REKLAMA

Bielany

różne »

 

Butelkomaty to zmarnowane pieniądze? "Bliżej mam do śmietnika"

  22 maja 2020

alt='Butelkomaty to zmarnowane pieniądze? "Bliżej mam do śmietnika"'
Recyklomat stojący przy bielańskim ratuszu, źródło: Dzielnica Bielany

Trwają dyskusje o sensowności zakupu butelkomatów i innych urządzeń do recyklingu. Dla jednych są "niepraktyczne", dla drugich "zawodne", dla jeszcze innych "skomplikowane".

REKLAMA

Recyklomat przy urzędzie dzielnicy uruchomiono kilka miesięcy temu. - Ten automat częściej nie działa niż działa. Po kilkunastu nieudanych próbach przestałem zbierać butelki i wrzucam normalnie do odpowiednich kontenerów. Szkoda nerwów - przekonuje pan Maciej. - Dzisiaj też odeszłam z kwitkiem. Średnio na 10 prób trzy są pomyślne, bo albo jest zawieszony na dzień dobry, albo zawiesza się po zeskanowaniu kodu, albo po 2-3 butelkach... - komentuje pani Marta. Jak się okazuje problemy też są z samą aplikacją. - Dziś wrzuciłam kilkadziesiąt butelek i punkty się nie naliczyły - po naciśnięciu przycisku "gotowe" wyświetlił się komunikat "brak połączenia, skontaktuj się z platformą ETS". Dzkoda czasu i nerwów. Bliżej mam do śmietnika - pisze pani Małgorzata na facebookowej grupie "Warszawskie Bielany Mieszkańcy"

"W Krakowie używają większych zachęt"

Jak podkreślają bielańscy urzędnicy, butelka musi mieć czytelny kod kreskowy i pojemność do 2 litrów. Powinna być też oczyszczona. - W Krakowie używają większych zachęt - odpłatność za butelkę wynosi od 10 do 20 groszy w zależności od wielkości - komentuje pan Darek. W bielańskim butelkomacie otrzymujemy 1 grosz od butelki a samo urządzenie ma ponad 13 tysięcy kodów, które stale są dopisywane.

- W Krakowie korzystanie z butelkomatu stało się sposobem na zarobek, stał tłum osób bezdomnych. Same butelki były często zanieczyszczone i w związku z tym był również problem z nieprzyjemnym zapachem. W Krakowie butelkomat działał dwa tygodnie. Również uważamy, że wprowadzenie systemu kaucyjnego, to bardzo dobry kierunek. Na poziomie dzielnicy staramy się edukować i liczymy na wprowadzenie zmian legislacyjnych na poziomie kraju. Zależy nam na edukacji i stworzeniu wśród naszych mieszkańców odpowiedniego poziomu świadomości ekologicznej - przekonują na fanpage'u dzielnicy urzędnicy.

Wstąp do księgarni

Butelkomat i recyklomat

Jak podkreśla rzeczniczka bielańskiego ratusza, butelkomat na terenie dzielnicy jest tylko jeden - w budynku CRS Bielany przy Lindego 20. Kosztował 27,5 tys. zł. Automat przed ratuszem to recyklomat, który miasto otrzymało od partnerów w ramach współpracy z firmą Coca-Cola i fundacją Nasza Ziemia.

- Nie docierają do nas informacje, że butelkomat się zacina. Poza tym jeśli cokolwiek się dzieje (przepełnienie pojemnika, brak kodu w systemie) to firma obsługująca ma obowiązek niezwłocznie reagować. Butelkomat to urządzenie edukacyjne, które uczy świadomej segregacji odpadów. A grosik jest symboliczny - to nie ma mieć takiego mechanizmu edukacyjnego, że my płacimy za przyniesienie odpadu - informuje Magdalena Borek.

(DB)

 

REKLAMA

Komentarze (5)

# qvertz

23.05.2020 20:39

1 grosz od butelki! Ktoś tu naprawdę robi ludzi w wała. Niech spadają na drzewo z takim przelicznikiem!

# andzrej

25.05.2020 11:00

Kolejny sposób na wyciągniecie kasy z podatników ("bo takie urządzenia" finansują oni) na coś co z założenia jest bez większego sensu.
Nie lepiej wprowadzić "punkt skupu" z Panem Mietkiem, funkcjonowało to kiedyś i dawało zarobić dzieciakom oraz innym osobom i zachęcało zbierać, czyścić i segregować odpady. Choć przy obecnej opłacie za śmieci (podatku!!!) to ja i większość ludzi mam w "pompie" taką ekologię. Czy segerguję czy nie, czy generuje mniej odpadów (świadomie kupując produkty segregowalne lub nie pakowane w kilka opakowań) czy nie to i tak muszę płacić stałą wysoką (bardzo) stawkę.
Dlaczego dało się rozwiązać problem lepiej np. w Czechach? (niższe opłaty i lepsza segregacja). Już odpowiadam, bo tu jest "polska" czyli rypanie obywatela na każdym kroku, co byś nie robił to musisz być niewolnikiem we własnym kraju i mieć nad sobą pana urzędasa, który wie lepiej wszystko i łoić cię jak tylko można (oczywiście opłatami i nowymi podatkami bo z czegoś trzeba utrzymać armię nieprodukcyjnych urzędników).

# lolo

25.05.2020 13:21

W Chorwacji w każdym sklepie można oddać plastikowe butelki. Jak ktoś nie wie to dostajemy 0,50 kuny za butelkę - jakieś 30 groszy. U nas 1 grosz to przewał jak cała ta segregacja śmieci.

REKLAMA

# Fan

26.05.2020 21:37

Brawo dla Ratusza ! Prosimy o więcej bezsensownych "1 groszowych-butelkomatów" , zwijanych bielańskich plaż, nowoczesnej paletowej kultury - z łatwością wydajecie nasze pieniądze !

# Bartekkk

28.05.2020 09:42

#andzrej napisał(a) 25.05.2020 11:00
Dlaczego dało się rozwiązać problem lepiej np. w Czechach? (niższe opłaty i lepsza segregacja). Już odpowiadam, bo tu jest "polska" czyli rypanie obywatela na każdym kroku, co byś nie robił to musisz być niewolnikiem we własnym kraju i mieć nad sobą pana urzędasa, który wie lepiej wszystko i łoić cię jak tylko można (oczywiście opłatami i nowymi podatkami bo z czegoś trzeba utrzymać armię nieprodukcyjnych urzędników).

Tylko że tutaj w Polsce od 30 lat sami sobie wybieramy tych urzędasów, co szczególnie widać własnie na poziomie samorządu. Jeśli ktoś ma na wszystko wyjechane i kupuje taką propagande jak ten artykuł to potem niech robi na tych nierobów. Jak Pietruczuk chwalił sie tym butelkomatem to podawali koszt 120 tys. zł, teraz jak jest wtopa to już pisza wyłacznie o cenie samej maszyny nie podając kosztów jej obsługi.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe