REKLAMA

Białołęka

Gehenna mieszkańców wschodniej Białołęki

 

Bunt na Zdziarskiej. "Syn idzie 2,5 km piechotą do przystanku"

  23 października 2015

alt='Bunt na Zdziarskiej. "Syn idzie 2,5 km piechotą do przystanku"'
Zdziarska nie ma chodników

Brak chodników, latarń i autobusu. Mieszkańcy wschodnich rubieży Białołęki, choć oficjalnie są zameldowani na terenie stolicy, żyją jak na dalekiej prowincji. - Nie ma komunikacji miejskiej. Mój syn do przystanku autobusowego idzie 2,5 kilometra - żali się pani Sylwia z ulicy Kniei. Na poprawę sytuacji trzeba poczekać rok. Będzie chodnik, a z zaoszczędzonych pieniędzy powstaną przystanki. Wtedy też na koniec Zdziarskiej ruszy autobus.

REKLAMA

Do redakcji napisała pani Sylwia z ulicy Kniei. To dalekie krańce wschodniej Białołęki - przecznica Kroczewskiej, która z kolei odchodzi od Zdziarskiej. Dookoła lasy i łąki. Na Zdziarskiej nie ma chodnika ani komunikacji miejskiej. - Odprowadzam syna "na telefonie" - tak mówiłam podczas komisji rady miasta. Mój synek samodzielnie pokonuje drogę do szkoły z ul. Kniei i cały czas ma telefon przy uchu. Kiedy dochodzi do przystanku autobusowego oddalonego od miejsca zamieszkania o 2,5 km, oddycham z ulgą, dziś znów udało się dojść do cywilizacji bez kłopotów. Syn doszedł do autobusu dojeżdżającego do Szkoły Podstawowej nr 31. Powrót do domu to znów strach o dziecko, ale pracuję do godziny 18 i musi poradzić sobie sam. Chodzić gdziekolwiek po zmroku to już niemożliwe, jesteśmy uwięzieni, gdy nie ma samochodu - żali się w liście do redakcji pani Sylwia i dodaje, że od dwóch lat wraz z grupą mieszkańców Olesina walczy o poprawę tutejszej infrastruktury. - Do najbliższej szkoły są 4 km, z czego 2,5 km dzieci muszą przejść pieszo, bez chodnika, bez latarni, bez autobusu. A gimbus się nie należy, bo to miasto - podkreśla pani Sylwia.

Będzie chodnik w 2016 roku

Ostatnio odbyło się spotkanie mieszkańców wschodniej Białołęki z burmistrzem Piotrem Jaworskim i jego zastępcą Piotrem Smoczyńskim. Przyszli na zaproszenie Stowarzyszenia Moja Białołęka. Tematem była oczywiście kwestia chodnika i komunikacji na Zdziarskiej. - Chodnik powstanie w 2016 roku. Będzie położony po prawej stronie ulicy, pomiędzy rowem odwadniającym, a granicami posesji - zdradza radna Agnieszka Borowska. - Jego początek znajdzie się za przejściem dla pieszych przy ul. Ruskowy Bród, a koniec przy ul. Olesin. Budowa pętli autobusowej w okolicach ul. Kroczewskiej umożliwiłaby korzystanie z komunikacji miejskiej mieszkańcom z rejonu ulic: Kroczewskiej, Kniei, Słonecznego Poranka, Olesina i Chudoby i docelowo takie rozwiązanie zostanie zrealizowane - zapewnia wiceburmistrz Piotr Smoczyński. W pobliżu drogi dojazdowej do osiedla Olesin znajdzie się przejście dla pieszych i zatoka autobusowa po lewej stronie ulicy. Inicjatywa powstania tej części chodnika powstała podczas pierwszej edycji budżetu partycypacyjnego. Mieszkańcy osiedla Olesin, domów przy ul. Kroczewskiej, ul. Słonecznego Poranka i ul. Zdziarskiej współpracowali ze mną jako radną oraz burmistrzami Piotrem Jaworskim i Piotrem Smoczyńskim, poszukując możliwości jego wykonania. Ze względu na to, że inwestycji nie można było zrealizować w ciągu jednego roku - co jest jednym z warunków finansowania ramach budżetu partycypacyjnego - inwestycja powstaje z funduszy dzielnicy - informuje radna Borowska.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Autobus? Najpierw zbudujcie pętlę

Mieszkańcy błagają o budowę pętli autobusowej, a jeśli nie pętli, to chociaż zawrotki, by w rejon Kroczewskiej, Zdziarskiej i Kniei mógł dojechać autobus. Na razie nie ma jednak mowy o transporcie publicznym do tej części Olesina. - Obecnie Zarząd Transportu Miejskiego nie ma technicznych możliwości uruchomienia linii autobusowej kursującej ulicą Zdziarską. Linia zostanie uruchomiona w momencie zapewnienia przez urząd dzielnicy odpowiedniej infrastruktury, czyli niezbędnych dla autobusów parametrów jezdni, zawrotki oraz przystanków - informuje Magdalena Potocka, rzeczniczka prasowa ZTM. Kiedy więc powstanie jakakolwiek infrastruktura, by uruchomić tu autobus?

- Budowa pętli autobusowej w okolicach ul. Kroczewskiej umożliwiłaby korzystanie z komunikacji miejskiej mieszkańcom z rejonu ulic: Kroczewskiej, Kniei, Słonecznego Poranka, Olesina i Chudoby i docelowo takie rozwiązanie zostanie zrealizowane - zapewnia wiceburmistrz Piotr Smoczyński i zaznacza, że pieniądze "nie spadają z nieba". - Niestety wiąże się to z dużym nakładem finansowym - trzeba poszerzyć ulicę Zdziarską o ok. 1,5 m, przebudować rowy melioracyjne i wybudować chodnik wzdłuż drogi, bo mieszkańcy powinni mieć możliwość bezpiecznego dojścia do przystanku. Na razie nie mamy w budżecie wystarczających kwot, aby zrealizować inwestycję w całości, więc planujemy podzielenie zadania na dwa etapy. Korzystając z tego, że będzie wykonywany chodnik przy Zdziarskiej na odcinku od Ostródzkiej do Chudoby, w pierwszej kolejności chcemy wybudować pętlę właśnie przy ulicy Chudoby. Znajduje się tam teren Skarbu Państwa, który podlega komunalizacji i można go pozyskać na ten cel. Mamy nadzieję, że po przetargach na przebudowę ulicy Zdziarskiej (łącznie z mostem na rzece Długiej i rondem) pozostaną oszczędności, które będzie można przeznaczyć na ten cel. Pewność, że dysponujemy odpowiednią kwotą i budowa pętli przy ul. Chudoby zostanie zrealizowana będziemy mieli we wrześniu przyszłego roku - podkreśla wiceburmistrz Piotr Smoczyński.

Pożyjemy, zobaczymy - jak mówi stare przysłowie.

Przemysław Burkiewicz

 

Czytaj na ten temat

Komentarze (25)

# MIsia

23.10.2015 08:43

To co obiecuje p. Jaworski wespół ze Smoczyńskim to zakrawa na kpinę. Jeśli ktoś w to wierzy to głupi.
My czekamy na ulicę już 10 lat i nie da się bo za wąski kawałek.
Radnym z PO mówie - NIE. Ciągle słyszę"NICSIENIEDAZROBIC"
Tym razem głosuję na PIS!!!!!!!!

# trentino

23.10.2015 08:52

To już dziś pomyśl o wyprowadzce

# misiek

23.10.2015 08:59

a ja mam pytanie. Czy jak pani przeprowadzała się na ul. Kniei, to był tam chodnik, autobus i sklep? Patrzę na to i co widzę? Same nowe domki, niektóre obrzydliwie imitujące polski dworek. Ul. Kniei to 10 domów pod lasem. Nic złego. Ale ten las jest hen za polami, za łąkami. Kto normalny, czyli oczekujący pełnej infrastruktury tam się buduje? Rozumiem, gdyby była Pani człowiekiem lasu gardzącym ludźmi i cywilizacją, ale widzę, że Pani nie jest. Więc dlaczego tam? Jeśli tak bardzo chciała pani do lasu, to jest Zacisze. Tylko, że tam działka droższa, nie? Może tam trzeba było kupić, a nie 3 km od najbliższego przystanku autobusowego. Nawet na tej naszej wschodniej Białołęce było z 1000 innych działek położonych przy drogach, gdzie jeździ autobus, albo jest jakaś chociaż namiastka chodnika.
Patrzę na tę naszą Białołękę i nie rozumiem, jak można było zbudować / kupić coś na os. Olesin, Zieloną Dolinę, Regaty... Osiedla w szczerym polu oddalone o kilometry od cywilizacji. A potem zdziwienie, płacz i lament.

REKLAMA

# zielony

23.10.2015 10:06

Nie wiem po co ten tekst powstał. Historia Pani Sylwii z Knieji już kiedyś była przedstawiana tutaj, czy w gazecie wyborczej, a wszystkie zdjęcia z tego artykułu także już kiedyś były publikowane. Nie ma żadnego Buntu na Zdziarskiej, tylko każdego z nadzieją czekamy na rozpoczęcie zaplanowanych prac budowlanych, tak samo jak na Głębockiej.

# gość

23.10.2015 10:34

Zgodnie z deklaracją
tarantula01 napisał(a) 22.10.2015 23:38
Czekam na dalsze zjadliwe komentarze gościa, które stanowić będą dla mnie motywację do dalszej systematycznej i ciężkiej pracy na rzecz mieszkańców.
Pozdrawiam
Wojciech Tumasz
mobilizuję go do aktywnego działania w poruszanej tutaj sprawie. Czekamy na ostre pisma.

# gość54

23.10.2015 11:41

Nie ma Siecznej, nie ma Podłużnej, nie ma połowy Kartograficznej. 500 dzieci zamiast dojść wygodnie do szkoły, skacze po rowach lub jest dowożone autobusami lub samochodami blokując w ten sposób ruch na jedynej drodze wyjazdowej z osiedla, ul. Głębockiej.
A my tu płaczemy nad jednym dzieckiem niezbyt bystrych rodziców?

REKLAMA

# protos

23.10.2015 12:00

#MIsia napisał(a) 23.10.2015 08:43
To co obiecuje p. Jaworski wespół ze Smoczyńskim to zakrawa na kpinę. Jeśli ktoś w to wierzy to głupi.
My czekamy na ulicę już 10 lat i nie da się bo za wąski kawałek.
Radnym z PO mówie - NIE. Ciągle słyszę"NICSIENIEDAZROBIC"

Tym panom już POdziękujemy

# mieciu

23.10.2015 13:45

rodzice sa calkiem bystrzy a do tego skrajnie rozszczeniowi.

# tumaszowyTramwaj

23.10.2015 22:49

Panie Tumasz a tramwaj na nowodwory pojedzie?? Czy znowu dzięki panu parę lat poczekamy??
Tragedia celebryta nic więcej...

REKLAMA

# gość

30.10.2015 10:37

#tumaszowyTramwaj napisał(a) 23.10.2015 22:49
Panie Tumasz a tramwaj na nowodwory pojedzie?? Czy znowu dzięki panu parę lat poczekamy??
Tragedia celebryta nic więcej...
będą konsultacje, wrzucił link w wątku "Tramwaje przyspieszyły. Szybciej na Młociny."

# prawej_czy_lewej

07.07.2016 13:43

"po prawej stroni ulicy"? czyli po stronie północnej czy południowej?

# gość

07.07.2016 14:10

no tak, na Zdziarską maja 10 mln PLN i nie potrafią zacząć. Długo jeszcze?

REKLAMA

# dziarska Zdziarska

07.07.2016 17:07

Pytajcie radnej Borowskiej która na spotkaniu naobiecywała cudów a teraz chowa głowe w piasek i baaardzo nerwowo reaguje jak usłyszy pytanie o Zdziarską i okolice

# Lewandów

07.07.2016 17:43

Pani Borowska to w ogóle jest bardzo nerwowa. Każde niewygodne pytanie i szał.

# MamaB

07.07.2016 22:46

A co się dziwisz? Tyle naobiecuwała, tyloma rzeczami się chwali, a efekty tylko ma na swojej ulicyi w swojej okolicy oraz w swoim stowarzyszeniu.

# Lew II

08.07.2016 08:50

Moja Białołęka - Partnerstwo Ulic Zielonej Białołęki - Stowarzyszenie radnej Borowskiej - a to partnerstwo to których ulic? Ruskowego i Małego Księcia i Calineczki?
No naobiecywała... wiec teraz jak się temat nie udał to są dąsy.
Z Sieczna lawirowała, z drogą dojazdową do os. "przy rzeczce" tez popłynęła, Kąty wielka akcja - zbieramy podpisy - i cisza.

# Zula

08.07.2016 14:57

Bo Borowska robi tylko konsultacje, ankiety, niektore dobrze platne , nic z tego nie wynika!!!! Mieszkancy mają gdzieś diagnozy, plany, chcą konkretnych dzialań. A jak się nie podoba, to chyba mozna zrezygnować z bycia radną. Nie jest to funkcja przypisana na cale życie, jak denerwuje i męczy to co za problem? Moze inni spojrzą dalej niż wlasny nos

# gość

08.07.2016 15:15

wystarczy, że wyborcy przy urnach wybiorą inne nazwisko niż Borowska i szczerze mam nadzieje, ze tak nastąpi.

# Ruuuskowy

08.07.2016 16:12

#Zula napisał(a) 08.07.2016 14:57
Bo Borowska robi tylko konsultacje, ankiety, niektore dobrze platne , nic z tego nie wynika!!!! Mieszkancy mają gdzieś diagnozy, plany, chcą konkretnych dzialań. A jak się nie podoba, to chyba mozna zrezygnować z bycia radną. Nie jest to funkcja przypisana na cale życie, jak denerwuje i męczy to co za problem? Moze inni spojrzą dalej niż wlasny nos

O to chodzi żeby się jeszcze pomęczyć za dietę radnego co wpada co miesiąc, a na stowarzyszenie jak BIP pokazuje też można się nieźle oblowić. Efekty a raczej ich brak każdy widzi, myśle że obietnic było duużo wiecej niż Lew II wymienia, prawda? Pamiętajcie o tym przed wyborami bo wtedy pewnie Borowska znowu będzie mamić co to ona niby nie zrobiła. Też mam szczera nadzieję że już się mało kto na to złapie ale trzeba ludzi uświadamiać. Nie zagłosuje na nią Lewandów, nie zagłosują Derby, nie zagłosują Regaty i koniec kariery, a dla nas szansa na normalność

# KG115

09.07.2016 01:03

Zdziarska i Katy też nie zaglosują
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024