Co dalej z przychodnią i szpitalem chirurgii jednego dnia?
9 grudnia 2015
Jako radni komisji polityki społecznej i ochrony zdrowia podjęliśmy właśnie uchwałę, w której stanowczo protestujemy przeciwko opóźnieniom we wprowadzeniu do budżetu Warszawy budowy białołęckiej przychodni wraz ze szpitalem chirurgii jednego dnia. Oczekujemy przyśpieszenia prac koncepcyjnych. Nasz protest zostanie skierowany do miejskich władz i radnych.
Przychodnia ze szpitalem chirurgii jednego dnia zostanie zbudowana na półtorahektarowej działce położonej przy ulicach Białołęckiej i Przykoszarowej. Przykoszarową".
Potrzebę powstania wielospecjalistycznej przychodni ze szpitalem chirurgii jednego dnia na terenie wschodniej Białołęki radni dzielnicy wskazują już od 2011 roku. W stanowiskach jednogłośnie podkreślamy, że działania w sprawie budowy nowej placówki należy przyspieszyć - z uwagi na dynamiczny rozwój naszej dzielnicy, pogłębiającą się dysproporcję pomiędzy dostępnością publicznych przychodni dla mieszkańców Białołęki a pozostałych warszawiaków (w Śródmieściu na jedną przychodnię przypada ok. 700 osób, na Białołęce blisko 5000) oraz brak specjalistycznej opieki medycznej. Obecnie na Białołęce jest tylko jedna przychodnia publiczna z dwoma małymi filiami.
Czy 10 mln robi różnicę?
Władze Warszawy uznały ostatnio budowę przychodni i szpitala chirurgii jednego dnia jako "priorytetową", Skarbnik m.st. Warszawy prowadzi zaś analizy i możliwości pozyskania 40 mln zł bądź 50 mln zł na tę inwestycję.
Jako przewodnicząca komisji polityki społecznej i ochrony zdrowia, pracująca z całym zespołem radnych komisji dwóch kadencji w dzielnicy i z radnymi miasta różnych ugrupowań, nie dopuszczam myśli, że po tylu latach starań i tak olbrzymiej potrzebie społecznej, pieniądze nie zostaną przydzielone. Powodów powstałych opóźnień, bo w tym roku w Wieloletniej Prognozie Finansowej pieniądze najprawdopodobniej się nie znajdą, upatruję w niedokończonej koncepcji placówki. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałam informacji, jak inwestycja ma wyglądać, jakie specjalizacje są przewidziane. Przypomnę, że intencją radnych było zwiększenie dostępu do lekarzy rodzinnych, pediatrów, ginekologa, alergologa, kardiologa, endokrynologa. Potrzebni są specjaliści leczenia narządów ruchu - ortopedzi, neurolodzy i rehabilitanci.
Budowa w trzy lata
Wskazaliśmy na potrzebę budowę placówki w latach 2016-2018. Biuro Polityki Zdrowotnej określiło zakres robót: pierwszy rok ma objąć prace przygotowawcze i opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej, dwa kolejne lata to budowa, zakup wyposażenia planuje się w trzecim roku inwestycji.
Prace nad koncepcją należy zdecydowanie przyśpieszyć, tak aby na wiosnę można było wpisać już konkretną sumę do Wieloletniej Prognozy Finansowej m.st. Warszawy.
Agnieszka Borowska
radna dzielnicy Białołęka, prezes stowarzyszenia Moja Białołęka