REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wola

Inwestycje

 

Obłędna transakcja na Woli. Pół miliarda za ziemię pod centrum handlowe

  7 października 2016

Obłędna transakcja na Woli. Pół miliarda za ziemię pod centrum handlowe
Taką koncepcję dla Towarowej miał Griffin Real Estate.
źródło: materiały prasowe

"Towarowa 22" to teraz najgorętszy adres w Polsce. Może tam powstać obiekt wielkości Arkadii.

REKLAMA

Na Woli padł rekord wysokości transakcji na polskim rynku nieruchomości. Firma Griffin Real Estate, do niedawna planująca budowę przy Towarowej 22 ogromnego centrum handlowego o powierzchni porównywalnej z Arkadią, zdecydowała się sprzedać ziemię. Echo Investment i Echo Polska Properties zapłacą za nią łącznie 120 mln euro, czyli ponad 500 mln zł. Co powstanie w miejscu Jupitera? Wstępne zapowiedzi nowych właścicieli są enigmatyczne.

- Nasza inwestycja przywróci miastu ten historyczny kwartał ulic, dodając mu funkcje handlowe, rozrywkowe i restauracyjne - powiedział Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

Plany budowy przy Towarowej handlowego giganta wzbudziły ogromne kontrowersje wśród mieszkańców i aktywistów. Jeszcze rok temu wydawało się, że będący w przygotowaniu plan miejscowy zmusi inwestora do zagospodarowania kwartału mniejszymi budynkami, a Wronia odzyska straconą po wojnie ciągłość. Kierowane przez Marka Mikosa Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy zaprezentowało jednak projekt planu, zgodnie z którym cała działka przy Towarowej może być zabudowana "drugą Arkadią". Po spóźnionym proteście aktywistów i wolskich radnych zapadła decyzja o powrocie do prac nad planem, a w tym tygodniu sprawa nabrała nowych rumieńców.

W ciągu kilku dni zmienił się nie tylko właściciel działki przy Towarowej 22, ale także dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego. Po dziesięciu latach Mikos został mianowany wicedyrektorem, zaś nowym "miejskim architektem" została Marlena Happach, architektka, prezeska warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich i założycielka stowarzyszenia Odblokuj, działającego na rzecz "zrównoważonego rozwoju miast przyjaznych mieszkańcom".

Nie wiadomo jeszcze, kiedy zostanie zaprezentowany nowy projekt planu miejscowego. Po jego wyłożeniu mieszkańcy będą mogli zgłaszać uwagi drogą mailową, pocztą i na co najmniej jednym spotkaniu konsultacyjnym.

(dg)

.
 

Komentarze (7)

# ratio

07.10.2016 19:05

to skandaliczna decyzja. Ciekawe w jaki sposób ją podjęto i kto dzięki niej został milionerem...
to miejsce z tak znakomitym dojazdem winno służyć wszystkim mieszkańcom, winno być przestrzenią publiczną, zabudowaną nie biurowcami i galeriami handlowymi, ale np. salą koncertową, centrum kultury w otoczeniu zieleni.

# Przem

08.10.2016 13:46

Centrum kultury, do których opłacają mieszkańcy Warszawy to ja dziękuję...

# radoska

24.02.2017 19:16

A jaki plan ma miasto na likwidację korków ? Po wybudowaniu kolejnych biurowców na grzybowskiej i towarowej nie tylko nie można wyjechać rano z domu ale i popołudniu do niego wrócić.

# qvertz

31.08.2019 09:36

Taka inwestycja nie ma sensu w dzielnicy przeznaczonej pod biznes. Na miejscu tego kloca powinny być strzeliste wysokościowce, plus oczywiście te dwie słynne wieże na Srebrnej. Dojazd w ten niewątpliwie ciekawy handlowo rejon Warszawy powinna zapewniać szybka linia metra biegnąca od Okęcia wzdłuż Towarowej i dalej Okopową w kierunku Żoliborza lub Chomiczówki. Okolice Towarowej rozwijające się jako warszawska odmiana paryskiej La Defense mają sens. Ale nie bez budowy tam linii metra. Nic się nie dzieje - a zaraz wrzesień 2019 roku.

# qvertz

18.07.2020 08:35

Lato 2020 - obok już stoją piękne, wysokie biurowce. A na projektowanym pod zabudowę terenie dalej baraki. Ziemia w tej okolicy jest zbyt droga, by pozwolić sobie na wybudowanie kolejnej, nikomu niepotrzebnej galerii handlowej, która w tak wielkim kwadracie miałaby zaledwie kilka pięter. Tu jest potencjał na las biznesowych wieżowców. Bo chyba już jest jasne, że większość mieszkańców Warszawy nie chce więcej wysokich budynków w okolicach Pl. Defilad. Tam ma być salon. A miejsce dla biznesu - przy Towarowej. Oczywiście bez budowy obwodowej linii metra M3 lub M4 wzdłuż tej ulicy oraz Okopowej, rozwój warszawskiej La Défense nie będzie w pełni możliwy.

REKLAMA

# wykolejnica wąskotorowa

22.03.2021 15:16

#radoska napisał(a) 24.02.2017 19:16
A jaki plan ma miasto na likwidację korków ? Po wybudowaniu kolejnych biurowców na grzybowskiej i towarowej nie tylko nie można wyjechać rano z domu ale i popołudniu do niego wrócić.
Dojazd koleją na Dworzec Główny.

# Marlena

04.11.2021 22:43

To okazuje się, że Warszawa była pokarana dwoma nawiedzonymi idiotami - jeden galas od dróg i drugi mikos od architektury. Na szczęście pozbawieni decyzji - i bardzo dobrze, miasto odetchnie. Ten rejon nie powinien mieć żadnej budowli poza biurowcami.
więcej na forum

REKLAMA

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA