REKLAMA

Bemowo

Nie tylko na Bemowie

 

Cyklicznie o recyklingu. W trosce o śmieciarzy?

  5 października 2012

alt='Cyklicznie o recyklingu. W trosce o śmieciarzy?'

Wydarzyła się dziwna rzecz - nie wiem, co o tym myśleć. W kilka miesięcy po moim felietonie, w którym wyliczałem zalety likwidacji zsypów w blokach mieszkalnych, w naszym domu zamknięto funkcjonujący przez kilkanaście lat kanał zsypowy.

REKLAMA

Wbrew przewidywaniom, efektywność segregacji śmieci od tego momentu się pogorszyła. W naszej komorze zsypowej stoją dwa kontenery. Na jednym z nich znajduje się naklejka z napisem "Odpady surowcowe", co ma oznaczać śmieci nadające się do recyklingu. Oba mają taki sam kolor, ale ponieważ kontener bez naklejki stał zawsze pod wylotem kanału zsypowego, wiadomo było, że śmieci posegregowane należy wrzucać do tego drugiego. Teraz, po likwidacji zsypu śmieciarze ustawiają kontenery w pomieszczeniu jak popadnie. Nic dziwnego, że nawet mieszkańcy, którzy wcześniej skrupulatnie wrzucali posegregowane śmieci do właściwego kontenera, teraz robią to również jak popadnie, szczególnie że w komorze zsypowej, pozbawionej oświetlenia elektrycznego, panuje półmrok nawet w środku dnia.

Za bałagan odpowiada firma odbierająca śmieci z naszej spółdzielni, którą jest należąca do miasta spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (MPO). Minimalny standard, polegający na tym, że pojemniki na śmieci różnych rodzajów różnią się kolorami, jest dla niej nie do osiągnięcia.

W Sejmie pojawił się projekt ustawy zmieniający reformę śmieciową właściwie w jednym punkcie: spółki należące do gminy będą mogły dostawać zlecenia na odbiór śmieci bez przetargu.
Nie radząc sobie z segregacją śmieci, edukację mieszkańców w tym zakresie MPO prowadzi również bez większych sukcesów.

Od przyszłego roku nowe przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przerzucają na samorząd troskę o śmieci i wymuszają przeprowadzanie przez urzędników przetargów na odbiór odpadów. Mogłoby to odmienić sytuację w Warszawie. Nowy system wzburzył jednak wielu samorządowców, którzy poumieszczali w spółkach komunalnych swoich totumfackich i teraz protestują przeciwko temu, by intratny biznes śmieciowy trafiał w ręce prywatnych przedsiębiorców.

W Sejmie pojawił się w związku z tym projekt ustawy, formalnie autorstwa SLD, zmieniający reformę śmieciową właściwie w jednym punkcie: spółki należące do gminy będą mogły dostawać zlecenia na odbiór śmieci bez przetargu. W uzasadnieniu projektu autorzy piszą wprost, bez zbędnych ogródek: "Z uwagi na skalę bezrobocia utrzymanie kilku czy kilkunastu etatów w gminie nie może pozostawać bez znaczenia." Oj, nie może... Nie chodzi, rzecz jasna, o śmieciarzy - ci przecież znajdą zatrudnienie także w prywatnej firmie - lecz o prezesów czy zastępców dyrektora do spraw ogólnych, którzy bez rekomendacji partyjnej nie dostaliby nawet posady śmieciarza.

Maciej Białecki
były wiceburmistrz Pragi Południe (2002-2004) i radny sejmiku mazowieckiego (2002-2006)

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (5)

# qwas

05.10.2012 12:57

To i tak nie ma znaczenia ! Bo śmieci zabiera jedna i ta sama śmieciarka !!!

# Roman Olwiński

14.10.2012 10:13

I jak temu zaradzić, to jest naprawdę bardzo poważny problem mieszkańców gmin. Krytykować każdy może. Co na to Zarząd naszej partii, czy nadal najważniejszą sprawą jest poprawienie statutu. Nie neguję zasadności prac na poprawkami do statutu jednak praca w partii nie może być ograniczona do działalności papierkowej i nie zwiększających możliwości poparcia społecznego.

# Roman Olwi%u0144ski

14.10.2012 10:15

Czy autor jest nadal członkiem Stronnictwa Demokratycznego, jeżeli tak to nie trzeba się tego wstydzić i powinno się umieścić pod podpisem autora.

REKLAMA

# Srpelek

25.10.2012 00:38

Czy jest ten recykling czy nie ma go?

# Rec

25.10.2012 00:42

Właśnie jest recykling czy nie ma?
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025