REKLAMA

Białołęka

środowisko »

 

Czas na odnawialne źródła energii na Białołęce

  6 września 2012

alt='Czas na odnawialne źródła energii na Białołęce'

Warszawa przystąpiła do Porozumienia Burmistrzów, w którym zobowiązała się do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 20% i zwiększenia udziału OZE do 20% do 2020 r. Jest to działanie, które ma wesprzeć wysiłki Unii Europejskiej w zakresie ochrony klimatu.

REKLAMA

Odnawialne źródła energii, przez specjalistów określane skrótem "OZE", to w miastach w obszarze elektroenergetyki: fotowoltaika i wiatraki, oraz w obszarze ciepła: biomasa, kolektory słoneczne i pompy ciepła.

W Unii Europejskiej są one istotnym źródłem energii. My jesteśmy przyzwyczajeni do centralnych dostawców ciepła i energii, produkowanych z węgla, a w przypadku "OZE" mówi się o "generacji rozproszonej" tj. mieszkańcy, podmioty samorządowe indywidualnie produkują energię. Prowadzi to do tego, że tylko niewielka część energii w miastach Unii Europejskiej jest produkowana "centralnie", co przy zużyciu 70% energii przez miasta świadczy o tym, że skala zjawiska rozproszonego jest ogromna i są korzyści z jej stosowania.

Najczęściej wśród powszechnie wymienianych korzyści jest obniżenie kosztów produkcji energii, szczególnie w przypadku dotychczasowego podgrzewania wody przez termę elektryczną. Kiedy w życie wejdzie ustawa o OZE, na energii odnawialnej będzie można nawet zarobić, dzięki planowanym wysokim dopłatom do sprzedawanej energii elektrycznej produkowanej w ogniwach fotowoltaicznych. Inną bardzo ważną korzyścią jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego dla indywidualnych mieszkańców.

Realizując Porozumienie Burmistrzów, władze Warszawy, wspólnie z trzema zagranicznymi miastami: Turynem, Rawenną i Klagenfurtem, przystąpiła do projektu "Cities on Power", którego celem jest zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej na obszarach miejskich.

Międzynarodowy projekt "Cities on Power" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu dla Europy Środkowej. Wartość projektu to ok. 2,3 mln euro, z czego 1,8 mln euro pochodzi ze środków unijnych. Projekt jest realizowany przez Biuro Funduszy Europejskich Urzędu m.st. Warszawy do czerwca 2014 r.

Hala na Strumykowej

Jednym z celów projektu jest zbadanie efektywności energetycznej pięciu budynków publicznych w Warszawie i dobranie optymalnych rozwiązań inwestycyjnych, mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Wśród budynków projektu jest hala sportowa na Białołęce przy ul. Strumykowej. Po zakończonym okresie monitoringu eksperci z Fundacji Poszanowania Energii przygotują dokumentację przedinwestycyjną, w której wskażą najlepsze rozwiązania w zakresie OZE dla hali i pozostałych badanych budynków. Wówczas Białołęcki Ośrodek Sportu będzie mógł ubiegać się o sfinansowanie np. instalacji kolektorów słonecznych z pieniędzy miejskich.

W maju bieżącego roku odbyło się pierwsze spotkanie ekspertów samorządowych i branżowych z trzydziestu instytucji podczas warsztatu, którego celem było zebranie informacji od samorządowców, właścicieli firm, zakładów energetycznych, producentów urządzeń i spółdzielni mieszkaniowych, jakie bariery powinny być zniesione, aby zwiększyć inwestowanie w OZE w stolicy.

Jako radna Białołęki zgłosiłam dwa główne postulaty. Pierwszy, że dofinansowanie nie powinno pochodzić z funduszy na ochronę przeciwpowodziową, gdyż w Białołęce zagrożenie przeciwpowodziowe jest istotnym problemem i nie możemy rezygnować z inwestycji w tym zakresie, drugi, że nawet najlepiej opracowane procedury nie będą skuteczne, jeśli mieszkańcy nie otrzymają dostatecznej informacji o możliwości skorzystania z dotacji. Akcja informacyjna skierowana do mieszkańców ułatwi im podejmowanie decyzji w zakresie inwestycji OZE.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Kto może pozyskać środki na odnawialne źródła?

- Osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, przedsiębiorcy, stowarzyszenia, fundacje i inne mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości do 50% rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji.

- Zakłady opieki zdrowotnej m.st. Warszawy, samorządowe instytucje kultury m.st. Warszawy, jednoosobowe spółki m.st. Warszawy, spółki z dominującym udziałem m.st. Warszawy oraz przedsiębiorstwa komunalne, mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości do 80% rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji. S

zczegółowe informacje na temat ubiegania się o dotacje dostępne są na stronie internetowej urzędu m.st. Warszawy.

Wnioski o udzielenie dotacji należy składać w Biurze Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy, w Warszawie przy pl. Starynkiewicza 7/9, w terminie od 2 stycznia do 31 maja roku poprzedzającego planowany rok realizacji inwestycji.

W styczniu-lutym 2013 roku odbędzie się szersze spotkanie informacyjne dla mieszkańców Białołęki.

Agnieszka Borowska
radna dzielnicy Białołęka, prezes stowarzyszenia Moja Białołęka

 

REKLAMA

Komentarze (6)

# kralpo

07.11.2015 20:39

http://zielona-energia.blogspot.com/ to przyszłość. Mam nadzieję, że w Wawce naszej ukochanej będzie coraz więcej tego typu inwestycji.

# jaaa

07.11.2015 22:21

jak się mieszka na tym Lewandowie, zastanawiam się nad kupnem mieszkania tam. Pomóżcie...

# jaaa

07.11.2015 22:26

proszę o informację czy tam rzeczywiście są grzybki na ścianach i taki problem z komunikacją. Czy da rade wyjść tą kładką do geodezyjnej i podjechać do metra Słodowiec 112?

REKLAMA

# NN1

08.11.2015 19:10

Odnawialne źródła energii niestety nie istnieją, to tylko chwytliwe hasło. Gdyby nie dotacje z tych pieniędzy, które jakoby zaoszczędzimy na tych źródłach, to w ogóle by nie działał ten biznes. Rachunek jest ujemny.

 Mandlesz

07.12.2015 03:32

Z tego, co wiem, jedną z lepszym firm w kraju, która zajmuje się odnawialnym źródłami energii jest http://zpue.pl To firma rzetelna, więc nie rzucałbym takich słów, że odnawialne źródła nie istnieją.

 Szamanka

02.10.2016 22:56

Odnawialne źródła energii w Polsce są moim zdaniem jeszcze słabo wykorzystywane, za mało tego jest... Nie powiem i tak się rozwinęliśmy w tej kwestii przez te wszystkie lata ale to nie jest jeszcze ten poziom co innych państw. Jak interesujecie sie temeatem oze to polecam Wam zajrzeć na tę stronkę - http://www.inzynieria.com/. Fajne artykuły można tam poczytać.

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni