REKLAMA

Białołęka

środowisko »

 

Czas na odnawialne źródła energii na Białołęce

  6 września 2012

alt='Czas na odnawialne źródła energii na Białołęce'

Warszawa przystąpiła do Porozumienia Burmistrzów, w którym zobowiązała się do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 20% i zwiększenia udziału OZE do 20% do 2020 r. Jest to działanie, które ma wesprzeć wysiłki Unii Europejskiej w zakresie ochrony klimatu.

REKLAMA

Odnawialne źródła energii, przez specjalistów określane skrótem "OZE", to w miastach w obszarze elektroenergetyki: fotowoltaika i wiatraki, oraz w obszarze ciepła: biomasa, kolektory słoneczne i pompy ciepła.

W Unii Europejskiej są one istotnym źródłem energii. My jesteśmy przyzwyczajeni do centralnych dostawców ciepła i energii, produkowanych z węgla, a w przypadku "OZE" mówi się o "generacji rozproszonej" tj. mieszkańcy, podmioty samorządowe indywidualnie produkują energię. Prowadzi to do tego, że tylko niewielka część energii w miastach Unii Europejskiej jest produkowana "centralnie", co przy zużyciu 70% energii przez miasta świadczy o tym, że skala zjawiska rozproszonego jest ogromna i są korzyści z jej stosowania.

Najczęściej wśród powszechnie wymienianych korzyści jest obniżenie kosztów produkcji energii, szczególnie w przypadku dotychczasowego podgrzewania wody przez termę elektryczną. Kiedy w życie wejdzie ustawa o OZE, na energii odnawialnej będzie można nawet zarobić, dzięki planowanym wysokim dopłatom do sprzedawanej energii elektrycznej produkowanej w ogniwach fotowoltaicznych. Inną bardzo ważną korzyścią jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego dla indywidualnych mieszkańców.

Realizując Porozumienie Burmistrzów, władze Warszawy, wspólnie z trzema zagranicznymi miastami: Turynem, Rawenną i Klagenfurtem, przystąpiła do projektu "Cities on Power", którego celem jest zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej na obszarach miejskich.

Międzynarodowy projekt "Cities on Power" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu dla Europy Środkowej. Wartość projektu to ok. 2,3 mln euro, z czego 1,8 mln euro pochodzi ze środków unijnych. Projekt jest realizowany przez Biuro Funduszy Europejskich Urzędu m.st. Warszawy do czerwca 2014 r.

Hala na Strumykowej

Jednym z celów projektu jest zbadanie efektywności energetycznej pięciu budynków publicznych w Warszawie i dobranie optymalnych rozwiązań inwestycyjnych, mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Wśród budynków projektu jest hala sportowa na Białołęce przy ul. Strumykowej. Po zakończonym okresie monitoringu eksperci z Fundacji Poszanowania Energii przygotują dokumentację przedinwestycyjną, w której wskażą najlepsze rozwiązania w zakresie OZE dla hali i pozostałych badanych budynków. Wówczas Białołęcki Ośrodek Sportu będzie mógł ubiegać się o sfinansowanie np. instalacji kolektorów słonecznych z pieniędzy miejskich.

W maju bieżącego roku odbyło się pierwsze spotkanie ekspertów samorządowych i branżowych z trzydziestu instytucji podczas warsztatu, którego celem było zebranie informacji od samorządowców, właścicieli firm, zakładów energetycznych, producentów urządzeń i spółdzielni mieszkaniowych, jakie bariery powinny być zniesione, aby zwiększyć inwestowanie w OZE w stolicy.

Jako radna Białołęki zgłosiłam dwa główne postulaty. Pierwszy, że dofinansowanie nie powinno pochodzić z funduszy na ochronę przeciwpowodziową, gdyż w Białołęce zagrożenie przeciwpowodziowe jest istotnym problemem i nie możemy rezygnować z inwestycji w tym zakresie, drugi, że nawet najlepiej opracowane procedury nie będą skuteczne, jeśli mieszkańcy nie otrzymają dostatecznej informacji o możliwości skorzystania z dotacji. Akcja informacyjna skierowana do mieszkańców ułatwi im podejmowanie decyzji w zakresie inwestycji OZE.

Zapraszamy na zakupy

Kto może pozyskać środki na odnawialne źródła?

- Osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, przedsiębiorcy, stowarzyszenia, fundacje i inne mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości do 50% rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji.

- Zakłady opieki zdrowotnej m.st. Warszawy, samorządowe instytucje kultury m.st. Warszawy, jednoosobowe spółki m.st. Warszawy, spółki z dominującym udziałem m.st. Warszawy oraz przedsiębiorstwa komunalne, mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości do 80% rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji. S

zczegółowe informacje na temat ubiegania się o dotacje dostępne są na stronie internetowej urzędu m.st. Warszawy.

Wnioski o udzielenie dotacji należy składać w Biurze Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy, w Warszawie przy pl. Starynkiewicza 7/9, w terminie od 2 stycznia do 31 maja roku poprzedzającego planowany rok realizacji inwestycji.

W styczniu-lutym 2013 roku odbędzie się szersze spotkanie informacyjne dla mieszkańców Białołęki.

Agnieszka Borowska
radna dzielnicy Białołęka, prezes stowarzyszenia Moja Białołęka

 

REKLAMA

Komentarze (6)

# kralpo

07.11.2015 20:39

http://zielona-energia.blogspot.com/ to przyszłość. Mam nadzieję, że w Wawce naszej ukochanej będzie coraz więcej tego typu inwestycji.

# jaaa

07.11.2015 22:21

jak się mieszka na tym Lewandowie, zastanawiam się nad kupnem mieszkania tam. Pomóżcie...

# jaaa

07.11.2015 22:26

proszę o informację czy tam rzeczywiście są grzybki na ścianach i taki problem z komunikacją. Czy da rade wyjść tą kładką do geodezyjnej i podjechać do metra Słodowiec 112?

REKLAMA

# NN1

08.11.2015 19:10

Odnawialne źródła energii niestety nie istnieją, to tylko chwytliwe hasło. Gdyby nie dotacje z tych pieniędzy, które jakoby zaoszczędzimy na tych źródłach, to w ogóle by nie działał ten biznes. Rachunek jest ujemny.

 Mandlesz

07.12.2015 03:32

Z tego, co wiem, jedną z lepszym firm w kraju, która zajmuje się odnawialnym źródłami energii jest http://zpue.pl To firma rzetelna, więc nie rzucałbym takich słów, że odnawialne źródła nie istnieją.

 Szamanka

02.10.2016 22:56

Odnawialne źródła energii w Polsce są moim zdaniem jeszcze słabo wykorzystywane, za mało tego jest... Nie powiem i tak się rozwinęliśmy w tej kwestii przez te wszystkie lata ale to nie jest jeszcze ten poziom co innych państw. Jak interesujecie sie temeatem oze to polecam Wam zajrzeć na tę stronkę - http://www.inzynieria.com/. Fajne artykuły można tam poczytać.

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA