwa. Włodarze robią wszystko, aby zostać wybranym na następną kadencję, a nie to co jest konieczne. Są krótkowzroczni, licza się tylko te działania, które daja korzysci wyborcze. Zadbanie i utrzymanie przyszkolnych schronów powinno być realizowane we współpracy z MON i MSWiA, które odpowiadałoby za wyposażenie, a władze lokalne za "budynek" plus media. Ale my polacy, potrafimy wspólpracowac dopiero wtedy, gdy wróg już nacisnął na klamkę i otwiera drzwi. Wtedy tak, wtedy jesteśmy jak skała. Ale póki samorządy to jedna partia, a władza to inna partia, to bedzie ciężko znaleźć porozumienie. Ale wszystko jest możliwe, czego nam wszystkim życzę.

# Mmm

23.05.2022 19:56

Swojak - ale to co piszesz wpasowuje sie dokladnie w twierdzenie #Zhra: przeciez gdyby spoleczenstwo lubilo wydawac kase na schrony to by nam je politycy budowali pod kazdym budynkiem publicznym.

# Fhklj

24.05.2022 06:50

No to może czas zacząć budować? Wreszcie?

# Allegra

24.05.2022 09:56

Nie ma się co tak spinać. Schronów nie ma, te co były nie nadają się. Z resztą i tak nawet kampanii uświadamiającej ludziom, co który sygnał dźwiękowy nie ma. Na to też nie starcza kasy czy pomyślunku. Każdy je ignoruje, jak i inne alarmy np. przeciwpożarowe w budnykach. Zanim się zorientujemy, że czas uciekać, to pewnie już nie będzie jak ...

# yg8y

25.05.2022 11:06

Bunkry są w Wiązownej, Zagórzu i Pochulance ;)

# Anonim

25.05.2022 11:45

Myślicie że podczas wojny ktoś za nami będzie płakał?Pieniądze są ale chęci brak ma budowę schronów.Wazne że Politycy o ranga wyższa ma schron a ciul z nami.Niestety ale od zawsze tak było że głowy Państwa mieli wszystko a ludzie niech sobie sami budują.Żenada

# Wawer

02.06.2022 21:07

Dochodzą schrony w Instytucie Łączności, Elektrotechniki, Szkoła przy Poezji. Wszystkie zaniedbane
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA