Budowa gazociągu przetnie nasze lasy
20 września 2016
Bielany przetnie budowa potężnej rury, doprowadzającej paliwo. Nie obędzie się bez dużej wycinki drzew.
Negocjacje między warszawskim samorządem a inwestorem wstrzymane. Wciąż nie ma porozumienia, dotyczącego zagospodarowania brzegów po zakończeniu budowy. Nieporęt) z Morami (gm. Ożarów Mazowiecki) znajdzie się częściowo na terenie Bielan.
Jak informuje Gaz-System, gazociąg wysokiego ciśnienia będzie mieć 29 km długości. Obecnie trwają prace projektowe, prowadzone przez ILF Consulting Engineers Polska, a inwestor oczekuje otrzymania pozwolenia na budowę w przyszłym roku. Budowa gazociągu ma na celu poprawienie bezpieczeństwa dostaw paliwa dla odbiorców z Warszawy i okolic, a także podłączenie do systemu przesyłowego nowych użytkowników.
- Trudno to sobie wyobrazić, ale ta inwestycja będzie miała wpływ na kilkaset nieruchomości na terenie naszej dzielnicy - mówi Grzegorz Pietruczuk, wiceburmistrz Bielan. - Jakby tego było mało, ma przeciąć park Młociński, demolując ten piękny zakątek Bielan. Zrobimy wszystko, co możliwe, aby wykonawca przeanalizował ponownie przebieg na terenie naszej dzielnicy i aby budowa nie doprowadziła do dużych zniszczeń.
Wiceburmistrz obawia się, że budowa gazociągu będzie poważną ingerencją w środowisko naturalne i ważny dla dzielnicy teren zielony. Jaka będzie skala wycinki?
- Szerokość niezbędnego do realizacji inwestycji pasa budowlano-montażowego, w którym nastąpi wycinka drzew i krzewów, to 18 metrów - wyjaśnia Tomasz Pietrasieński, rzecznik Gaz-Systemu. - Natomiast po oddaniu gazociągu pas pozostający bez zalesienia wzdłuż wybudowanego gazociągu będzie mieć 6 metrów szerokości. Zgodnie z obowiązującym prawem w pozwoleniu na budowę określona zostaje liczba drzew przeznaczonych do wycinki. Planowana trasa prowadzona jest północnym skrajem terenu parku Młocińskiego wzdłuż ul. Dziwożony. W decyzji tej zostanie również wskazana możliwość wykonania nasadzeń zastępczych, z której korzystamy. W ciągu ostatnich sześciu latach zbudowaliśmy 1200 km na terenie całego kraju, z czego ok. 20% nowej infrastruktury przebiega przez obszary chronione, takie jak Natura 2000.
W tym miesiącu Gaz-System wystąpił do wojewody Zdzisława Sipiery o wydanie dla gazociągu tzw. decyzji lokalizacyjnej. Do czasu jej wydania wstrzymane będą na Bielanach wszystkie postępowania w sprawie pozwoleń na budowę i zezwoleń na realizację inwestycji drogowej. Ponieważ gazociąg budowany będzie na mocy specustawy jako inwestycja strategiczna w skali kraju, samorząd dzielnicy ma w tej sprawie związane ręce.
Budowa gazociągu wysokiego ciśnienia jest obecnie gorącym tematem również na sąsiedniej Białołęce, gdzie planowana jest budowa połączenia tłoczni gazu w Rembelszczyźnie z elektrociepłownią na Żeraniu. Identyczna do "młocińskiej" rura zostanie umieszczona wzdłuż Kanału Żerańskiego, co będzie wiązać się z wycinką ok. 1300-1800 drzew. W ramach nasadzeń zastępczych Gaz-System zapowiada 20 tys. drzew, które zostaną rozdzielone między Białołękę i Nadleśnictwo Jabłonna, obejmujące także gminę Nieporęt. Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski liczył także na porozumienie, dotyczące zagospodarowania brzegu kanału, jednak negocjacje w tej sprawie zostały wstrzymane przez Gaz-System.
(dg)
.