REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wawer

drogi

 

Czy na Trakcie Lubelskim jest bezpiecznie? Mieszkańcy kontra ZDM

  17 listopada 2022

Czy na Trakcie Lubelskim jest bezpiecznie? Mieszkańcy kontra ZDM
źródło: ZDM

Kilkudziesięciu mieszkańców osiedla Nadwiśle oczekuje montażu sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych na Trakcie Lubelskim przy skrzyżowaniu z ulicą Fiołków. Tymczasem Zarząd Dróg Miejskich nie ma zamiaru spełnić ich oczekiwań. Zamiast tego chwali się audytem bezpieczeństwa, który został wykonany w tym miejscu przed kilkoma laty.

REKLAMA

Za pośrednictwem radnego Michała Żebrowskiego mieszkańcy zwrócili się do Zarządu Dróg Miejskich z wnioskiem o bezzwłoczną instalację sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych przez ul. Trakt Lubelski przy skrzyżowaniu z ul. Fiołków.

Kolejne oczekiwania mieszkańców to modernizacja doświetlenia przejścia oraz poprawa jego oznakowania, tj. zamontowanie tzw. kocich oczek.

REKLAMA

Mieszkańcy czekają na światła

- Instalacja sygnalizacji świetlnej jest konieczna, bo na tym odcinku dzieci i młodzież idą do Szkoły Podstawowej nr 404, korzystają w różnych godzinach z kompleksu sportowego. Jest tam boisko i pumptrack - wyjaśniają mieszkańcy. - Istniejące przejście dla pieszych jest niebezpieczne z uwagi prędkość samochodów i łuk na wysokości adresu Trakt Lubelski 40.

Jak przekonują mieszkańcy Nadwiśla, dzieci przekraczające przejście dla pieszych od strony ulicy Fiołków są mało widoczne, a także same mają ograniczone pole widzenia z uwagi na rosnący tam las i łuk na jezdni.

- Kierowca rozpędzonego auta wyłaniającego się zza łuku może nie zauważyć dziecka chcącego od strony ul. Fiołków przejść na drugą stronę Traktu - dodają.

ZDM twierdzi, że po przeprowadzonym audycie w latach 2016-2020 przejście oceniono na 3, co oznacza "przeciętne ryzyko niechronionych użytkowników ruchu".

- Audytorzy nie wskazali dla tego przejścia konieczności budowy sygnalizacji świetlnej, w związku z czym nie planujemy jej montażu - informuje dyrektor ZDM Łukasz Puchalski, który wspomniał, że przejście zostanie doświetlone w 2023 roku.

REKLAMA

Audyt ZDM już nieaktualny?

Ze stanowiskiem drogowców nie zgadza się radny Żebrowski, który ponowił wniosek o realizację oczekiwań mieszkańców. W kolejnym piśmie do ZDM zwrócił uwagę na to, że audyt został przeprowadzony w latach 2016-2020.

- Tymczasem we wrześniu 2020 roku oddany został w Wawrze do użytku nowy zespół przedszkolno-szkolny, w tym Szkoła Podstawowa nr 404, w której uczy się obecnie ponad 900 dzieci. Jej powstanie znacząco zmieniło, w mojej ocenie, stan bezpieczeństwa drogowego w tym rejonie Nadwiśla - argumentuje Michał Żebrowski i dodaje, że oczekuje informacji, czy ówczesny audyt uwzględniał powstanie tak dużej placówki oświatowej.

- Jeśli nie, proszę o ponowne jego przeprowadzenie dla wskazanego rejonu z uwzględnieniem nowych okoliczności. O determinacji mieszkańców, wynikającej z obaw o swoje dzieci, świadczy oklejenie taśmą odblaskową znaków drogowych przed przejściem dla pieszych - przekonuje radny Żebrowski, który jeszcze raz poprosił o bezzwłoczne doświetlenie przejścia dla pieszych i rozważenie zamontowania sygnalizacji świetlnej.

REKLAMA

ZDM "wie lepiej"

Jak się okazuje, ZDM nie planuje ugiąć się pod żądaniami radnego i mieszkańców. Zamiast wsłuchać się w ich obawy, chwali się swoim audytem.

- Prawdopodobnie nigdzie na świecie nie przeprowadzono tak kompleksowego audytu w tak dużej skali. Nie planujemy ponownego przeprowadzenia audytu - poinformowali drogowcy i ponownie oświadczyli, że sygnalizacja świetlna nie jest tam potrzebna.

- Zdaniem audytorów zagrożenie może stanowić nadmierna prędkość pojazdów, gdyż prosty odcinek drogi sprzyja rozwijaniu dużych prędkości. Dlatego planujemy wdrożenie metod uspokojenia ruchu (budowa azylu) oraz poprawę widoczności na przejściu - informuje ZDM i dodaje, że przejście przy ul. Fiołków nie stanowi tzw. przejścia szkolnego, w związku z tym nie ma potrzeby montażu na nim specjalnego oznakowania tzw. Agatką. Zdaniem drogowców przejście jest teraz właściwie oznaczone.

(db)

.
 

Komentarze (2)

# wap

18.11.2022 15:50

Bez przesady . W tym rejonie ruch samochodowy jest minimalny. Wystarczy dobre oznakowanie i ograniczenie prędkości.

# mirko

21.11.2022 09:54

Codziennie przejeżdżam przez to przejście, jest bardzo dobrze widoczne a ruch pieszych minimalny, do głowy by mi nie przyszło, żeby tu sygnalizację ustawiać.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA