REKLAMA

Białołęka

zdrowie »

 

Ciąża bez konfliktu: zgłoś się na bezpłatne badania!

  8 listopada 2014

alt='Ciąża bez konfliktu: zgłoś się na bezpłatne badania!'

Większość ludzi słyszała o popularnym konflikcie serologicznym, natomiast niewiele osób o - konflikcie płytkowym. Tymczasem ten drugi, choć jest rzadszy, w wielu przypadkach okazuje się być tragiczny w skutkach.

REKLAMA

Warto wiedzieć, że na komórkach krwi - erytrocytach, płytkach i granulocytach każdego człowieka występują antygeny. Ludzie różnią się grupami krwi, różnią się też pod względem antygenów płytek krwi - obecne na komórkach jednych osób, mogą być nieobecne u innych. Są więc na przykład osoby RhD ujemne i RhD dodatnie czy HPA-1a ujemne i HPA-1a dodatnie.

Konfliktów jest więcej

Reasumując - gdy na komórkach krwi płodu jest obecny antygen, którego nie ma matka, to organizm kobiety może rozpoznać ten antygen jako obcy i produkować w stosunku do niego przeciwciała. Jest to konflikt serologiczny (inaczej konflikt matczyno-płodowy) - u matki brakuje antygenu RhD (jest ona RhD ujemna). Podobna sytuacja istnieje w konflikcie płytkowym. Jeżeli płytki krwi dziecka zawierają antygen odziedziczony po ojcu (HPA-1a), a którego nie ma matka (bo jest HPA-1a ujemna), to organizm matki może wytworzyć przeciwciała do tego antygenu. Te przeciwciała mogą niszczyć płytki krwi płodu, które są komórkami odpowiedzialnymi za prawidłowy proces krzepnięcia krwi.

- Obniżenie ich liczby - małopłytkowość - może prowadzić do tworzenia się wybroczyn, wylewów w tym też do bardzo groźnego wylewu do ośrodkowego układu nerwowego, który może zakończyć się śmiercią płodu lub noworodka - wyjaśnia prof. Ewa Brojer z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Kup bilet

Może spowodować śmierć

Choroba płodu pojawia się bez żadnych objawów u matki i może wystąpić już w pierwszej ciąży. Zdarza się to u jednej na dwa tysiące ciężarnych. Wcześnie wykryta jest jednak całkowicie wyleczalna. Niestety, do niedawna nie było odpowiednich metod, dzięki którym można było profilaktycznie badać kobiety. Choroba płodu pojawia się bez żadnych objawów u matki i może wystąpić już w pierwszej ciąży. Zdarza się to u jednej na dwa tysiące ciężarnych. Badania wykonywano dopiero tym, które doświadczyły konfliktu płytkowego, co w skrajnych wypadkach doprowadzało przecież do śmierci ich dziecka!

Teraz - dzięki współpracy norweskich i polskich naukowców - będzie można uniknąć takich dramatów.

- Dzięki opracowaniu odpowiednich metod opartych na analizie DNA i badaniu płytek krwi istnieje możliwość, aby określić obecność antygenu HPA-1a. Tym samym można stwierdzić, która kobieta jest potencjalnie narażona na konflikt płytkowy, bo jest HPA-1a ujemna. Takie kobiety stanowią dwa procent populacji i tylko one narażone są na ryzyko konfliktu płytkowego w układzie HPA-1a. Takie oznaczenie antygenów wykonuje się tylko raz, bo antygeny nie ulegają zmianie w czasie życia - wyjaśnia Ewa Brojer. - Jeśli okaże się, że kobieta jest narażona na ryzyko konfliktu, będzie miała wykonywane w Instytucie Hematologii (też nieodpłatnie) badania przeciwciał. Kobiety z przeciwciałami trafiają pod specjalistyczną opiekę II Kliniki Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu Bielańskim w Warszawie, który od wielu lat zajmuje się konfliktem płytkowym - podkreśla pani profesor.

REKLAMA

Bezpłatne badania

Badania antygenu HPA-1a można obecnie wykonać bezpłatnie u kobiet do 20. tygodnia ciąży w ramach projektu badawczego PREVFNAIT finansowanego z funduszy polsko-norweskiej współpracy naukowej. Wystarczy wypełnić deklarację i zgłosić się na pobranie krwi do Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie przy ul. Chocimskiej 5 lub ul. I. Gandhi 14 lub do punktów pobrań wymienionych na stronie www.konfliktplytkowy.ihit.waw.pl.

REKLAMA

Specjalna akcja na Białołęce

15 listopada w punkcie pobrań ALAB przy ul. Strumykowej 40A (lok. 15) będzie specjalna akcji pobierania próbek krwi od kobiet w ciąży w kierunku zbadania ryzyka wystąpienia konfliktu płytkowego. Nie jest potrzebne skierowanie od lekarza, nie trzeba być na czczo.

amk

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# eska

19.10.2015 18:08

Badania w ciąży są jak najbardziej uzasadnione. Jeśli kobieta będąca w ciąży czuje się dobrze- powinna normalnie żyć. Jednak jeśli ma problemy, musi ciągle leżeć, cierpi na bezsenność- http://www.bezsennosc.pl/bezsennosc-w-ciazy powinna stosować się do wskazówek lekarza. Każda kobieta inaczej przechodzi ciążę, więc nie można tego uogólniać.

# Guśka

09.11.2015 08:09

Każda ciąża jest inna. To te w pierwszą ciążę kobieta przechodzi bez dolegliwości, nie oznacza, że druga ciąża również taka będzie.

 odessa

09.11.2015 09:24

a do kogo chodzicie prywatnie? bo urcze chodziłam do tej pory na nfz ale takie konowały że głowa mała :(

REKLAMA

# Juleczka

27.10.2020 20:26

Niestety dzisiaj bardzo często po porodzie pojawia się silna depresja poporodowa. Bardzo ważne jest duże wsparcie dla kobiety w początkowym momencie macierzyństwa. Miałam przyjaciółkę, która zmagała się z depresją po porodzie. Była na tyle silna, że musiała skonsultować się ze specjalistą i dopiero z pomocą psychomedic.pl/psychiatra-warszawa udało się jej odzyskać radość z życia. Dostała tam najlepszą opiekę!
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA