Bułak-Bałachowicz czy Malutka? Spór mieszkańców z wojewodą
26 lutego 2018
Wolff, Pazińskiego, Wesołowskiego - to jedyne wawerskie ulice, które zmieniają patronów na kolejnej fali dekomunizacji.
Gdy cały Sejm zgodnie poparł dokończenie dekomunizacji wydawało się, że przynajmniej w tej dziedzinie PO i PiS zrezygnują z politycznej przepychanki. Tak się nie stało. Zgodnie z prawem zdominowana przez PO Rada Warszawy miała czas do września, by posłać na śmietnik historii ostatnie nazwy ulic, upamiętniające komunistów.
Którędy na Jagmina? Dwie ulice, jedno nazwisko
Zamawiamy taksówkę na Tarchomin, kierowca czeka w Marysinie Wawerskim. A wszystko z powodu decyzji wojewody.
Po kilku miesiącach pozorowanych działań (internetowych konsultacji, szukania patronów o jednakowych nazwiskach) czas minął i do akcji wkroczył wojewoda Zdzisław Sipiera (PiS).
Bohater Białorusinów...
Zgodnie z decyzją wojewody patronem ulicy na osiedlu Sadul przestał być Bronisław Wesołowski (1870-1919), komunista więziony za działalność antypaństwową zarówno w Imperium Rosyjskim, jak i w wolnej Polsce, ostatecznie zabity przez polskich policjantów. Nowym patronem jest Stanisław Bułak-Bałachowicz (1883-1940), uznawany przez białoruską opozycję za bohatera narodowego. Był weteranem kilku wojen, w których walczył przeciwko komunistom. W 1920 roku stanął na czele własnej armii, sprzymierzonej z Polską przeciwko bolszewikom i walczącej o niepodległą Białoruś. Przez ostatnich 20 lat życia mieszkał w Warszawie, w obronie której walczył w 1939 roku. Zginął podczas okupacji z rąk Niemców.
...czy nazwa neutralna?
Przeciwko nowemu patronowi protestuje 75 mieszkańców. Mają wojewodzie za złe, że nie mogli wypowiedzieć się na temat zmiany nazwy. Nazwisko "Bułak-Bałachowicz" uważają za zbyt długie, by posługiwanie się takim adresem było wygodne. Ich zdaniem lepszą nazwą dla ulicy byłaby "Malutka". Wawerscy radni z komisji kultury zaapelowali do wojewody Sipiery o to, by wziął pod uwagę głos mieszkańców.
(dg)
.