REKLAMA

Białołęka

różne »

 

Choszczówka wciąż bez prądu. "Nie mam zasilania od 54 godzin"

  21 lutego 2022

alt='Choszczówka wciąż bez prądu. "Nie mam zasilania od 54 godzin"'
zdjęcie ilustracyjne, TuStolica.pl

Mieszkańcy domów jednorodzinnych na obrzeżach miasta już ponad dwie doby muszą obyć się bez prądu. Niektórzy nie mają także wody i ogrzewania.

REKLAMA

Wiejący przez kilka dni silny wiatr pozbawił dostępu do prądu wielu mieszkańców Warszawy. Jak wynika z maili i telefonów odbieranych przez naszą redakcję, problemy dotyczą przede wszystkim Białołęki i Wawra. Mieszkańcy tych dzielnic od lat narzekają na problemy z zasilaniem, pojawiające się nawet podczas zwyczajnych opadów deszczu. Byle burza i Białołęka bez prądu. Jak długo? Byle burza i Białołęka bez prądu. Jak długo?
Niedzielna burza spowodowała wyłączenie prądu na wschodniej Białołęce. Trakcję zerwało przewrócone drzewo. - Żyjemy tu jak na wsi, kable wiszą na słupach zamiast być zakopane - skarżą się mieszkańcy. Niestety, lepiej nie będzie jeszcze długo.

Ponad dwie doby bez prądu

- Nie mam prądu od 54 godzin - mówi nasz czytelnik z Choszczówki. - Sąsiedzi również nie mają energii, przez co nie mają również wody, a niektórzy nie mogą nawet otworzyć bramy i wyjechać do pracy. W sąsiednich Markach urząd miasta opublikował w niedzielę zaproszenie do domu kultury, by osoby pozbawione prądu mogły dostać wrzątek, skorzystać z dobrze wyposażonej kuchni czy choćby naładować smartfony i powerbanki. Na stronach naszego urzędu nie było ani słowa o skutkach wichury i problemach z prądem.

Sprawdziliśmy. Okazuje się, że Urząd Dzielnicy Białołęka rzeczywiście nie przygotował dla mieszkańców żadnego komunikatu. Z kolei warszawski ratusz opublikował w niedzielę wieczorem informację, że czeka na słońce, a w poniedziałek rano pytał, czy jesteśmy już po "kawce i śniadaniu".

Wstąp do księgarni

Problem znany od lat

Na problemy z przerwami w dostawie prądu wielokrotnie zwracali uwagę m.in. białołęccy radni Mariola Olszewska i Piotr Cieszkowski.

- Pomijając okresy wichur i burz, brak dostaw energii jest bardzo częsty i niezrozumiały - argumentuje Olszewska. - Wielu mieszkańców zgłasza ten problem i wskazuje konieczność przeprowadzenia inwestycji na naszym terenie, modernizacji istniejących linii przesyłowych. Być może, gdyby poprawił się stan infrastruktury, nie byłoby takich problemów z energią.

W rejonach domów jednorodzinnych brak prądu oznacza także automatyczne wyłączenie pieców gazowych, czyli brak ogrzewania, ciepłej wody, a tam gdzie nie dociera wodociąg, wyłączenie pompy i brak wody w ogóle.

We wrześniu na pytania radnego Cieszkowskiego odpowiedziała firma Innogy Stoen Operator (obecnie E.ON), zajmująca się dostarczaniem prądu warszawiakom. Według jej informacji najczęstszymi powodami zakłóceń były: zaniedbane drzewa przewracające się na linie energetyczne, uszkodzenia kabli podczas prac ziemnych oraz inne uszkodzenia, wywołane podczas wypadków drogowych albo przez ptaki. Firma informowała o inwestycjach w automatyzację i ukrywanie linii napowietrznych pod ziemię a także o kłopotach z ich prowadzeniem.

- Głównym czynnikiem opóźniających inwestycje jest pozyskiwanie praw do terenu pod budowane urządzenia elektroenergetyczne od osób fizycznych, prawnych oraz jednostek administracji - narzeka E.ON. - Powoduje to wydłużanie się trwającego procesu inwestycyjnego oraz ograniczanie możliwości w uruchamianiu kolejnych inwestycji poprawiających niezawodność dostaw energii elektrycznej. W celu zminimalizowania zgłaszanych problemów systematycznie i na bieżąco prowadzona jest eksploatacja urządzeń w zakresie dokonywania okresowym oględzin i pomiarów urządzeń eIektroenergetycznych, oczyszczaniu urządzeń linii napowietrznych z zadrzewienia, usuwaniu usterek, wymianie urządzeń będących w niedostatecznym stanie technicznym.

(dg)

.
 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (6)

# Kocur

21.02.2022 16:34

Ahhhh ileż mi na Wolumenie poszło zasilaczy awaryjnych, stabilizatorów napięcia i zabezpieczeń przeciwprzepięciowych.... do zera. Cieszę się, że ludzie w końcu zaczęli bardziej dbać o swoje bezpieczeństwo, szkoda tylko, że większość już po szkodzie. :( Ale racja w artykule - większość faktur poszła na adresy z Białej...

# lokals

21.02.2022 17:05

Za to mają niezawodnie śmierdzącą Czajkę.

# Mehoffera

23.02.2022 13:53

#lokals napisał(a) 21.02.2022 17:05
Za to mają niezawodnie śmierdzącą Czajkę.

Hmmm jasne śmierdzi dzień i noc :) Proszę przeprowadzić się na Białołęka i sprawdzić jakie mamy zapachy z Czajki, gwarantuje, że nic nie poczujesz, przepompownia na Nowodworach bardziej daje niż Czajka :)

REKLAMA

# lokals

23.02.2022 19:04

#Mehoffera napisał(a) 23.02.2022 13:53
Hmmm jasne śmierdzi dzień i noc :) Proszę przeprowadzić się na Białołęka i sprawdzić jakie mamy zapachy z Czajki, gwarantuje, że nic nie poczujesz, przepompownia na Nowodworach bardziej daje niż Czajka :)

Gowniana dzielnica, to czym ma śmierdzieć?

# Nidhs

15.04.2022 14:45

Mieszkańcy nie martwcie się w zamian burmistrz załatwił wam załatwianie się w kibelku na Bosie i umycie też wam tam załatwił. Trochę grzyba najwyżej mieszkańcy załapią i tyle

# Moniczkaa35

15.04.2022 20:06

G**nem śmierdzi wszędzie

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy