REKLAMA

Bemowo

Nie tylko na Bemowie

 

Centralizacja utrwalona. Burmistrzowie niepotrzebni?

  2 czerwca 2014

alt='Centralizacja utrwalona. Burmistrzowie niepotrzebni?'

Rada miasta sfinalizowała prace nad zmianami w Statucie m.st. Warszawy, naszej lokalnej konstytucji. To pierwsza zmiana od 2008 r. Poprawki w większości są kosmetyczne, wynikłe z potrzeby dostosowana tekstu statutu do nowych przepisów ustawowych. Głębsze konsekwencje będą miały tylko dla dzielnic.

REKLAMA

Nowy statut nie tyle tworzy, co utrwala centralizację, którą Hanna Gronkiewicz-Waltz odziedziczyła po poprzednikach z PiS. Sankcjonuje patologiczną strukturę zarządzania miastem, w której na szczeblu dzielnic funkcjonują suto opłacane rady, zarządy, burmistrzowie oraz urzędnicy, za nic prawie nie odpowiadający.

Radzie dzielnicy, której kompetencje i tak są bardzo wątłe, nowy statut odbiera prawo do opiniowania wieloletniej prognozy finansowej miasta. Prognoza ta zawiera m.in. listę inwestycji dzielnicowych planowanych w kolejnych latach. Do 2009 r. zamiast prognozy rada miasta uchwalała tzw. wieloletni plan inwestycyjny i jego opiniowanie należało do kompetencji rad dzielnic. Burmistrzowie muszą samodzielnie odpowiadać za urząd i za dzielnicę, albo... są niepotrzebni. Po roku 2009 rady dzielnic z rozpędu, bez formalnej podstawy prawnej, opiniowały wieloletnią prognozę finansową. Teraz już nie będą miały nic do powiedzenia w sprawie tego dokumentu, bezpośrednio ich dotyczącego.

Od czasów PiS władze dzielnic nie zajmują się obsługą wielu drobnych spraw administracyjnych - ewidencją ludności, dowodami osobistymi, prawami jazdy, rejestracją pojazdów i ewidencją nieruchomości. To bowiem, że papiery w tych sprawach składamy w okienku urzędu dzielnicy, nie oznacza, że za sprawne ich załatwienie odpowiada burmistrz. Papiery są obrabiane w dzielnicowych delegaturach centralnego urzędu miasta. Teraz podobnie będzie jeszcze z ewidencją działalności gospodarczej.

Dzielnice nie odpowiadają też za żłobki, a od czasu nieudolnego wprowadzenia reformy śmieciowej - za gospodarkę odpadami. Ten centralizm również przypieczętowuje nowy statut.

Są i dobre wiadomości. Dotychczas, aby złożyć wniosek w sprawie podzielenia dzielnicy na dwie, trzeba było zebrać podpisy 15 tys. osób mających czynne prawo wyborcze, co na Bemowie oznaczało poparcie raptem 17% mieszkańców. Według nowego statutu trzeba będzie uzyskać poparcie aż 30% dorosłych mieszkańców dzielnicy. Czyli będzie trudniej. Gdzie tu dobra wiadomość? - spytają Państwo. Czy naprawdę chcielibyście, żeby w naszej dzielnicy były dwa ratusze i dwie rady nic nie mogące, a za to przejadające nasze podatki?

Koniec żartów: tak dłużej być nie może, Warszawę trzeba zdecentralizować! Urzędy dzielnic nie powinny być tylko synekurami dla partyjnych działaczy. Burmistrzowie muszą samodzielnie odpowiadać za urząd i za dzielnicę, albo... są niepotrzebni.

Maciej Białecki
były wiceburmistrz Pragi Południe (2002-2004) i radny sejmiku mazowieckiego (2002-2006)

 

REKLAMA

Komentarze (14)

# separatystka utajona

02.06.2014 13:09

Ja bym tam podzieliła dzielnicę na Jelonki i Bemowo.

# Wypas

02.06.2014 14:14

A ja przypominam, że HGW obiecywała decentralizację. To było jej sztandarowe hasło wyborcze 8 lat temu

# zjelonek

02.06.2014 14:40

#separatystka utajona napisał(a) 02.06.2014 13:09
Ja bym tam podzieliła dzielnicę na Jelonki i Bemowo.

Popieram - Jelonki dołączyć do Woli , Bemowo do Bielan , tylko co z Grotami - może gmina Stare Babice zechce ?

REKLAMA

# separatystka utajona

02.06.2014 22:11

wiesz co - ten pomysł też mi się podoba ;-) i od razu sieć przedszkoli, ośrodków zdrowia, szpitali itp. będzie lepiej skonstruowana; nawet rozkład komunikacji miejskiej nabierze większego sensu...
No i zniknie Ratusz Bemowo...

# qaz

03.06.2014 10:11

Dlaczego nie ma bezpośrednich wyborów na burmistrzów??? Przecież to byłoby najlepsze demokratyczne rozwiązanie. Nie byłoby przywożonych w teczce burmistrzów, jak to się stało ostatnio na Bemowie.

# pppp

03.06.2014 12:54

Ja zawsze jak dzwonię do Urzędu Dzielnicy (Białołęka) w sprawie jakichkolwiek inwestycji to słyszę, że dzielnica o niczym nie decyduje i na nic nie ma pieniędzy - nie ma pieniędzy na chodnik, nie ma ulicę, nie ma na kanalizację - więc nie bardzo wiem po co tam siedzą, skoro i tak przysłowiowa "Hanka" o wszystkich decyduje ?

REKLAMA

# WWS

03.06.2014 13:08

#pppp napisał(a) 03.06.2014 12:54
Ja zawsze jak dzwonię do Urzędu Dzielnicy (Białołęka) w sprawie jakichkolwiek inwestycji to słyszę, że dzielnica o niczym nie decyduje i na nic nie ma pieniędzy - nie ma pieniędzy na chodnik, nie ma ulicę, nie ma na kanalizację - więc nie bardzo wiem po co tam siedzą, skoro i tak przysłowiowa "Hanka" o wszystkich decyduje ?

Oni tam siedzą po to, żebyś otrzymał rzetelną i zgodną z prawdą informację, że oni o niczym nie decydują.

# Chris

04.06.2014 16:33

To prawda - ustrój Warszawy to patologia i przerost suto opłacanej administracji na co idą moje podatki. I nie ma nikogo sensownego na horyzoncie-same politruki

# podatNIKT

05.06.2014 08:13

A czy Pan Białecki i jego mocodawcy/wyznawcy zrobili coś, żeby zmienić centralne zarządzanie w Warszawie? Np. projekt nowej ustawy warszawskiej?

REKLAMA

# Flora

05.06.2014 08:41

a ja pytam , na co nam 4 zastępców burmistrza?? co oni mają do roboty poza odbierarniem sutej pensji co miesiąc?! Wystarczyłby jeden, absolutnie góa dwóch. Świetny układ ma sie bardzo dobrze. Ten były wieceburmisztrz Bujski pokazał kim był p.Dąbrowski i jego świta (choć pewnei sam niewiele lepszy). I pewnie pan JD znowu zechce w naszej dzielnicy rządzić, jak mu sie noga powinęła przez tę aferę.

# Maciej Białecki

05.06.2014 10:32

Odpowiadam Panu, który chyba nie wyobraża sobie, że można samodzielnie myśleć i pisać bez "mocodawców/wyznawców".
Byłem współautorem projektu nowelizacji ustawy warszawskiej w czasach, gdy prezydentem miasta był Lech Kaczyński, odpowiedzialny za centralizację urzędu. W Sejmie utworzono wtedy podkomisję ds. tej ustawy, na czele z Bogdanem Zdrojewskim, która najważniejsze poprawki decentralizacyjne odrzuciła, gdyż PO nie chciała wtedy zadzierać z PiS (tak kiedyś było...).
Byłem też współautorem projektu statutu miasta, który Hanna Gronkiewicz-Waltz prezentowała w kampanii wyborczej w 2006 r. (w słynnej żółto-czerwonej książeczce). Gdy została prezydentem, projekt ten całkowicie przewróciła - był oparty na zasadzie pomocniczości, a zrobiono z niego dokument utrwalający centralizm PiS. Dlatego statut został uchwalony dopiero w 2008 r.

# element

05.06.2014 13:47

Burmistrzowie władzę maja całkiem dużą ale faktem jest, że odpowiedzialność niewielką.

REKLAMA

# Mieszkaniec dzielnicy

14.06.2014 11:45

Przeprowadzenie przez dzielnicę arterii szybkiego ruchu - trasy S8 w naturalny sposób podzieliło Bemowo na dwie części. W aktualnej sytuacji finansowej woj. mazowieckiego wybudowanie nowej kładki dla pieszych lub wiaduktu na lata stało się nierealne. Skutki tej decyzji i sposobu jej realizacji w odkrytym wykopie zamiast w tunelu utrudnia i tak tragiczne skutki zabudowy terenu dawnego lotniska bez zapewnienia odpowiedniej struktury drogowej łączącej ten obszar z innymi dzielnicami. Nowe Bemowo stało się "pułapką dla myszy". Proponuję nazwanie tej części "Zatrasie" a odcinka trasy S8 od węzła Konotopa do Trasy Toruńskiej "Aleją Nieudaczników". Nie oznacza to jednak, że należy dążyć do administracyjnego wyodrębnienia tej części dzielnicy.
Na marginesie warto zaznaczyć, że kładka dla pieszych zlokalizowana między Lazurową a Powstańców Śląskich została na wniosek byłego burmistrza zlokalizowana w pobliżu jego miejsca zamieszkania.

# radar

24.09.2014 13:38

Panie Białecki ,a jednak platfusowa stopa wychodzi z buta.To pana kumple z SLD a nie PiS odpowiadają za centralizację i ustawę warszawską ,a macierzysta partia obecnego działacza WSS na czele z HGW doprowadziła statut miasta do absurdu.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025