REKLAMA

Białołęka

samorząd »

 

Polityczne tarapaty burmistrza Białołęki. Nie będzie kandydował w najbliższych wyborach

  5 marca 2024

alt='Polityczne tarapaty burmistrza Białołęki. Nie będzie kandydował w najbliższych wyborach'
źródło: Facebook/Grzegorz Kuca

Czy afera w sprawie kupowania dyplomów MBA na Collegium Humanum oznacza koniec kariery burmistrza Białołęki Grzegorza Kucy, od lat związanego z Platformą Obywatelską, szefa jej bemowskich struktur?

REKLAMA

W ostatniej chwili lista wyborcza Koalicji Obywatelskiej do sejmiku województwa mazowieckiego w okręgu obejmującym północne dzielnice Warszawy została wycofana z rejestracji. Zniknęło z niej nazwisko burmistrza Białołęki Grzegorza Kucy, który miał startować z wysokiego, drugiego miejsca. Co prawda szef struktur mazowieckich Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński powiedział w "Gazecie Wyborczej", że Kuca "ma inne plany zawodowe", jednak w kuluarach mówi się, że jest to związane wyłącznie z "aferą dyplomową", której przebieg w kilku artykułach przedstawia tygodnik "Newsweek". Radny Oracz: Czas na poważne traktowanie Białołęki Radny Oracz: Czas na poważne traktowanie Białołęki
Piotr Oracz, samorządowiec z jednym z najdłuższych staży w białołęckiej radzie dzielnicy, społecznik i lider lokalny, w tym roku ponownie kandyduje.

"Newsweek" wymienił burmistrza Białołęki

Handel dyplomami, które otwierały drogę do rad nadzorczych i zarządów spółek Skarbu Państwa, kwitł ponoć w najlepsze. Wszystko za sprawą rektora Collegium Humanum, który usłyszał sporo zarzutów prokuratorskich. "Newsweek" opisując aferę wymienił nazwisko burmistrza Białołęki w innym kontekście. Zdaniem dziennikarzy tygodnika Grzegorz Kuca mógł być jednym z rekruterów uczelni i czerpać profity w postaci prowizji za każdego przysłanego studenta.

"Dla uczelni pracowało w ten sposób kilkadziesiąt osób w całej Polsce, często były one związane z lokalnymi samorządami. Byli pracownicy sypią nazwiskami: (...) burmistrz Białołęki Grzegorz Kuca" - czytamy w "Newsweeku". Jakie były związki burmistrza z Collegium Humanum i rektorem, który usłyszał zarzuty prokuratorskie?

Kup bilet

Grzegorz Kuca odpowiada

Nigdy nie zastanawiała Pana mocno zaniżona cena studiów MBA? Na najlepszych uczelniach w Polsce można go uzyskać dopiero po dwóch latach nauki i za cenę od 50 do 80 tys. zł. Tutaj był to niespełna rok nauki i cena kilkukrotnie niższa. Nigdy Pan w to nie wnikał?

- Podyplomowe studia MBA odbyłem w latach 2019-2020 w trybie stacjonarnym. Zgodnie z programem studiów przeszedłem roczny cykl wykładów, zajęć i zaliczeń, zwieńczonych stacjonarnym egzaminem. Zarówno długość trwania nauki, jak i wysokość czesnego w Collegium Humanum była w tym czasie porównywalna z innymi niepublicznymi uczelniami w Warszawie.

Czy studia na tej uczelni opłacił Pan z własnej kieszeni, czy skorzystał z formy sfinansowania ich przez samorząd warszawski?

- Uzyskałem częściową refundację nauki z warszawskiego samorządu. Menadżerskie przygotowanie władz dzielnicy to kolejny poziom kompetencji i wartość dodana dla samorządu. Zanim zostałem burmistrzem Białołęki ukończyłem podyplomowe studia z zakresu Prawa zamówień publicznych oraz kurs zarządzania obiektami użyteczności publicznej w Szkole Głównej Handlowej. Dokształcałem się w prywatnym czasie. Podnoszenie własnych kwalifikacji było zawsze atutem samorządowca a nie obciążeniem.

Przy okazji opisywania afery z kupowaniem przez polityków i samorządowców z całej Polski dyplomów MBA "Newsweek" wymienił Pana nazwisko jako rzekomego rekrutera Collegium Humanum. Pracował Pan dla uczelni?

- Odbyłem studia MBA a potem przez dwa lata, do połowy 2022 roku byłem członkiem Rady Konsultacyjnej Biznesu Collegium Humanum. W dobrej wierze. Uczestnictwo w radzie nie wiązało się z żadnym uposażeniem. Uczelnia znajdowała się i wciąż znajduje w wykazie jednostek nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki, rokrocznie uzyskiwała pozytywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Nic nie wskazywało na nieprawidłowości. Wraz ze mną w Radzie Konsultacyjnej Biznesu CH zasiadało kilkadziesiąt osób. To biznesmeni, profesorowie polskich i zagranicznych uczelni, prezesi publicznych instytucji, samorządowcy. Dodam, że od 2021 roku jestem również członkiem Rady Interesariuszy Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Uczestnictwo w tego typu gremiach pozwala na rozwój osobisty oraz daje możliwość zdobywania kontaktów i cennego doświadczenia.

Co Pan sądzi o zarzutach wobec rektora? Podejrzewał go Pan kiedykolwiek o to, o co jest posądzany?

- Jestem wstrząśnięty informacjami podanymi przez prasę. Rektora znałem ze spotkań w ramach mojego członkostwa w Radzie Programowej. Uczestniczyłem w uroczystościach i spotkaniach na uczelni, m.in. inauguracji i zakończeniu roku akademickiego.

"Jeżeli potwierdzą się zarzuty o przestępczej działalności w Collegium Humanum, to będzie trzeba występować o ewentualne unieważnienie dyplomów na drodze sądowej" - informował kilka dni temu minister szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. Obawia się Pan śledztwa w tej sprawie i ewentualnego odebrania dyplomu MBA?

- Tak jak wspominałem - przeszedłem pełen cykl edukacyjny, zgodny z zatwierdzonym programem studiów i zdałem stacjonarny egzamin.

Czy dyplom MBA był Panu m.in. potrzebny do tego, aby zasiąść w radzie nadzorczej legionowskiej spółki miejskiej PWK? Taki był wymóg?

- Studia MBA są jednym z wymogów dla członków rad nadzorczych. Jednak ukończyłem podyplomowe studia, by rozwijać swoje kompetencje. Tak jak wspominałem, od lat podnoszę swoje kwalifikacje zawodowe w obszarach, którymi się zajmuję. Zawsze uważałem, że to korzyść dla samorządu.

Rozmawiał Dariusz Burczyński

.
 

REKLAMA

Komentarze (42)

# Bardzo dobrze.

05.03.2024 20:45

I bardzo dobrze! Brawo Neesweek!!!!!!! Zajmijcie się jeszcze jego powiązaniami z dyrektorkiem BOSu!!!!! Wracaj Pan na Bemowo! Mamy dosyć jego rządów!!!wracaj Pan do domu!!!!!

# Idealnie

05.03.2024 20:49

W końcu jakaś dobra wiadomość dla mieszkańców Białołęki!

# Ostatnie miesiące rzadow

05.03.2024 20:50

Jednego mniej. Koniec niszczenia Białołęki!

REKLAMA

# Rbfkck

05.03.2024 20:59

Mieszkańcy się cieszą z tej wiadomości! Już świętujemy i otwieramy szampana! Wracaj Pan do domu!!!!!!!!! W końcu zapanuje ład i porządek!!!!!!!!!!

# Foeheo

05.03.2024 21:00

Jaka piękna wiadomość w ten pochmurny dzień!!!!!

# Aleyaya

05.03.2024 21:13

Collegium Tumanum, he, he...

REKLAMA

# POzdrawiam

05.03.2024 21:33

#Bardzo dobrze. napisał(a) 05.03.2024 20:45
I bardzo dobrze! Brawo Neesweek!!!!!!! Zajmijcie się jeszcze jego powiązaniami z dyrektorkiem BOSu!!!!! Wracaj Pan na Bemowo! Mamy dosyć jego rządów!!!wracaj Pan do domu!!!!!

POddębniak, Knap, Agape, zamknięte boiska, dzieciaki skaczące przez płot. Kiedy prokuratura się tym zajmie?

# Gracha

05.03.2024 21:42

Skoro zamknięte to nie można wchodzić? Skoro skaczą przez płot to się włamują? Czy jak ktoś wejdzie do twojego, zamkniętego domu to znaczy że to nie będzie włamanie!? Dziwne myślenie.

# Poev

05.03.2024 21:43

Swoją drogą ciekawi rodzice skoro zmuszają dzieciaki aby skakać przez płoty.

REKLAMA

# Eillj

05.03.2024 21:45

#POzdrawiam napisał(a) 05.03.2024 21:33
[quote #Bardzo dobrze. napisał(
POddębniak, Knap, Agape, zamknięte boiska, dzieciaki skaczące przez płot. Kiedy prokuratura się tym zajmie?

Komentarz nie na temat artykułu!

# Matylda88

05.03.2024 21:46

Skoro zamknięte to nie można wchodzić najwyraźniej. Polecam nauczyć się czytać ze zrozumieniem.

# Ideolo

05.03.2024 21:52

Najlepsza wiadomość dla mieszkańców Białołęki. W końcu zapanuje porządek. Koniec powiązań z BOSem, a na dodatek w końcu będą chodniki. Koniec kasy przeznaczanej dla BOSu kosztem innych inwestycji, ważniejszych dla Bialołeki i jej mieszkańców. Odnośnie boisk, to każde boisko szkolne jest otwarte dla dzieciaków,za darmo, bez żadnych opłat, wystarczy się dowiedzieć co, gdzie i kiedy, a nie tylko psioczyć i "dej mi za darmo bo mam dziecko" . Dodatkowo strefa sportu na Picassa też jest darmowa o czym rodzice już zapomnieli.

REKLAMA

# Cieszę sie

05.03.2024 21:54

Cieszmy się w końcu! Nastał dzień idealny dla Bialołeki, jej obecnych i przyszłych pokoleń! W końcu będą chodniki! W końcu coś będzie!!!!!!!

# Toshsk

05.03.2024 21:58

Ja to myślę że prokuratura powinna zastanowić się nad zachowaniem rodziców, którzy uczą dzieciaków takiego zachowania...

# Panu już dziękujemy

05.03.2024 21:59

Bardzo dobrze.

REKLAMA

# hey hey MBA

05.03.2024 22:57

A czy burmistrz to jedyny MBA Colegium Tumanum w naszym ratuszu Białołęka?

# Vvv

06.03.2024 08:49

To już wiadomo dlaczego KO nie daje żadnej kiełbasy wyborczej dla białołęki. Wiedzą, że ich swojak tutaj nie wygra.

# golgolgolgol

06.03.2024 09:00

#hey hey MBA napisał(a) 05.03.2024 22:57
A czy burmistrz to jedyny MBA Colegium Tumanum w naszym ratuszu Białołęka?
Hehe, nie wiem jak jest z Białołęką ale mówi się, że na Bemowie świeżo powołani Zastępcy czyli Pani Malgorzata i Pan Maciej to absolwenci Collegium Tumanum ;-)

REKLAMA

# Boss z BOS

06.03.2024 09:06

#Ideolo napisał(a) 05.03.2024 21:52
Odnośnie boisk, to każde boisko szkolne jest otwarte dla dzieciaków,za darmo, bez żadnych opłat, wystarczy się dowiedzieć co, gdzie i kiedy, a nie tylko psioczyć i "dej mi za darmo bo mam dziecko" . Dodatkowo strefa sportu na Picassa też jest darmowa o czym rodzice już zapomnieli.

POddębniak to ty? Czy twój koleżka Knap który został radnym tylko po to żeby POzyskiwać boiska dla Agape??

# Terror praworządności :)

06.03.2024 10:35

Rządy pana burmistrza, mimo że z PO, były niestety PiSowskie, czyli tolerował działania bezprawne, niepraworządne, nestety przy poklasku ratusza... Może i lepiej, że nie będzie kandydował, bo kwestia wzięcia odpowiedzialności za swoje decyzje powzięte w obecnej kadencji nie pozostawia niestety wątpliwości.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno
Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024