REKLAMA

Targówek

różne »

 

Ciężkie życie przy Lusińskiej

  10 marca 2006

Aż trudno uwierzyć, że w XXI wieku, w europejskiej stolicy można tak mieszkać: na 10,95 mkw. z grzybem na ścianach, bez łazienki, kuchni, tylko z elektrycznością - rozwiedzeni rodzice, 8-letnia córka i 12-letni syn. Czekają na rozkwaterowanie i większe mieszkania. Na razie bez skutku.

REKLAMA

Skrzypiące schody, odrapane ściany, większość lokali pustych. Z ponad 20 lokatorów, w przeznaczonym do rozbiórki budynku przy ul. Lusińskiej 16 na Targówku, zostało czterech. W tym rodzina Pałczyńskich. Domowe życie odbywa się na tapczanie, bo o innych sprzętach nie ma co marzyć. Ściany zastawione szafami, brak dostępu do okna. Może to lepiej. Przynajmniej nie widać super bloku, który wyrósł tuż obok.

Do rozbiórki

Ekspertyza techniczna wykazała znaczne zużycie techniczne budynku przy Lusiń-skiej i nieopłacalność remontu. Przed czterema laty zarząd - wtedy jeszcze gminy Targówek - wytypował nieruchomość "do opróżnienia z lokatorów w pierwszej kolejności".

- Przez ten czas jedną propozycję dostałem ja i jedną żona z dziećmi - mówi Tomasz Pałczyński. - Gdyby lokal, który oferowano żonie, był dla mnie, to bym wziął, ale przecież ona nie pójdzie na taką samą ciasnotę. Ale ten, który mnie zaproponowano, był nie do przyjęcia.

Tak więc, mimo że budynek grozi katastrofą, wciąż w nim mieszkają. Miesz-kają, bo nie mają dokąd pójść.

Zapraszamy na zakupy

Długa kolejka

- Mamy długą kolejkę oczekujących, a bardzo mało komunalnych lokali - wyjaśnia Dorota Laskowska, naczelnik wydziału zasobów lokalowych Targówka. - Czekać muszą nawet osoby z budynków przeznaczonych do rozbiórki, choć mają pierw-szeństwo w otrzymaniu mieszkań.

Dorota Laskowska uważa, że rodzina Pałczyńskich dlatego wciąż jeszcze jest na Lusińskiej, bo żąda mieszkania pełnowartościowego i rozkwaterowania. A zasa-dą, jaka w dzielnicy obowiązuje, jest przyznanie lokalu podobnego do tego, który się opuszcza.

- Mamy Lusińską na uwadze, ale też skromne możliwości. Na wykwaterowanie z budynków przeznaczonych do rozbiórki czeka ponad 50 rodzin. A w ogóle potrzebujących jest ponad 700 rodzin. Najpilniejsze jest zapewnienie mieszkań lokatorom z budynku przy ul. Handlowej 1/3, bo oni najdłużej czekają.

REKLAMA

Nie ustąpię

- Gdyby nie dzieci może bym tak nie walczył - mówi Tomasz Pałczyński. - Ale jak na nie patrzę, to serce mi się ściska. Gdzie mają się uczyć? Córka ma świetne oceny, ale syn zaczyna mieć kłopoty w szkole. I ja się nie dziwię, bo sobie wzajemnie przeszkadzają. Ale jak mają sobie nie przeszkadzać?

Tomasz Pałczyński przez rok nie chodził do urzędu, mając nadzieję, że doczeka się nowej, lepszej propozycji, ale się nie doczekał. Teraz regularnie odwiedza urząd dzielnicy. Chce, żeby go dobrze zapamiętano. I jego sprawę.

- Nie spocznę - mówi. - Nie dam się skołować, nie zadowolę obietnicami bez pokrycia. Chcę, by moje dzieci mogły w spokoju uczyć się, odpoczywać, bawić. Teraz to niemożliwe.

Jolanta Zientek-Varga

Fot. Autorki

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe