Klimatycznie zimowa Praga znów czeka na śnieg
18 grudnia 2023
Końcówka roku to dla wielu osób czas odpoczynku i krótkich urlopów. Jak aktywnie spędzić ten czas? Atrakcje na świeżym powietrzu, interesujące wystawy, spotkania w gronie rodziny i przyjaciół? Pomysłów jest wiele, a zrealizować można je nie ruszając się z miasta.
Do 28 lutego na placu Konesera, od 8.45 do 22 wśród klimatycznych świateł i świątecznego nastroju można korzystać z najbardziej wyczekiwanej atrakcji zimy - Praskiej Ślizgawki. Ciekawostką jest to, że po okazaniu paragonu na minimum 30 złotych z bieżącego dnia z Konesera, będzie można skorzystać zarówno z lodowiska, jak i wypożyczalni łyżew całkowicie bezpłatnie.
Klimatyczny spacer
Za dnia i po zmroku o klimat dbają świąteczne dekoracje. Kultowe gwiazdki-lampiony autorstwa Jarosława Koziary, w towarzystwie odrestaurowanej przestrzeni i unikalnej, postindustrialnej architektury, sprawdzą się na rodzinną przechadzkę lub na spacer z przyjaciółmi. Rzeźby Marka Sułka nawiązują do jego serii słynnych "Aniołków Praskich", rozsianych po całej Pradze Północ, a zdjęcie z Giga Aniołem Urwisem i jego świnką Prażynką będzie miłą pamiątką.
Kulturalny Koneser
W Muzeum Sztuki Fantastycznej do 30 grudnia można podziwiać wystawę Jacka Szynkarczuka "Peryferie". To ekspozycja prezentująca wybór kilkudziesięciu najnowszych prac tego znakomitego twórcy. To nie koniec. Na stałej wystawie dostępne są obrazy Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Dudy-Gracza czy Wiesława Wałkuskiego. Z kolei w Galerii ToTuart do 2 stycznia można zobaczyć dzieła Katarzyny Poszwińskiej. "Północne impresje" to "pochwała natury, a zwłaszcza islandzkich pejzaży - od terenów wulkanicznych, kaskadowych wodospadów, połaci lodowcowych, po nieokiełznane linie brzegowe". Jeśli chcecie, by wasze wnętrze doznało innych przyjemności - koniecznie odwiedźcie Muzeum Polskiej Wódki. Poznacie historię Konesera oraz trunku wytwarzanego od wieków na polskich ziemiach.
Dla dzieci na Pradze
Warto zabrać ze sobą wasze pociechy (dzieci i młodzież w wieku 7-15 lat) i zajrzeć z nimi do miniciti - miasteczka edukacyjnego dla dużych i małych. Jest to przestrzeń, w której dzieci i młodzież wcielają się w rozmaite role zawodowe. Młodzi ludzie dowiadują się na przykład, czy każdy może pracować w mediach, co trudnego jest w zawodzie policjanta, a także podglądają z bliska, jak wyglądają wyzwania inżynierów. Mają też okazję pracować na prawdziwych urządzeniach, uczyć się od profesjonalistów i zarabiać Miniasy, które potem wydają w miasteczkowym Sklepiku Marzeń lub oszczędzają w banku.
(red)