Wielka metamorfoza placów zabaw? Zdecydują mieszkańcy
28 czerwca 2021
Jeszcze do środy 30 czerwca możemy głosować nad pomysłami sąsiadów, które zostaną zrealizowane w przyszłym roku w ramach budżetu obywatelskiego.
Renowacja placu zabaw przy Żeromskiego 66/72 czy naukowo-sensoryczny plac zabaw przy przedszkolu Zaczarowany Świat przy Staffa 7b? A może jedno i drugie? Przed takim wyborem stajemy w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego na Bielanach.
"Wesoły Bieluś"
Radna Joanna Radziejewska proponuje przeznaczyć 280 tys. zł na renowację placu zabaw Bieluś przy Żeromskiego. Przede wszystkim nastąpiłaby zmiana podłoża na piasek, plac zostały ogrodzony płotkiem i wyposażony w wyższą zjeżdżalnię, zabawkę zręcznościową, małą trampolinę lub drugą zabawkę zręcznościową. Jak dodaje autorka projektu, z zabawek znajdujących się obecnie na placyku należy pozostawić huśtawkę, karuzelę i jeden bujak-żabę. Z placyku przeniesione na inne podwórko zostałyby pozostałe bujaki, zjeżdżalnia i dwa talerze na sprężynach.
- Obecny placyk zabaw nie spełnia oczekiwań mieszkańców - uważa radna Radziejewska. - Podłożem jest ziemia, placyk jest ubogo wyposażony w mało urozmaicone zabawki, które są przeznaczone głównie dla najmłodszych dzieci. Brakuje zabawek sprawnościowych dla dzieci starszych w wieku 5-12 lat. Brak też przyjaznego podłoża. Potrzebna jest modernizacja zgodna z potrzebami i oczekiwaniami dzieci i ich rodziców
Zaczarowany ogród
Autorem innego projektu jest radny Piotr Walas, który proponuje stworzenie za 146 tys. zł "zaczarowanego ogrodu, tj. naukowo-sensorycznego placu zabaw" w przedszkolu Zaczarowany Świat przy Staffa. Na terenie przedszkola zamontowane miałyby być urządzenia zabawowe: dzwony rurowe - urządzenie do grania, które po uderzeniu będzie wydawało różny dźwięk w zależności od długości dzwonu, koło optyczne - ruchome urządzenie zabawowe, które w trakcie mechanicznego kręcenia będzie wywoływało efekt złudzenia optycznego, panel sensoryczny - ścianka z prześwitującymi miejscami w różnych kolorach, szumiące rury - rury zbierają dźwięki z otoczenia, gongi tybetańskie.
- Sensoryczne, interaktywne urządzenia rozwijają nie tylko zmysły, ale także wpływają na lepszą współpracę w grupie, rozwój wyobraźni oraz zachęcają do nauki przez zabawę - przekonuje autor projektu. - Na placu zostanie również wykonane około 120 m2 nawierzchni bezpiecznej oraz zostanie ustawiona tablica informacyjna.
Głosowanie nad budżetem obywatelskim trwa do 30 czerwca.
(db)