Cykliści na Ogrodowej. Nowy wolski mural
10 października 2016
Na rewitalizowanej kamienicy przy ul. Ogrodowej 65 powstał kolejny na Woli mural.
Na Woli murale się przyjęły. Jest ich tutaj najwięcej i też najlepiej wpisały się w pejzaż dzielnicy. Oto - naszym zdaniem -najciekawsze prace. Do dyspozycji streetartowych artystów została oddana gładka, biała powierzchnia bez okien - czyli coś w rodzaju ogromnego "płótna" o powierzchni 700 m2.
- Celem konkursu było stworzenie w przestrzeni publicznej dzieła sztuki, które będzie wizytówką warszawskiej Woli. Kamienica na Woli, przy ul. Ogrodowej 65 jest obecnie rewitalizowana z poszanowaniem historycznych wartości. Już jesienią tego roku budynek odzyska dawny blask, a mural ma być tego dopełnieniem - mówi Kamil Giemza, radny dzielnicy Wola.
Istotnym konkursowym warunkiem było, by mural wyróżniał się estetycznie i nawiązywał do historii miejsca, w którym zostanie zlokalizowany, charakteru budynku i jego najbliższego sąsiedztwa. Jury ogłosiło pod koniec września, że na pustej ścianie kamienicy pojawią się "cykliści". Autorką wygranego projektu muralu jest Alicja Biała - młoda artystka, znana m.in. ze swojego muralu w portugalskim Águeda.
Zasadą konkursu było to, aby mural nawiązywał do historii lub charakteru najbliższej okolicy i samej kamienicy wybudowanej przed wojną przez właściciela słynnej firmy przewozowej, Władysława Węgiełka. Jak mówi autorka, jej inspiracją były stare zdjęcia pradziadków pochodzących z Warszawy, przedstawiające życie ludzi z okresu lat 20. i 30. minionego wieku.
- Wygrzebałam stare zdjęcia u moich pradziadków, rodziny pochodzącej z Warszawy. Szukałam fotografii wspólnotowych, gdzie postaci zlewają się w jedność. Można to odczytywać zarówno w kontekście kamienicy jako wspólnoty osób żyjących w tym budynku, jak i w kontekście historycznym jako anonimowych, dawnych lub dzisiejszych mieszkańców.
Mural utrzymany jest w stonowanych kolorach z przeważającą czernią. Scena z cyklistami nawiązuje zarówno do realiów tamtej epoki, jak i stanowi ciekawy element współgrający z przestrzenią tej części miasta. Mural ma charakter melancholijny, ponieważ jak przyznaje autorka, nie da się uciec od poczucia melancholii w Warszawie.
Koszty realizacji muralu całkowicie pokryła firma RealCo. Dodatkowo zwyciężczyni otrzymała nagrodę w wysokości 3000 zł. W pierwszych dniach października mural został odsłonięty. Podoba się?
(wk)
.