REKLAMA

Białołęka

budżet obywatelski »

 

Kolejne "skwery" na zalesionych terenach Białołęki?

  20 czerwca 2024

alt='Kolejne "skwery" na zalesionych terenach Białołęki?'
źródło: Facebook/Budżet obywatelski w Warszawie, Fot. B. Różalska

Czy robienie z lasu lub terenów zadrzewionych tzw. leśnych skwerów, na których rozlokowane są urządzenia zabawowe i ławki ze stołami ma sens? To dobre pytanie do głosujących nad budżetem obywatelskim Białołęki. Jeden z projektów zakłada powstanie trzech takich miejsc.

REKLAMA

Jeden z projektów budżetu obywatelskiego Białołęki, o losie którego zadecydują mieszkańcy w głosowaniu (które będzie trwać do końca czerwca), zakłada realizację trzech skwerów leśnych i naturalnych placów zabaw.

- Zalesione miejskie działki to tereny, które powinny służyć przyrodzie i mieszkańcom. Dlatego powinny być przeznaczone na tereny rekreacyjne, by stworzyć miejsce wytchnienia, a także ograniczać zakusy inwestorów. Dodatkowo lokalizacja skwerów w konkretnej części lasu pozwoli na skumulowanie ruchu w jednym miejscu, przeznaczając pozostałość dzikiej przyrodzie - przekonują dość optymistycznie projektodawcy. Jednak z doświadczenia wiemy, że dzika przyroda nie lubi jak wyznacza się jej jakiekolwiek granice. Przykładem tego są dziki, których nie zadowalają stale kurczące się w okolicach lasy. Obecność ludzi w leśnych skwerach i być może szansa na dodatkowy smakołyk w postaci pozostawionych po nich resztkach piknikowego jedzenia zapewne zachęci te zwierzęta do głębszego penetrowania terenów miejskich.

"Naturalnie" w naturze

Za 720 tysięcy złotych projekt przewiduje urządzenie skwerów leśnych i naturalnych placów zabaw na zielonych działkach przy: ul. 15 Sierpnia i Pułaskiego, Ambaras i Żyrardowskiej oraz przy Dzierzgońskiej. Urządzenie skwerów miałoby nie ingerować w istniejące drzewa oraz ukształtowanie terenu. Wszystko miałoby być "naturalne", jednak z wyraźnym przeznaczeniem rekreacyjnym dla okolicznych mieszkańców. Place zabaw byłyby tylko z naturalnych elementów drewnianych, które ułożone by były liniowo lub w labirynty, dominowałyby na nich kłody, pniaki, oraz kamienie, a dodatkowo - naturalnej wielkości rzeźby lub profile zwierząt gatunków występujących w warszawskich lasach np. lisów, zająców, saren dzików, łosi lub modele liści drzew. Dopuszcza się też wykonanie fragmentu drewnianego ogrodzenia zabezpieczającego przestrzeń od strony ulicy. Dodatkowo kosze na śmieci, ławy i stojaki na rowery.

Wstąp do księgarni

Trzy nowe leśne skwery na Białołęce?

- W przypadku ul. 15 Sierpnia mamy do czynienia z dość dużym terenem leśnym o potencjale turystycznym. Warto ten potencjał wykorzystać i skumulować ruch w jednym ciekawym miejscu, tak aby pozostała część kompleksu mogła być pozostawiona dzikiej przyrodzie - wyjaśniają pomysłodawcy.

- Z kolei ul. Dzierzgońska jest ważnym łącznikiem prowadzącym w kierunku wału wiślanego. Niestety, na tej drodze jest jedynie wąski chodnik. Dodatkowe urządzenia poprawią estetykę okolicy, a także wprowadzą dodatkową ofertę dla mieszkańców tej rozwijającej się okolicy - dodają.

- Natomiast ul. Ambaras to rejon Białołęki Dworskiej. Przeważa tu zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. Mimo dużego zalesienia, a także przydomowych ogrodów, brakuje tutaj przestrzeni publicznej, w której mieszkańcy mogliby się spotykać i nawiązywać więzi. Jest to działka miejska, przeznaczona pod zabudowę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Realizacja skweru w tym miejscu znacząco oddali zagrożenie przeznaczenia tego miejsca na cel niesłużący ogółowi mieszkańców - wyjaśniają.

REKLAMA

Kto to będzie sprzątał?

Czy terenom zadrzewionym potrzebne jest przekształcanie w skwery lub miejsca "piknikopodobne", które często są dewastowane i zaśmiecane nie tylko walącymi się po okolicy papierami, opakowaniami po chipsach i innych szybkich przekąskach, ale też plastikowymi butelkami i innymi opakowaniami, potłuczonym szkłem czy też odchodami (jeśli dla takiego miejsca nie przewidziano toalet)? To już ocenią mieszkańcy.

MB

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# Tarchomin

21.06.2024 11:22

Nic nie róbmy dla siebie, bo zaśmiecą i zdewastują. W ogóle, zlikwidujmy cywilizację i ludzkość, bo tylko śmieci i dewastuje.

# Kryst

21.06.2024 21:07

Jesli chcecie Panstwo zobaczyc .czy to ma sens.to zapraszam na skwer przy Dzierzgonskiej.....
Zostaly wyciete piekne.wiekowe.drzewa ...a odpady po nich lezą od ub.roku....i jaki z tego pozytek...?Otóz tylko taki.ze zostaly postawione 2 tablice z informacją, ze martwy las potrzebny naturze.....
.Owszem potrzebny...ale nie kosztem zywych drzew.ktore dostarczają tlen a poszly pod topór....przydaly się w podwarszawskich kominkach.....tylko naturalnie martwy...bez ingerencji czlowieka
Ze

# Pop

22.06.2024 10:28

#Tarchomin napisał(a) 21.06.2024 11:22
Nic nie róbmy dla siebie, bo zaśmiecą i zdewastują. W ogóle, zlikwidujmy cywilizację i ludzkość, bo tylko śmieci i dewastuje.
Ta "cywilizacja" na Białołęce tak właśnie wygląda. Zamiast robić jakiś skwer wypadałoby zrobić rondo albo porządny chodnik

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe